Medenjaki na oblatih po bavarsko
značilni nürnberški adventni piškoti (Elisenlebkuchen) z mandlji brez moke in maščobe
Sestavine
3 jajca
90 g rjavega sladkorja
1 jedilna žlica medu
ščepec soli
150 g mletih mandljev
100 g mletih lešnikov
100 g kandirane pomarančne lupine (arancinov)
100 g kandirane limonove lupine (citronata)
1 čajna žlička cimeta
pol čajne žličke začimb za medenjake
malo naribane lupine bio limone
noževa konica mletih klinčkov
35 okroglih oblatov premera 5 cm
Za okras:
lističi blanširanih mandljev
150 g čokoladne kuverture
Postopek
1. V prvo skledo zatehtamo mandlje, lešnike, drobno sesekljane arancine, citronat, cimet, začimbe za medenjake in klinčke. Z vilicami premešamo.
2. V drugi skledi penasto umešamo jajca s sladkorjem in medom ter ščepcem soli, da zmes naraste. V jajčno zmes dodamo suhe sestavine iz prve sklede in dobro premešamo, najbolj enostavno z električnim mešalnikom. Zmes mora biti tako gosta, da se dajo z žlico oblikovati kupčki, ki obdržijo obliko. Če je preveč tekoča, dodamo mandlje ali lešnike do zahtevane gostote.
3. Na pekač, obložen s peki papirjem, položimo oblate (20-25 oblatov premera 5 cm na pekač od pečice), na vsak oblat damo polno čajno žličko testa. Z mokrimi prsti testo na vsakem oblatu sploščimo, da je površina oblata popolnoma pokrita. Piškot naj bo na sredini debel približno 1 cm. Piškote lahko okrasimo z mandljevimi lističi.
Pečemo v ventilatorski pečici pri 170 stopinjah 15-20 minut (robovi se obarvajo rahlo rjavo).
Vzamemo iz pečice in ohladimo.
4. Po želji piškote prelijemo s čokoladno glazuro, najbolj enostavno jo pripravimo iz kuverture, ki jo raztopimo na vodni kopeli ali v mikrovalovni pečici. Piškote prelijemo z nekoliko ohlajenim prelivom in postavimo na hladno, da se glazura strdi.
5. Shranimo jih v škatlo ali posodo s pokrovom, kjer se dobro ohranijo 3-4 tedne, če jih prej ne zmanjka.
Opombe
Gostota testa je odvisna od velikosti jajc, navedene količine mandljev in lešnikov ustrezajo jajcem velikosti M. Če uporabljate večja jajca, dodajte žlico ali dve lešnikov ali mandljev, da postane testo toliko gosto, da se dajo oblikovati kupčki, ki ne lezejo z oblatov.
Količino začimb lahko priredite po okusu, v surovem testu so bolj izrazite kot v pečenih piškotih. Paziti je treba pri klinčkih, ki imajo zelo izrazit okus.
Bavarci delajo te piškote na oblatih premera 7 ali 9 cm z dvojno količino testa. Nam so bolj všeč manjši.
Piškote lahko naredimo tudi brez oblatov (postanejo brezglutenski), se pa testo prilepi na peki papir in jih je treba takoj po peki z nožem še tople previdno odlepiti in preložiti na rešetko ali krožnik.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | gobica1402 |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Jabolka v srajčki
Rižek v poletni solati