Pehtranka Omi Brede
pristna slovenska pehtranka, ki se v v meščanski Ljubljani prenaša iz roda v rod že več kot sto let
Sestavine
Testo:
do 3/4 l mleka - polnomastno
2 čajni žlički soli
velika žlica (solatna) sladkorja
do 1/3 kg ostre moke - dodajamo jo še pri mesenju
do 1/3 kg moke za peko
2 veliki žlici olja – katerikoli
kvas – 42 g
3 x rumenjak (malo ga ločimo za premaz potice)
0,5 cl viskija (več alk. boljše je; lahko šnops)
Pehtranova fila:
4/5 250 g margarine (lahko tudi mešanice margarine in masla za peko), malo manj kot 1/5 ostane za premaz pekača z roko – gosto namazano
čajna skodelica sladkorja
skodela narezanega pehtrana
2 rumenjaka
5 beljakov za sneg
6 - 8 bebe piškotov, zdrobljenih v drobtine (alternativa so Albert keksi); s količino piškotov reguliramo tudi gostoto file
vanilijev sladkor (vrečka)
kisla smetana
cca. 250 g + skute/sirčka
Postopek
1. Priprava testa: v kovinsko posodo vmešamo po vrstnem redu: mleko, sol, sladkor, olje. Pogrejemo do 40 stopinj. – poskusimo s prstom, da je prijetno toplo (ne pogrevamo več, ampak tudi shladiti se ne sme). Odvzamemo nekaj žlic v manjšo posodo in vmešamo kvas, ščepec sladkorja in ščepec moke (pustimo, da naraste do vrha – cca. 10 minut).
2. Mlečni mešanici dodamo še tri rumenjake. Pomešamo z metlico in pred vlivanjem v testo dodamo še viski ter vanilijev sladkor.
3. Obe moki vmešamo v posodi za mesenje (plastični lavor). Na sredini naredimo krater, v katerega stresemo narasli kvas. Z eno roko mešamo s kuhalnico, z drugo pa počasi dolivamo pripravljeno mlečno mešanico. S kuhalnico tolčemo testo (posipamo rob posode z moko, da se preveč ne sprijema) ob robu posode in jo vrtimo, dokler se testo neha sprijemati s kuhalnico in steno posode. Rahlo si pomagamo s posipanjem moke. Testo je na pogled prožno, deluje trebušasto in voljno (postopek traja do 15 minut). Testo pokrijemo s prtom in ga pustimo 30 – 40 minut, da vzhaja (ne sme biti na prepihu ali na hladnem – dovod svežega zraka naredi adijo kvasovke).
Opozorilo – testa ne gnesti, kot to počnemo za kruh. V poštev pride samo tolčenje/ privzdigovanje s kuhalnico.
Po dodajanju mlečne mešanice bodi pripravljen, da po možnosti še dodaš moke, če je mešanica preredka (ne sklepaj tega na začetku mesenja, ker moka ni takoj vsa vmešana v testo). Pregostega testa ne boste več zrahljali in bo pecivo bolj podobno kruhu.
4. Priprava file: v posodi stopimo 4/5 margarine, jo ohladimo in po vrsti dodamo in zmešamo: kislo smetano, skuto, skodelico sladkorja, 2 rumenjaka, bebi piškote (ne predoziramo, da ne bo mešanica gosta - manj je bolje) in vanilijev sladkor. Beljak pride kasneje.
5. Priprava pehtranke za peko: pripravimo prt za valjanje testa površine cca. 75 x 59 cm – površina je za mušter za okrogel pekač (dolžine so odvisne od pekačev). Ker se konci režejo na dolžino ovala, dobimo še za dva podolgovata mala pekača pehtranke. Prt pomokamo in na sredo položimo testo. Počasi ga razvaljamo/razvlečemo na vse strani pod debelino 5 mm (če je debelejše, pride med filo preveč testa).
Opozorilo: valjamo samo na začetku (dobre 3/4 površine), potem pa si pomagamo z vlečenjem testa, če bo šlo. Ker bomo na koncu ročno zavihali testo na "klobaso," ga lahko razvlečemo tudi čez prt.
6. V obliki zvite kače stresemo filo na testo. Enakomerno razmažemo po testu. Potem premažemo preko file še sneg in ga lepo vtremo vanjo. Posujemo še s preostankom bebi piškotov, ampak res čisto na tanko.
