Toscanska panzanella
Garam masala
ena od različic ene od bolj znanih indijskih mešanic dišav in začimb
Sestavine
4 žlice semen kumina(1)
2 žlici semen koriandra
2 žlici semen kardamoma(2)
žlica semen janeža
žlica celih klinčkov
žlička semen črnega popra
pol žličke semen triplata
2 večji palčki cimeta
5 muškatnih cvetov
Postopek
Zmešamo in zmeljemo, ali pa zmeljemo in zmešamo. Če uporabimo že mlete začimbe, se mletju izognemo, hkrati pa tudi intenzivnejšemu okusu; slednjega nekateri prikličejo s predhodnim suhim praženjem (brez maščobe, torej) začim(3).
Za mletje se najbolje obnese možnar ali mlinček za kavo(4).
Garam masalo (v hindiju pomeni "topla mešanica" – mišljen je njen ogrevalni učinek) hranimo zaprto na hladnem in suhem. Dodaja se pri pripravi indijskih jedi, in sicer večinoma proti oziroma na koncu.
Opombe
(1) Kumin ([i]Cuminum cyminum[/i]), imenovan tudi laška/rimska kumina, je botanično sicer soroden – kulinarično pa nič kaj dosti – navadni kumini ([i]Carum carvi[/i]). Kolikor sta si na videz podobna, toliko se razlikujeta po okusu in vonju: navadna kumina ne sodi v garam masalo in ne more nadomestiti kumina.
(2) Od kardamoma uporabimo samo semena; pred mletjem jih izbrskamo iz strokov, če si želimo prihraniti presejanje.
Če ga imamo, uporabimo pol črnega ([i]Amomum sp.[/i]) in pol zelenega ([i]Elettaria sp. [/i]) kardamoma. Črni je že botanično druga vrsta, njegov drugačen okus pa izvira tudi iz tradicionalnega načina sušenja: nad dimom gorečih polen.
(3) Pražimo samo cele začimbe, mletih nikoli, saj bi se samo zažgale. Dovolj je že minuta, dve na nizki do srednji temperaturi – le toliko, da rahlo zadiši. Raje dosti premalo (ali celo nič) kot pa magari sekundo preveč, sicer bo od okusa začimbe ostala le še žlahtna aroma po zažganem.
(4) Seveda ga poprej dobro očistimo kakršnih koli aromatičnih ostankov.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Kje/ali se da pri nas dobiti triplat in muškatne cvetove?
O triplatu sem se natančneje razkokodakal že tule in ga v bistvu ni neka umetnost dobiti, niti mletega niti celega.
Muškatni cvet sem videl že v večih trgovinah, med drugim pri Sosedu, mislim pa da zmeraj od firme Evergreen Boštanj (zelene plastične vrečke). Ekološkega se dobi npr. v pravični trgovinici 3muhe v Ljubljani (tudi cena je ugodna).
hmmm...zanimivo, ceprav teh mesanic je cca toliko kolikor je kuharjev indisjke hrane.....jaz ponavadi kupim ze narejeno mesanico in je opravljeno....
Se pa po mojih izkusnjah daje to ze v marinade oz "paco" mesa za razne currye in ne sele na koncu kuhanja...
Različic je seveda nebroj; podal sem to, ki sem jo sam preizkusil.
Prav možno, da se uporablja za mariniranje mesa, a priznati moram da so moji curryji povečini zelenjavni. To, da se doda na koncu kuhanja, je mišljeno za razliko od kakih drugih začimb in/ali mešanic, ki se jih "doda" v bistvu tako rekoč pred vsem ostalim in se cmarijo že od vsega začetka, po možnosti tudi pražijo v olju. Z garam masalo - tako sem prečital - naj se tega načeloma ne bi počelo.
Vsekakor pa si pustim širiti obzorja: vsi komentarji dobrodošli
Jaz prej cele začimbe popražim, ko se ohladijo, pa zmeljem. Tiste, ki so že mlete pa jih samo vsujem zraven.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pekoče piščančje perutničke