Brownie z marelicami
Valizerski rženi kruh
ta hrustljav kruh je enkraten s sirom, z mesnim narezkom ali pa s kakšno juho in enolončnico - ohlajenega narežite na tanke rezine - brez skrbi lahko sledite navedenim minutam in količinam
Slike postopkov »
Slike gotovih jedi »
- 3 ure
- 5
Sestavine
18 gramov suhega kvasa
1 žlica sladkorja
200 g vode
900 g ržene moke
100 g bele moke
20 g soli
600 g vode
Postopek
Kvas in sladkor damo v toplo vodo / približno 40 stopinj in počakamo, da naraste, približno 5 do 10 minut.
Medtem stehtamo moko in sol, damo v namizni mešalnik in zmešamo.
Dodamo vodo z vzhajanim kvasom in ostalih 600 g tople vode. V namiznem mešalniku mešamo 10 minut. Testo bo precej mokro in se bo še vedno držalo posode.
Testo pustimo v mešalnikovi posodi, pokrijemo s kuhinjskim prtičkom in damo na toplo za 50 minut.
Vzhajano testo stehtamo (šele sedaj si boste umazali roke) in ga razdelimo na 3 enako težke dele. S pomočjo ržene moke oblikujemo 3 hlebčke, ne več kot 2 do 3 cm visoke, jih posipamo z malo več moke in damo na pekač. Hlebčki naj vzhajajo, pokriti s kuhinjskim prtičkom toliko časa, da je površina lepo razpokana, približno 30 minut.
Posodo z večjim premerom napolnimo z vodo (približno 0,75 litra), damo na tla pečice in jo segrejemo na 200 stopinj. Kruhke pečemo 50 minut.
Opombe
Valizerski kruh je postal v Švici pred leti zaščitna znamka in ga lahko pečejo in prodajajo le tiste pekarne, ki imajo uradno dovoljenje kantona Wallis.
Ta recept, ki ga je "iznašel" in izpopolnil moj dragi, ima skoraj enak okus in identičen izgled kot original. Če nimate namiznega mešalnika, lahko testo mesite na roko.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Predvidevam, da je s kantonom Valiser mišljen Valais oziroma po nemško Wallis. Sem malo pobrskala po netu, v bistvu gre za kruh, narejen z nastavkom iz kislega testa. Zanimiv recept!
Originalen recept je preveč kompliciran za peko doma in res, skoraj ves je narejen z nastavkom iz kislega testa. Ko smo še živeli v Zuerichu, je bilo dosti bolj enostavno stopiti v najbližjo pekarno in ga kar kupiti. Niti na misel mi ni prišlo, da bi ga sama pekla doma! Razmerje moke in vode ter količino kvasa in soli sva našla knjigi Schweizer Baeckerei, ki jo je izdala Pekarska Šola Richemont v Švici. Recept je moj dragi potem poenostavil, tako da se ga lahko loti vsak začetnik. Kot sem že napisala, je okus skoraj enak in izgled identičen.
Kislo testo pa imam doma na zalogo, v prahu in v tekočem stanju, slednjega kupujem v Avstriji. V ZDA pa verjamem, da se ga ravno ne dobi za vogalom. Bom pa definitivno probala narediti. Če pa imaš še original recept, bom tudi tega vesela. Na netu sem sicer nekaj našla, ampak se medsebojno kar precej razlikujejo, ker je vsak nekaj spreminjal. A je orginal napisan v uradnem lsitu kakor npr. naši žlikrofi ali prekmurska gibanica?
Tale naj bi bil ta pravi (ima navedeno zakonodajo zraven...):
http://www.walser-museum.ch/museum/alltagsleben
Danes sem ga takoj našla, včeraj pa nikakor. Ima pa dotični kruh kar svojo spletno stran:
Mislim, da bom za začetek vzela polovično dozo.
Pravkar sem zamesila testo in ker še nikoli nisem delala rženega kruha s tako visokim deležem ržene moke, bom za tiste, ki boste mesili na roke, kot jaz, povedala, da je testo zelo lepljivo, ni prožno in ga je kar težko mesiti (zato mora biti po mojem tudi strojček za mesenje kar močan). Jaz sem ga "obdelovala" kar z leseno kuhalnico-močno sem "žokala" v testo, pa še malo z roko pognetla.
No, zdaj komaj čakam, da vzhaja in gremo dalje! Mojim sem že napovedala, da bo danes na sporedu kruh, ki ga bomo lahko rezali s skalpelom in prav počasi pobožno okušali. V uspeh ne dvomim, rženi kruh je moj najljubši, takega, kot je na Vanjini sliki pa sem v zadnje jedla nekje v Nemčiji.
Ko bo pečen, poročam naprej.
Za tiste pa, ki vas zanima kislo testo in droži, dodajam tale link:
No, kruh je pečen in sem zelo zadovoljna. Prav tak je, kot sem pričakovala, težak, gost in izredno dober. O, kako paše z maslom in sladko - trpko marmelado iz pomaranč! Vanja, hvala! Zaslužiš si petico!
Prilagam sliko.
Tudi midva - oz. če sem poštena, je pri naju boljša polovica tista, ki peče kruh - sva včeraj poskusila narediti kruh po tem receptu.
Za prvič sva se res držala predpisanih količin in postopka, čeprav se nama je zdelo, da je testo vendarle premokro. Tako se je tudi bolj razlezel kot da bi šel v višino. Verjetno je odvisno, koliko "pije" določena vrsta moke, tako da bova verjetno v prihodnje bolj zaupala svojemu občutku. Sicer pa je kruh zelo okusen.
Ko sem videla MamaF slike sem ugotovila, da imate verjetno drugačno moko, ki je tudi bolj fino mleta. Polnozrnata moka, ki jo jaz uporabljam "popije" vso vodo, testo je zelo trdo, se sploh ne razleze in komaj vidno vzhaja. Hmm???
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Sirovi napihnjenčki z dodatkom