Rižota z lignji in šparglji
v sozvočju morja in gozda
Sestavine
300 g lignjev
100 g divjih špargljev
1 skodelica riža
2 večji čebuli
4 stroki česna
1 dl belega vina
sol, poper, malo vegete
olje
Postopek
Očistimo lignje in jih narežemo na kolobarje. Nalomimo šparglje do mehkega in jih operemo.
V kozici na olju pražimo drobno narezano čebulo, da se lepo razpusti, nato dodamo lignje in šparglje ter naprej dušimo cca. 15 minut. Začinimo, dodamo narezan česen ter zalijemo z vinom in kuhamo še 5 minut. Dodamo riž, premešamo in zalijemo s 3 skodelicami vode (količina riža x3 ) in kuhamo cca. 20 minut, oziroma toliko časa, da se pokuha vsa tekočina. Potresemo s peteršiljem in pustimo počivati par minut.
Opombe
Zanimiva in okusna jed, po želji lahko dodate več špargljev.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Ddobra je tudi rižota z rakovimi repki in šparglji,s tem da jaz oboje dodam potem, ko riž drugič zalijem. Delam namreč tako, da riž sproti zalivam - vedno, ko tekočina povre, dodam novo. Tako se rakci ne skuhajo preveč, pa tudi šparglji ostanejo čvrsti. Iz spodnjega dela špargljev običajno skuham juho, s katero zalivam rižoto (ali pa z juho iz trupov rakov, če delam s svežimi), v rižoto dam le vršičke in tisti mehki del pod vršički. Mamamia
Kakšni pa so šparglji po 40 minutah kuhanja? Jaz jih kuham samo par minut, največ 10. Tudi v rižoto jih dodam čisto na koncu, tik preden je kuhana. PO mojem morajo biti po 40 minutah že čisto razkuhani.
Govorimo o divjih špargljih.dušiti ali kuhati je velika razlika ,verjemite mi da jih pripravljam že vrsto let na več načinov in nikoli niso pacaste ( jaz osebno ne maram da so trde )res pa je da sem se malo zmotila pri pisanju ,manj časa jih dušim ko delam rižoto ,ker se potem še kuhaju. ko pa delam z jajci ,z pašto ali musako jih vedno dušim najmanj 20 min.
hvala za opozorilo !!
kar se pa tiče rižote vedno dam takoj vso količino vode ,neglede a je mesna ,morska ali kakšna druga,zato ker se riž ceo čas kuha v omaki in potem ima polni ukus po osnovi ( meso ,morski sadeži ,in več vrst zelrnjave,špargli ,regrat ,radić itd )
rakci-gamberi pa so odlični ,tudi jaz jih delam.
lp.
Poskusi s sprotnim zalivanjem, boš videla, da rižota niče ne izgubi na okusu. Italijani bolj prakticirajo ta način prirpave rižot, na vzhodu - mislim Bližnji vzhod, arbaski svet, in tudi indisjke jedi, pa delajo na način da vse zalijejo naenkrat. To so pa pilavi. Tipičen predstavnik te jedi je na primer biriani (en moj recept je v bazi).
< Pri rižu je bolj odvisno od vrste riža, kako bo vpil osnovo, kot pa od tega, ali ga zaliješ takoj vsega ali postopoma. Vršičke divjih špargljev pa itak samo blanširam, so tako nežni, da bi jih bilo škoda dalj časa kuhat ali dušit. Sicer pa je tudi stvar okusa, sama sem pristaš čim manj toploto obdelane zelenjave. Mamamia
Mene so naučili, da se rižota vedno zaliva z vročo juho ali vodo ali osnovo, kar pač imamo.
To v receptih ponavadi ne piše, je pa zelo pomebno, ker mrzla juha zaustavi proces kuhanja in rižota
ni tako dobra kot bi morala biti.
Pa vino dodajam na koncu.
Lepo je slišati drugo mnenje in nasvet,posebno od dobre kuharce kot ste očitno vi ( sem pogledala vaše recepte in jih bom poskusila )ampak mislim da je pilav riž ki se pripravlja v pečici ,se bolj peče kakor kuha (nekaj podobnega je tudi moj recept -piščanec z rižem v pečici -in je odlična jed )Kar se tiče riža vedno uporabljam dolgozrnatega ,dober je tudi iz evrospina v plavi škatli.Ampak,vseeno bom probala tudi na vaš način .
kar se tiče vina ,vedno ga dam proti koncu kuhanja in kuham še toliko časa dok ne izpari alkohol.
Všeč mi je tudi popiti malo vinčka po dobri rižoti ,pa naj bo kuhana ali pečena .lp.:(
Jaz dodam vino na začetku kuhanja, običajno zalijem čebulo, če jo pražim preden dodam riž, ali pa pri prvem zalivanju. No, v kozarčku pa ob jedi, jasno.
Za rižote uporabljam drugačen riž kot za priloge. Najraje bolj okroglozrnatega.
Pilav je način priprave riže, ko se s tekočino zalije naenkrat, lahko gre posoda tudi v pečico (moj recept za biriani je taka tipična jed).
No, meni je zanimivo, da tako debatiramo in izmenjujemo izkušnje, se vedno kajnovega naučimo in spoznavamo, kako kdo kaj pripravlja.
pozdrav, mamamia
Mamamia ,čisto prav imate,to druženje in izmenjava izkušenj je dobra stvar.posebno so mi všeč osebe ki so pripravljene slišati tudi drugačno mnenje ,ne pa misliti da da samo one vse znajo.učimo se celo življenje in kako rečejo -umremo nevedni.lp.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Jabolka v srajčki
Browniji s temnim pivom