Napakice napake

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

10. feb 2007 9:56

Absolutno se strinjam s frino in ežojem - na teh straneh mora vendar biti poudarek na kulinariki! Saj tema je odlična, vendar bi se morala uvrstiti v forum pod drugo rubriko (npr. Ostale teme). Pod Recepti/nasveti naj tudi bodo teme, ki imajo tako vsebino. Že tako radi malo pomešamo (nakupi, prodaje, voščila....) in obstaja bojazen, da bomo izgubili zelo dobro predvideno obliko in vsebino foruma. Večina se trudi, da bi pisala tudi kolikor toliko pravilno. Moj sošolec je doktor fizike, s slovnico ima pa še vedno težave, pa kaj? V svoji stroki je izvrsten, pisno gradivo pa mu popravljajo drugi. Pa zakaj vendar ne uporabljate vsaj internetnega slovarja slovenskega knjižnega jezika? Mislim, da so podatki bistveno bolj strokovni, kot se jih da dobiti na Kulinarični Sloveniji! http://bos.zrc-sazu.si/sskj.html ssilva

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. feb 2007 10:01

Kaj pa če jezik povežemo s kulinariko? Na primer: - paprika je ženskega spola, a zasledimo recpet paprikov nadev....(zakaj ne paprikin nadev?) - ajda je ženskega spola, a ni ajdina kaša ampak ajdova kaša - kutina je tudi ženskega spola, a je kutinov kompot... Torej vem, kako je, ne vem pa, zakaj je tako... Slavistke, lepo prosim, beseda je vaša. Mamamia mamamia

Bernarda85  

član od: 17.7.2006

sporočila: 209

10. feb 2007 10:02

Tole kar moram napisati! In sicer se bila včerej v Lj in na železniški postaji zaseldim polno plakatov z nalovom "z vlakov na informativni dan". Vse lepo in prav dokler ne preberem svojega rodnega kraja in črko "V". Sramotno je da si takšna ustanova čahko privošči takšno napako in ni čudno da vsi gorvorijo narobe (sej ni to samo za moj kraj miljeno tudi za Ptuj in druga večja mesta ne znajo postavljati v/na itd.). In kaj je pisalo na plakatu: (prestopite v Jesenicah) kot da bi jaz rekla da grem na Ljubljano. In to me kar malo zaboli pri srcu. Zakaj bi mi vsi ostali slovenčki morali poznati vsa pravila, ljubljančanom pa jih ni treba upoštevat (so redke izjeme). Se opravičume, če sem koga uzalila, samo to me je tako razkurilo ker vedno znova zasledujem takšne napake! Bernarda85

Bernarda85  

član od: 17.7.2006

sporočila: 209

10. feb 2007 10:14

Mamamia mislim da je pravilno paprikin nadev in ajdina kaša in kutinin kompot. Mislim da smo tekom let to malo prlahgodili pa kar rečemo malo po domače. Mislim da bi morali pogledat kakšno dobro kuharsko knjigo kakšni so nalovi receptov. To samo jaz tako msilim! Bernarda85 Sporočilo je spremenil(a) Bernarda85 dne 10. feb 2007 10:14:58

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

10. feb 2007 10:19

Pa še to: ko so naši " ta mladi " , ki je slavistka, ( poučuje slovenščino na gimnaziji ), ukradli telefon, je bila na policiji, da naredijo zapisnik. Ko pri prebiranju zapisnika, policaj vidi, da skos neki odkimava, je vpraše: kaj, a ni v redu, a boste podpisali, mu je odgovorila: ni v redu, bom pa vseen podpisala ( mislila je na nekaj besed narobe zapisanih in nekaj manjkajučih vejic, ni se ji pa zdelo primerno, da se spušča v jezikovno debato ). ežoj

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

10. feb 2007 10:27

Ko smo že pri taki temi bi omenila tolikokrat omenjeno "gužvo", pa tako dve lepi slovenski besedi imamo "dren" ali "gneča" ... kobra 1

