Basler leckerli
Sestavine
Sestavine:
500 g moke
350 g medu
250 g sladkorja
270 g sesekljanih orehov (in/ali lešnikov, mandljev)
lupina ene limone
125 g oranžata
125 g citronata
30 g cimeta
2 č.žlički klinčkov
noževa konica muškatnega oreščka
2 č.žlički pepelike
2 č.žlički jelenove soli
2 kozarčka ruma
Postopek
Med in sladkor med mešanjem zavremo. Sesekljane orehe, oranžat in citronat zmešamo z moko. Dodamo vročo mešanico medu in sladkorja ter dišave. Pepeliko in jelenovo sol vsako posebej raztopimo v rumu in dodamo testu. Oblikujemo hlebec in ga pustimo počivati nekaj dni, ali vsaj čez noč. Testo razvaljamo za prst na debelo na pomazanem pekaču iz štedilnika. Spečemo: 180st.C ,
25 minut.
100 g sladkorja gosto skuhamo z malo vode in premažemo še toplo pecivo tako, da se glazura sproti suši. Še na pekaču razrežemo .
Opombe
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Basler leckerli so visja frakcija slovenskih medenjakov. Zahtevnost pa ocenjujem kot sredje zahtevno.
Joj, prehitro sem poslala :( Torej, kaj je to jelenova sol oziroma pepelika in kje se to kupi?
Jelenova sol in pepelika (kalijev karbonat, če se ne motim) sta obe zelo stari pomagali za vzhajanje trajnih testov kot so naprimer medenjaki. Jaz jih kupim v Avstriji, imajo v tem času v špecerijah (=Pottasche, Hirschhornsalz). Kot rečeno je to namenjeno vzhajanju in kot vem je moja mama vedno pekla medenjake s sodo bikarbono ali pecilnim praškom.
Nisem še pekla brez pepelike, pa bi si vsekakor upala tudi s pecilnim. Ker sploh ne vzhajajo preveč, skoraj nič, mislim, da je to dodano testu samo zato, da ni preveč zbito. Mogoče se pa splača vprašati pri nas v lekarni.
Čestitam vam nad pepeliko in jelenovo soljo...sem že kar nekaj časa na svetu...,zdaj sem pripravljena na Lepo je biti miljonar...,da pa so medenjaki dobri, sploh ne dvomim,poskusite s kakšnim domačim receptom,da vam ne bo treba ravno v Avstrijo po sestavine. Srečno!
Zanima me sledeče:
v receptih za medenjake je vedno, da je med treba zavreti. Zakaj? Pri tem se vendar uničijo dobre snovi, ki v medu so, saj običajno velja, da meda ne smemo nikoli segreti na več kot na 40 stopinj, se mi zdi. Ali celo 30.
Ali bi bilo vseeno, če meda ne segreješ?
Hej mimika , jaz medu nikoli ne zavrem. Vedno ga le segrevam nekje na sredbji temperaturi, da se stopi in postane gosljat ali pa kar tekoč (kadar uporabljam kristaliziran med seveda).
LP
Mimika, kako bi pa medenjake spekla na največ 40 stopinj? Kaj ni vseeno če med segreješ, če jih potem še pečeš na 180?
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Kitajski kruh
Kruhove kroglice