7. Po vrhu file potresemo pehtran. Naj bo celotna površina zelena, ampak ne pretiravamo. Med posameznimi listi naj se vidi testo. Nanos ne sme iti v višino.
8. Zvijanje: rob bližje nam skupaj s filo zavihamo cca. 2-3 cm navzgor tako, da naredimo pregrado po celi dolžini. Tako bomo lahko začeli testo zvijati/rolati po mizi, da nam fila ne pobegne že na začetku iz testa. "Klobaso" naredimo do konca tako, da privzdigujemo prt do drugega konca testa. Testo na koncu »potegnemo« cca. 10 cm čez "klobaso" in s tem naredimo lep zaključek, pa še fila nima več kam iti.
9. Vse skupaj narežemo in damo v podolgovate pekače, ki smo jih debelo namazali s preostalo margarino in jih posuli z drobtinami. Majstri naj zadevo zrežejo in dajo v okrogel pekač... ampak teh je malo. Trik: naredimo krog s testom na večjem pladnju, pokrijemo z okroglim pekačem in vse skupaj obrnemo za 180 stopinj. Na sredino vstavimo odporen kozarec, da se ohrani luknja. Prenašanje cele pehtranke v okrogel pekač žal pogosto ni uspešno.
10. Pustimo pekače 20 minut pokrite, da testo ponovno vzhaja. Potem premažemo potico s preostalim rumenjakom.
Še ukana velikih mojstrov: preden gredo pekači v pečico, prešpikamo cik - cak na 5 - 6 cm celotno testo z zobotrebcem (tam do polovice dolžine), da se ne bo ločila skorja od testa.
11. Pečico segrejemo na max. 220 stopinj. Hec je v tem, da se lepek, v katerem je ujet CO 2 naših kvasovk, čim prej posuši in tako formira lepe luknje v testu. Ko vstavimo pekač, takoj zmanjšamo temperaturo peke na 180 – 190 stopinj. Čas peke do prvega nadzora – 35 minut. Preverimo z nožem. Če je pehtranka na nožu še »mokra«, pečemo še do 20 minut. Sicer bo 40 minut dovolj. Če vam iz izkušenj pečica "zažiga" skorjo, nekje na sredi pečenja pokrijte pehtranko s peki papirjem.
Pa dober tek.
Opombe
Priprava je zahtevna, vendar je vložek 100 krat povrnjen.
Najprej preberite cel recept in se pripravite za delo. Marsikaj pri pripravi poteka vzporedno. Praviloma se najprej začne s filo, tako se stopi margarina. Medtem, ko se ohlaja (praviloma bo prevroča) začnete s pripravo drugih sestavin in pa odmerite obe moki za testo.
Sladkor lahko odmerite tudi v manjši količini, če ste navajeni manj sladkih peciv. Nikakor pa ga ne dajte več v testo kot je zapisano, ker vam bo med peko karboniziral in pokvaril okus. Pehtranka se pred serviranjem skoraj obvezno posuje s sladkorjem v prahu, prej pa ni efekta, ker preprosto zgine v testu.
Predlogi za vino
-
#martinovo#božič#pust#valentinovo#velika noč#novo leto#piknik#rojstni dan#miklavževo#poletje#jesen#zima#kosilo#večerja#slovesnost#prigrizki#sladice#testenine#jajčne jedi#jedi s sirom
Mnenja o receptu
Natancno in jasno opisano, zal nimam pehtrana, le suh, ampak bom zagotovo naredila.
Tudi suh je dober. Slikca je pa res lepa.
Zmrznjen pehtran prodajajo v Leclercu. Za moj okus je boljši, bolj aromatičen kot suh.
Lepo napisano, toda a res ne bo v redu, če mešam z mikserjem, se pravi v robotu? (bolijo me zapestja )
Seveda lahko mešaš v mikserju oz.robotu. Zato jih imamo. Sama sicer mesim ročno, ampak opažam, da sem še za časom. Avtorica je navedla, da je recept star več kot sto let in tedaj niso imeli robotov, zato je pela kuhalnica. Dvomim, da bo rezultat kaj slabši, če boš delala z robotom. Sicer pa naj svoje doda še avtorica.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | Nikita |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Bretonske palačinke
Brownie Muffins