Pita s kislico
pomladanska pita
Sestavine
10 skorij iz vlečenega testa za pito
400 g blanširanih listov topolistne kislice (lat. Rumex obtusifolius)
400 g skute
2,5 dl kisle smetane
3 jajca
sol
svinjska mast
Postopek
Oprane in blanširane liste kislice odcedimo in ohladimo v veliki količini mrzle vode. Nato jih spet odcedimo in med rokami dobro stisnemo, da odteče vsa voda. Grobo jih sesekljamo. V skledo damo skuto, kislo smetano, jajca in sesekljane liste kislice. Solimo po okusu in dobro premešamo. Dno in robove okroglega pekača (premer 28 cm) namastimo s stopljeno svinjsko mastjo. Na dno pekača položimo dve skorji in nato zgornjo namastimo z mastjo. Po skorji razporedimo nekaj nadeva, ki ga pokrijemo z naslednjo skorjo, ki jo tudi namastimo. Postopek ponavljamo, dokler ne porabimo vsega nadeva in vse skorje. Na vrhu naj bo namaščena zadnja skorja. Preden pito damo peči, naj počiva v hladilniku vsaj pol ure. Lahko jo celo pripravimo zvečer in spečemo naslednji dan. Pito pečemo približno 45 minut na 180 stopinj. Počakamo, da se nekoliko ohladi, jo narežemo in ponudimo z mrzlim kislim mlekom ali jogurtom.
Opombe
Topolistno kislico zlahka najdemo spomladi na nepokošenih travnikih. Lahko jo nadomestimo s koprivami ali z mlado špinačo. Velikost (premer) pekača je le okvirna, lahko uporabimo manjši pekač in pita bo debelejša. Temu ustrezno prilagodimo čas pečenja.
Fotografija topolistne kislice je na Kulinarični Sloveniji objavljena z dovoljenjem avtorice Alenke Mihorič.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Samo majhen popravek, če boste iskali gfotke te kislice, njeno strokovno ime je: Rumex obtusifolius. Tako je slikc nebroj. Žal tule ne morem nalepiti nobene, zato dodajam link:
http://images.google.si/images?um=1&hl=sl&q=rumex+obt
Čeprav moram pripomniti, da bi jaz veliko raje uporabila malo kislico (Rumex acetosella) ali ščitasto (Rumex scutatus), samo, slednja je alpska vrsta.
Ampak, to je pač moj okus.
Sarabande, hvala za tale zanimiv recept. V kuhinji zelo rada uporabljam razne "plevele", kislico pa sem do sedaj grizljala samo svežo na travniku. Tole pito bom kaj kmalu preizkusila.
Samo še vprašanje: ali je okus masti bistven (sama namreč ne jem mesa in ne uporabljam masti)? Raje bi uporabila maslo ali še raje olivno olje. Kaj predlagaš?
Vse pite namastim-vlažim z mešanico olja in radenske. Olje je lahko navadno, olivno ali z okusom po maslu. Vsi so OK.
mamaF, seveda, če vam svinjska mast ne ustreza, jo lahko mirne duše nadomestite s kakšno maščobo, ki je bolj po vašem okusu. Svinjska mast tukaj ne prispeva bistveno k okusu.
Rimljanka sem si ogledalal link, a še ostalih dveh vrst sploh nisem nikoli v naravi videla. Se sploh nahajajo kje pri nas? Si mogoče poskusila vse tri in veš njihov okus- da so ti boljše. Sama še sicer nobene nisem, sem pa kar radovedna kak okus imajo, samo najprej moram kislice najti. Lp
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zelenjavna zloženka
Ploščati špageti Bavette z genovskim pestom, sušenimi paradižniki in cvetačo