Kako resnično kaj prihraniti?

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

4. mar 2009 14:20

Harmonika, s škarjami, kako pa :) Strižem tudi fanta in občasno svojo mamo. Saj ni težko, samo čas si je treba vzet, ker zadaj traja malo dlje, ko telovadim z ogledalci. Pa še točno po svojem okusu si lahko oblikujem frizuro. RadaJem

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

4. mar 2009 14:21

Že pred časom sem odkrila industrijsko prodajalno lokalne mlekarne. Cene za mleko, jogurte predvsem pa za sire so res dosti nižje. Skoda, da ni več takih prodajaln. Potem bi verjetno veletrgovci bili prisiljeni spustit cene. Kar se pa tiče mobilnih operaterjev, od mene res nimajo velike koristi. Trudim se, da z mobilnim telefonom opravim samo nujne pogovore. Tudi našo 12-letnico sem naučila, da pogovore opravi s stacionarnim telefonom. Drugih recesijskih ukrepov zaenkrat še nismo sprejeli. K

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

4. mar 2009 14:41

Dragička, glede telefona: za 15€ mesečno pri simobilu lahko govoriš brezplačno v vsa omrežja. Za druge operaterje ne vem točno. lp Saša

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

4. mar 2009 15:13

Košuta te čisto razumem.Jaz sem si povečala limit zaradi nakupa neke stvari in potem tega limita nisem rabila...in kaj sem naredila?Zapravila za neumnosti.To je bilo približno tri leta nazaj.Potem ga je bilo seveda potrebno pokriti,kar je pa pri moji plači bilo zelo težko.No in takrat sem se odrekla plačilom s kartico in dvignila znesek gotovine s katerim sem morala pregurati mesec. Limit sem pokrila in že dve leti nisem niti prišla do njega.... Kar se tiče varčevanja: -kupujem v manjših prodajalnah(v hiperju je voziček takoj poln)-se zelo obrestuje. -čez zimo kuham kompot iz domačega sadja ki ga imam zamrznjenega -hrane ne mečem stran porabim za kako drugo jed(čeprav včasih kdo ugovarja) -mobitel omejitev do 15 €(malo ga rabim tudi za službo,drugače bi bilo manj) -na kavice v 5 km oddaljen kraj ne hodim več(prej vsako jutro) -bančne kartice ne uporabljam več(te zanese) -po hiši so varčne žarnice -sin na telefonu samo določen znesek(če ga porabi prej je brez...) -kruh dosti pečem doma -malico že dve leti nosim v službo -če stroj ni poln ga ne vklopim -ugašam tv čez dan(prej je bil skoz prižgan) -sadje in zelenjavo kupujem tekoče(prej 2 kg pomaranč2 kg limon...) -sladice veliko pečem doma,ne kupujem več toliko čokolade in piškotov,pečem male pekače in polovične recepte...ker se velikokrat ni pojedlo -oblačila sedaj tudi v cenejših prodajlanah -najbolj pa sem se odrekla kozmetiki(če na mesec nisem kupila nove barvice ali šminke,kreme....sedaj ne saj ne rabiš modrega senčila v 15 odtenkih...) nekaj stvari na katere sem začela malo polagat pozornost pa še kaj bi se našlo.. lp petardica

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. mar 2009 15:25

Košuta, midva imava tudi kredit za hišo, na 30 let...

Vanja

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

4. mar 2009 15:26

Sem malo računala in prišla, do naslednjega rezultata pri uporabi varčevalne žarnice na letni ravni ob predpostavki, da luč gori 3 ure dnevno - primerjala sem običajno 100W žarnico in pa varčevalno, ki spada v energetski razred A in porabi v eni uri 20W in nadomešča klasično žarnico 100W. Moram povedat, da sem primerjala žarnico proizvajalca OSRAM, ki ima na embalaži oznako 15.000 ur življenjske dobe in 500.000 vklopov in trenutno v naši štacuni stane

9,50€ (imamo tudi bistveno cenejše, seveda z drugačnimi karakteristikami) in pa navadno žarnico za 100W, ki stane pri nas 0,39€

upoštevala sem pa tarifo, ki jo plačujemo uporabniki Elektro LJ z enotarifnim števcem (cena za 1KW = 0,03252 €). Torej:

365 dni  X  3h/dan  X  100W/h   =   109500 W  =  109,5 KW X 0,03252  =  3,56€  na leto  (navadna)

 

365 dni  X  3h/dan  x   20W/h    =      21900 W  =   21,9 KW X 0,03252  =   0,71€  na leto (varčna)

 

Na prvi pogled sicer zgleda super (pa niti to ne, ko pogledamo razmerje med ceno sijalke in letnim prihrankom), ampak - močno se strinjam s proximo, da so na delu takšni in drugačni lobiji, saj ne smemo pozabiti, da te sijalke spadajo med tako imenovane nevarne odpadke, da je najbrž njihova proizvodnja bolj ekološko in energetsko vprašljiva (v to se sicer ne spuščam, ker mi kemija in taki in drugačni proizvodni procesi niso bili nikoli blizu ) http://www.zeos.si/filelib/informacije/informaci

 

No, pa da ne bo pomote - z vidika trgovca seveda raje prodam eno varčno sijalko, kot eno navadno žarnico.  

 

 

 Menda, ne menda, zagotovo sem uporabila napačno ceno za en kilovat, no ampak to razmerja ne spremeni in ostajam pri tem, da so tu povsem drugačni interesi in ne zgolj varčevanje - oziroma sploh NE varčevanje.

 

 

 

Sporočilo je spremenil(a) ribaracarak dne 04. mar 2009 19:10:48

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. mar 2009 15:29

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Košuta, midva imava tudi kredit za hišo, na 30 let... Vanja

Če imata kredit dva ali eden, je velika, velika razlika. Ker je velika razlika v ostanku dohodka in fiksnih stroških, preračunanih na osebo.

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. mar 2009 15:31

Bravo, rrr, sedi, pet. Ce k temu pristejemo, da je uredbo o varcnih zarnicah sprejela tolpa voluharjev, ki za svoje letalske prevoze do Bruslja in nazaj pokuri xxx-krat toliko energije, kot jo bo cela EU prihranila na racun tega, da bo pol populacije celo zimo v depresiji, pa cloveka itak prime, da bi zacel... hmm, kupovati umetna gnojila (ezoj bo ze vedel, cemu). lp, proxima

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

4. mar 2009 15:42

Pri nas pa kakšnih skrajnih  prijemov še nimamo .Šparamo že od kar vem, tako, da smo vajeni kupti  le tisto kar smo res rabli. Rezervo imam najbrž še pri hrani, to pa nekako ne znam prav uskladiti, ker kuham nanjvečkrat 2 jedilnika, zaradi alergije, dekleta so blazno zbirčna,  mož pa ima razgoban in nepredvidljiv urnik, tako, da se včasih kakšna reč tudi zavrže, ker se ne poje do konca.

Sem pa prišla do tega, da moram ta  veliki hčeri kupiti tisto kar si res želi- naprimer kakšne kavbojke ali čevlje , ki se baje nosijo ( znamka)  in so drage, pa potem to tudi res nosi

lp

mizarka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. mar 2009 16:54

Jaz sem se odpovedala revijam - si jih od sedaj dalje sposojam v knjižnici, če me ravno prime, da bi jih prebirala. No, če je pa kaka zelo zanimiva tema, pa National Geographic (upam, da sem prav napisala) od časa do časa še vedno kupim.

Lp

P.s. aha, to pa prakticiram že, odkar sem si začela služit svoj denar - v nakupovanje hrane grem zmerom sita.

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti