Napakice napake

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

8. feb 2007 20:57

Pri predlogih s in z obstajajo povedi, s pomočjo katerih si jih lahko zapomnimo. Eno je napisala limonca, druga je še "ta suhi škafec pušča" - pred vsemi soglasniki v tej povedi je predlog s. Pred samoglasniki (a, e, i, o, u) je zmeraj predlog z. Meni osebno najbolj ljuba tehnika pa je zanašanje na lastno uho - poskusimo (knjižno) izgovoriti besedo skupaj s predlogom. Tako na primer hitro slišimo, da se "s vazo" sliši veliko bolj neugodno kot "z vazo". Težja je tudi sama izgovarjava. Predlog h se rabi samo pred k in g (h konju, h gostilni). Če gremo v Ljubljano, se vračamo iz Ljubljane. Če gremo na morje, se vračamo z morja. Vejice so veliko bolj zapletena zadeva - tukaj se napake zato tudi lažje odpustijo. :) cherry

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

8. feb 2007 21:01

cherry, hvala. Se strinjam glede zanašanja na "posluh", ampak opažam, da nekateri preprosto nimajo občutka za to in ne morejo prav nič narediti glede tega (v takem primeru si je res najbolje zapomniti kakšne povedi, ki so lahko v pomoč). Me pa veseli to v zvezi z vejicami in odpuščanjem lp,s

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

8. feb 2007 21:17

Evo, Staša, ravno sem se hotela lotiti tvoje analize. :) Spodaj bom dodala še mojo vejico pred in. :)
Stasa je napisal/a:
"Sem bolj lingvistično usmerjena in me morda kaj bolj zbode v oči, kot druge." - Zakaj je vejica pred "kot"? Nikoli ne vem točno, kdaj je in kdaj je ni (tukaj, recimo, se mi zdi, da je ne bi smelo biti). Obstaja kakšno pravilo (sem prepričana, da ja ??
Tukaj vejice pred kot ne bi smelo biti. Vejica pred kot se piše takrat, kadar je kot uporabljen kot veznik ali del večbesednega veznika, ki začenja odvisni stavek. Ko je uporabljen kot primerjalni veznik med členi v enem samem stavku, vejice ni. Tistim malo bolj podkovanim na lingvističnem področju bo to jasno, za ostale smrtnike pa sledi nekaj primerov iz SSKJ. :) Brez vejice: Razumeta se kot brata. Njegov avto je dražji kot sosedov. Otrok je tiho kot miška. Z otrokom nima drugega kot skrbi. S filmom so bili zadovoljni tako gledalci kot kritiki. Z vejico: Zgodilo se bo tako, kot si naročil. Vede se, kot da je on gospodar.
Stasa je napisal/a:
"S pa je problematičen tudi v nekaterih besedah - reče se izkušnje in ne iskušnje, "poizkušati in poizkus" ne pa poiskus :((((" - A ne manjka vejica pred zadnjim "ne"?
Tako je, vejica manjka.
Stasa je napisal/a:
"aja, čudno da se Vendelina nič ne pritoži, ker jo nekateri vztrajno kličete Vandelina..." - A ne manjka vejica pred "da" ter presledek pred tropičjem na koncu stavka?
Tudi tukaj imaš prav - manjka vejica. Tule jo lahko recimo razložimo preprosto s tistim od ene mš: "Pred ki, ko, ker, da, če vejica skače." To je skoraj brez izjem in je dobra tehnika, da si zapomnimo. Manjka tudi presledek pred tremi pikami, ki so obojestransko nestično ločilo (pomeni, da imajo presledek pred in za sabo). So pa to tri pike, ne tropičje. Tropičje so tri pike v navpični liniji.
cherry je napisal/a:
"Mislim, da človeku nikoli ne škodi, če se kaj novega nauči - še posebej glede jezika, ki ga vsakodnevno uporablja, in za katerega se od njega nekako pričakuje, da ga bo obvladal."
Tukaj je bilo v moji glavi tako, da je pred in vejica zaradi strukture povedi: "ki ga vsakodnevno uporablja" bi bil t.i. vrinjeni stavek, zato bi imel vejico pred in za sabo. Ker pa sem si sredi pisanja "premislila" (glava je prehitevala prste), sem zadevo nadaljevala drugače, kot sem si zamislila. ;) Vejica pred in je v tem primeru odveč - vidiš, nihče ni nezmotljiv. ;) cherry Sporočilo je spremenil(a) cherry dne 08. feb 2007 21:18:28 Sporočilo je spremenil(a) cherry dne 08. feb 2007 21:19:38