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. feb 2007 10:32

Bernarda85, ne da rečemo po domače, tako piše na pakiranju za ajdovo kašo, pa v revijah z recepti... Če bi mi samo rekli tako, ne bi spraševala, ampak očitno je neko pravilo, zakaj je zapisnao, kot sem omenila... Saj se bom spomnila še česa takšnega... Glede Ptuja pa: naši lektorji so rekli, da je pravilno tako v Ptuj kot na Ptuj, za Jesenice pa ne vem, so pedaleč od MB... mamamia

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

10. feb 2007 10:37

Mogoče ne bi bilo narobe, če bi kdo napisal kaj o disleksiji. Potem bi bili morda tudi slavisti (ki bi to motnjo morali poznati) bolj strpni do določenih črkovnih zamenjav. Kobra lahko ti povem na primeru mojega starejšega nečaka, ki obiskuje osnovno šolo v Zg. Pirničah je v petem razredu osemletke in od prvega razreda je veljal za malo posebnega in kot takega ga je spoznala tudi psihologinja na šoli. nno tukaj pa se zgodba prične, ker je posebnež je veljal samo za nepridnega fanta ki samo nagaja in noče pisati v zvezke, kaj šele da bi pisal tako lepo kot se to zahteva v petem razredu,,... zvezki so bili katastrofa in otrok je cele popoldneve prepisoval od sošolcev ker v svojem zvezku ni imel napisano več kot dve vrstici,....... posledično so se pojavile tudi vedenjske težave itd..... ko sestra ni več vedela kako in kaj bi še lahko ukrepala, je poiskala pomoč drugje v Lj. tam je psihologinja samo pogledala v njegove zvezke in takoj postavila diagnozo, ki pa jo je strokoven test potrdil:DISLEKSIJA,....... rada bi povedala to da sem grozno razočarana nad delom dotične psihologinje na OŠ, saj je bila z njim v stiku vsak teden, celo vsak dan ji je moral nosit pokazat domače naloge,.... torej je spremljala njegovo delo in VSAK DAN PREGLEDALA ZVEZKE, pa se ji v petih letih ni pobliskalo da ima otrok težavo!!! in ti ljudje so strokovno usposobljeni in so prvi, ki bi morali te zadeve prepoznati,.... plopsa

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. feb 2007 10:49

Mene pomanjkljiva slovnica na internetnih forumih pravzaprav ne moti, z izjemo pregovornega mucenja mater in hcera (zakaj bi bilo pravzaprav kako drugace, ce pogosto tudi v cajtngih zasledimo napacno sklanjanje), specificno na kulinariki pa samo ena zadeva - namrec zmesana spolna identiteta besedice jajce. Gobe z jajco, vmesam eno jajcko, tri jajce na oko - manjka samo se besedica kuhljamo, pa lahko tisto stran kar zaprem. Then again, jaz iz romanticnih razlogov, ki jih na tem mestu ne bi navajala, pisem brez krilate golazni, kakor je šumnike svoje cajte krstil Miha Mazzini, pa to najbrz tudi koga bode v nos in oci - skratka, naj mecejo kamne tisti, ki so brez greha. Sticky o materah, hcerah in jajcih sem pa pripravljena sama napisat...:)))) lp, proxima

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. feb 2007 11:37

citat=--tumpika je napisal/a: Jaz pa se trudim pisati čim bolj nepravilno, saj imam že puln kufer tote pravilnosti, in ker vem, ka me enih par človekof tu gore rado čita glih zaradi tega, bom bla pisala nepravilno. Je praf? tumpika Tumpika, kar tako naprej. Meni so vsa pristna slovenska narečja takooo zelooo všeč . Rada bi, da bi jih bilo celo še več. Če bi kaj popravljala, bi nepotrebne anglizme in "frajersko" pačenje jezika. Pravila so seveda potrebna in dobro je, da se je v tej temi možno o njih poučiti, kdor to želi. Ostale pa tolerirajmo, da jih ne bomo že v kali zatrli. Lp Cila Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 10. feb 2007 11:38:31

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti