Kasu miso džiru

japonska juha iz sakejevih tropin in sojine paste

666  Izvor: Japonska
Kasu miso džiru
    eksotika: Japonska
  • ZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnost
  • 30 minut 30 min
  •  
  • Zanimivosti

Sestavine

Količina: za 2 osebi

Za daši (osnovo):

5x5 cm alge kombu

ena pest kacuobušija(1)

liter vode

Za juho:

6 žlic sakejevih tropin(4)

3 žlice sojine paste (misoja)(5)

žlica sladkorja/medu (po želji)

žlička soli (po želji)

3 žlice sojine omake

šilce sakeja(6) (po želji)

šilce mirina(7) (po želji)

Za v juho:

korenje

dajkon (japonska redkev)

redkvica

čebula

gobe

tofu,

ribe

lotosova korenika

(sladki) krompir

paprika

piščanec

svinina

repna nat

...

Postopek

V liter hladne vode denemo algo kombu in kacuobuši(1). Pristavimo na ogenj. Medtem ko vre, na koščke primerne velikosti narežemo izbrane sestavine. Po nekaj minutah vrenja z osnove(2) poberemo peno, nato precedimo v drugo posodo. Večino takoj zatem vrnemo v prvi lonec, kak deciliter pa prihranimo posebej(3).

V prvem loncu spet pristavimo jušno osnovo. Čim začne lahno vreti, zmanjšamo ogenj in v osnovo damo kuhat narezane sestavine v ustreznem vrstnem redu. V prihranjenem decilitru osnove vmes temeljito razmešamo sakejeve tropine(4), sojino pasto(5) in sladkor ali med, da se vse raztopi in da odstranimo vse grudice. Ko so vse sestavine juhe kuhane (zelenjava naj bo raje malo trša kot razkuhana), prilijemo dobljeno goščo vred s sojino omako in sakejem(6) k osnovi. Odstavimo.

Kasu miso džiru (japonsko "juha iz sakejevih tropin in sojine paste") jemo iz večjih skledic. Pred postrežbo lahko po vrhu potresemo s sesekljanim drobnjakom. Pri roki naj bo jedcem tudi začimbna mešanica šičimi togaraši. Japonci tudi juhe jedo s paličkami! Skledico držijo ves čas v eni roki, medtem ko kose zelenjave, rib ipd. lovijo s paličkami v drugi iz tekočine, tekočino pa spotjo kar pijejo iz skledice.

Kasu miso džiru se na Japonskem kuha in uživa tradicionalno pozimi – zima je namreč čas, ko se vari sake, in iz riževih tropin, ki ostanejo po končani fermentaciji, znajo Japonci pripraviti tako slane kot sladke jedi, tako kuhane kot pečene.


Opombe

(1) Kacuobuši je soljena, fermentirana, posušena in dimljena riba [i]Katsuwonus pelamis[/i], bližnja sorodnica tuna, skuše, palamide ipd. Kosi ribe so trdi kot les (na katerega spričo barve – dimljenje! – spominjajo tudi po videzu). Pred kuhanjem jušne osnove iz njih je treba iz velikih kosov narediti male, bolj priročne »kosmiče«, »oblance« (orodje za ta namen močno spominja na oblič). Večina kacuobušija je dandanes prav v obliki že pripravljenih »ostružkov«, in o teh je govora v danem receptu.

(2) To je le ena od japonskih jušnih osnov. Druga zelo pogosta ima namesto kacuobušija pest gob šitake, še preprostejša pa je samo iz alge kombu.

(3) Algo kombu prihranimo. Narezano na primerne kose jo lahko na koncu vrnemo v juho, saj ima še vedno precej okusa, lahko pa jo, kot dostikrat Japonci, uporabimo še enkrat za kuhanje (tokrat sicer manj izrazite) osnove; v tem primeru prihranimo tudi kacuobuši.

(4) Sakejeve tropine (jap. »sake kasu« ali preprosto »kasu«) so usedlina na dnu posode, v kateri je fermentiral sake. Po okusu so rahlo sladke, dišijo po alkoholu in imajo zanimivo, eksotično sadno aromo (npr. po banani). V tej juhi so nenadomestljiva sestavina. Veliko sreče pri iskanju [:)] - meni jih je prinesel prijatelj z Japonske.

(5) Sojino pasto lahko v celoti zamenjamo s sakejevimi tropinami. V tem primeru nas ne bo nasitil »kasu miso džiru«, pač pa manj slani, še bolj eksotični »kasu džiru«. Če pa nam bolj kot aroma sakeja v juhi prija slan, zreli okus sojine paste, lahko izpustimo sakejeve tropine oziroma namesto njih uporabimo za juho samo miso in jemo »miso džiru«.

(6) »Sake« po japonsko pomeni preprosto "alkohol". V njihovi kulturi je s tem največkrat mišljeno (in tudi najbolj cenjeno) riževo vino ali riževo žganje, čeprav tradicionalno poznajo tudi nekatere druge vrste alkoholnih pijač, v sodobnem času pa seveda tudi celo vrsto zahodnjaških, denimo grozdno vino in ječmenovo, hmeljeno pivo (mimogrede, Japonska je največji uvoznik slovenskega hmelja).

(7) Mirin je zelo sladko riževo vino, ki se ga dosti uporablja v japonski kuhinji. Nadomestimo ga lahko z blagim sakejem, v katerem raztopimo nekaj sladkorja, v skrajni sili pa s kakim sladkim in čim manj do sploh ne kislim belim grozdnim vinom.

Predlogi za vino

Več predlogov

  • pošljite po emailu

Mnenja o receptu

666  

kuha že od: 14.7.2005

Št. objav: 686

Objavljeno 16.2.2013 ob 14:23

simond, trgovina se imenuje Aoy China Shop, to pa je njena lokacija na google maps.

Za pošiljanje mnenj je potreben vpis ali prijava!

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Pošlji prijatelju
Ocenite recept
Ocene recepta
Zraven tekne
Vinski kotiček
Naročeni ste na nova mnenja
Ko bo nekdo napisal novo mnenje k temu receptu, boste o tem dobili e-mail obvestilo (le enkrat, dokler ne odprete spet tega recepta). Na naročanje se lahko odjavite na samem receptu ali pa iz beležke.