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

8. feb 2007 21:24

cherry je napisal/a:
Pri predlogih s in z obstajajo povedi, s pomočjo katerih si jih lahko zapomnimo. Eno je napisala limonca, druga je še "ta suhi škafec pušča" - pred vsemi soglasniki v tej povedi je predlog s. Pred samoglasniki (a, e, i, o, u) je zmeraj predlog z. Meni osebno najbolj ljuba tehnika pa je zanašanje na lastno uho - poskusimo (knjižno) izgovoriti besedo skupaj s predlogom. Tako na primer hitro slišimo, da se "s vazo" sliši veliko bolj neugodno kot "z vazo". Težja je tudi sama izgovarjava. Predlog h se rabi samo pred k in g (h konju, h gostilni). cherry
To glede posluha velja tudi za ucenje tujih jezikov. Moja anglescina, ceprav sem se je ucila v osnovni in srednji soli, gre na posluh in tudi italijanscina enako. Ce me vprasate za gramatiko, ki stoji za necem, kar pravilno slovnicno uporabim, vam v vecini primerov ne morem povedati (tako se mi pac pravilno slisi). Seveda pa vsem to "na posluh" res ne lezi (na zalost)... Jerneja USA

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

8. feb 2007 21:36

Jaz pa se trudim pisati čim bolj nepravilno, saj imam že puln kufer tote pravilnosti, in ker vem, ka me enih par človekof tu gore rado čita glih zaradi tega, bom bla pisala nepravilno. Je praf? tumpika

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

8. feb 2007 21:39

Mamamia zate (vem, da nima zveze s temo. Se opravičujem in upam, da je slovnica še kar.) Palačinke: 2 jajci 250 ml mleka 100 g ostre moke 25 ml olja 1/2 do 1 žlica sladkorja 2 ščepca soli Vse skupj daj v posodo za stepanje in stepi z mešalnikom. Lahko tudi s paličnim. Ponev močno segrej. V njo daj 1 žlico olja in toliko testa, da se fino - kar tanko - pokrije dno. Počakaj, da rob porjavi obrni z lopatko, peči le malo in predeni na krožnik. Za naslednje palačinke ni treba več dodajati olja, ker je že v masi, vedno, ko zajameš testo, enkrat premešaj. Vem, da si odlična kuharica, zato me zelo čudi, da ti palačinke ne grejo. Ta recept je res špica, ker jih po njem zna speči celo moj brat, ki nima pojma o kuhanju. Dober tek. božena

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

8. feb 2007 21:49

Mamamia, ker si rekla, da boš hvaležna za popravke, ti enega ponujam. :)
mamamia je napisal/a:
Za presledke vem, s-ji in z-ji so mi tudi jasni, samo ko se ne bi toliko krat zatipkala...
Tolikokrat, ne toliko krat. :) Velja tudi za ostale tvorjenke s -krat: enkrat, dvakrat, kolikokrat, večkrat ... cherry

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

8. feb 2007 22:03

cherry je napisal/a:
"Mislim, da človeku nikoli ne škodi, če se kaj novega nauči - še posebej glede jezika, ki ga vsakodnevno uporablja, in za katerega se od njega nekako pričakuje, da ga bo obvladal."
Tukaj je bilo v moji glavi tako, da je pred in vejica zaradi strukture povedi: "ki ga vsakodnevno uporablja" bi bil t.i. vrinjeni stavek, zato bi imel vejico pred in za sabo. Ker pa sem si sredi pisanja "premislila" (glava je prehitevala prste), sem zadevo nadaljevala drugače, kot sem si zamislila. ;) Vejica pred in je v tem primeru odveč - vidiš, nihče ni nezmotljiv. ;) cherry Sporočilo je spremenil(a) cherry dne 08. feb 2007 21:18:28 Sporočilo je spremenil(a) cherry dne 08. feb 2007 21:19:38 Zdaj pa še mene nekaj zanima. Cherry: Jaz si zgornjo vejico pred "in" razlagam takole: ker za "in" stoji veznik "za katerega", pred katerim bi pa stala vejica tudi, če ne bi bilo pred njim tistega "in". Se morda motim? Marna

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

8. feb 2007 22:03

Nisem hotela tako velike pisave.... Marna

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

8. feb 2007 22:17

Marna, nekaj si s citati zakvačkala, se je meni prej tudi zgodilo. Zato je pisava čudna. Pred "za katerega" nujno stoji vejica, če je tik pred vejico samostalnik ali samostalniška besedna zveza, na katero se sledeči stavek nanaša. Med "in" in "za katerega" načeloma ni vejice (so izjeme, ki jih povzroči stavčna struktura). cherry

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti