Mesne ladjice
bučke polnjene z mletim mesom in zelenjavo, pečene v zelenjavni omaki
Sestavine
2 srednje veliki bučki
500 g mletega mesa
1 čebula
1 jajce
1 rezina kruha
1 dl mleka
4 paradižniki
1 paprika
2 korenčka
3 žlice koruzne moke
1,5 dl tople vode
vegeta
sol
sesekljan svež peteršilj
1 - 2 žlici kisle smetane
Postopek
Bučke tanko olupimo, po dolžini razpolovimo ter izdolbemo vsebino, da nastanejo ladjice. Pazite, da ostanejo ladjice na obeh koncih zaprte, da nadev ne bo med pečenjem pobegnil ven – glej sliko! Izdolbeni vsebini bučk odstranimo semena, če nas motijo, ter meso bučk narežemo na kocke. 1/3 ga bomo dali v nadev, 2/3 pa v omako.
Nadev:
v skledi zmešamo (najlažje gre kar z rokami): mleto meso, pol sesekljane čebule, jajce, ožeto rezino kruha, ki jo prej za nekaj minut namočimo v mleko, 1 olupljen in na kockice narezan paradižnik, pol na kockice narezane paprike, pol na kockice narezanega korenčka, 1/3 nasekljanega mesa bučk ter sesekljan peteršilj. Nadev za bučke še po okusu začinimo z vegeto, soljo, poprom…
Omaka:
na olju prepražimo pol čebule, dodamo 3 olupljene in na kockice narezane paradižnike, pol na kockice narezane paprike, 1,5 na kockice narezanega korenčka, 2/3 nasekljanega mesa bučk. Zelenjavo začinimo z vegeto ter pražimo cca. 10 minut. Tik pred koncem zelenjavo zalijemo z mešanico koruzne moke in vode (3 žlice koruzne moke + 1,5 dl tople vode) in na zmernem ognju mešamo, da se omaka zgosti. Ob koncu omaki dodamo še 1 - 2 žlici kisle smetane.
Bučke napolnimo z nadevom, jih zložimo v rahlo naoljen, malce višji pekač (glej sliko) ter okrog njih razporedimo omako. Pečemo na 190 - 200 stopinjah približno 40 do 45 minut. Če med pečenjem opazimo, da se bo omaka preveč izsušila, sproti malce zalivamo s toplo vodo.
Opombe
Če nam ostane kaj nadeva, naredimo majhne mesne kroglice, ki jih položimo v omako v pekaču. Te bodo teknile predvsem otrokom, ki ne prenesejo pogleda na meso v zelenjavnih srajčkah (polnjenih bučk ali paprik).
Namesto bučk lahko uporabite tudi jajčevce ali celo polovičke paprik.
Če ob takšni jedi potrebujete prilogo, se zraven poda pire krompir, pečena polenta ali riž.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Kristina,odlično! Takoj ko dobim kako pošiljko domačih bučk (domačih nikoli ne lupim, ker se mi zdijo še slastnejše) sprobam. Za moj okus bi poleg najbolj pasal pire. Ampak tu nastane težava:pire krompir se mi zdi veliko boljši iz starega krompirje, katerega pa v tem času ni nikjer najti. Za recept pa ti dajem petico.
Prav te dni doma jemo krompir sorte Primura (po spominu, upam, da se ne motim, kupljen v KGZS Litija, pridelan v Sneberjih), je res dober in presenetljivo je dobre pire iz njega, čeprav je krompir tako mlad, da se ga da strgati. Jezelo hitro kuhan, porabi pa malo več mleka, da ni pire suh. Če ga kje dobiš, preveri, mejačka.
(mimogrede, za moj okus so prani krompirji v trgovini komaj užitni, zdaj sem ugotovila, da imajo trgovine Kmetijskih zadrug in Kmetijsko gozdarskih zadrug stalno na zalogi krompir, pridelan v Sloveniji, v vrečah po 10 kg, znanega proizvajalca, sama kupim krompir v Litiji in je res dopber, tudi jeseni kupljen je bil)
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zelenjavna mineštra
Casarecce iz čičerike z bučo, porom, brokolijem, šetrajem, parmezanom in olivami