Torta za rojstni dan

neznan uporabnik

26. sep 2001 8:48

Peter, imam eno prošnjo. Sicer rada pečem razne sladice, tort pa nisem naredila veliko. Že dolgo pa iščem kakšen res dober recept za biskvit in kremo, po možnosti bolj preprost. Ker pišeš, da si pripravil že ogromno tort, te prosim, če imaš še kakšen tako dober recept za torto, kot je zgoraj navedena čokoladna Hvala in lep dan želim.

neznan uporabnik

26. sep 2001 21:02

Peter, pridružujem se Olginemu vprašanju, zanima pa me tudi, če imate kakšen dober recept za višnjevo torto oz. torto z okusom gozdnih sadežev ali kostanjevo torto? Koliko moke in sladkorja pa računate na eno jajce? Sama računam za navadni biskvit 2, 5 dkg sladkorja in moke. Kateri tip moke uporabljate? Poleg količin navedite tudi za kolikšen premer so predvidene. Beti PS: Peter, zanima me še, ali pri peki kdaj uporabljate arak? Spremenil(a) - Beti dne 26 sept 2001 21:20:06

neznan uporabnik

26. sep 2001 23:14

Glede biskvita je tako: Sam najpogosteje uporabljam zgoraj navedeni recept za biskvit. Količine zadostujejo za tortni model premera 26 cm. Drugače pa obstajata dva osnovna recepta za pripravo biskvitnih mas: 1. Težke biskvitne mase 50 g 50 g 50 g 1 jajce sladkorja moke 2. Lahke biskvitne mase 50 g 20 g 20 g 1 jajce sladkorja moke Največ polovico moke lahko nadomestimo s škrobom. Tako dobi masa ustrezno , fino poroznost. Dodatek škroba zmanjša količino lepka v moki. Preveč dodanega škroba maso osuši in daje grobo poroznost. Glede nato katere dodatke dodajamo moki se spreminja vrsta testa. Lahko dodamo orehe, lešnike, mandeljne, kokos, čokolado, kakav, prašek za puding, biskvitne drobtine. Pri tem moramo biti previdni predvsem na naslednje: Dodatke kot so narezana semena ter jedrca lupinastega sadja primešamo moki in škrobu. Grobo zmlete dodatke lahko brez sprememb v receptu dodajamo moki vendar previdno. Pri drobno zmletih dodatkih pa dodadmo manj moke. Če npr. dodamo 300 g zmletih dodatkov to pomeni 100 g manj dodane moke. Biskvitne drobtine lahko dodajamo masi le če jih predhodno namočimo v mleko. Dodatek kakavovih izdelkov: na 1 kg moke lahko damo 80 g kakava v prahu ozir. 100 g jedilne čokolade ozir. 120 g sladkanega kakava v prahu. Pri lahkih peščenih masah oziroma dunajskih biskvitnih masah pa je osnovni recept naslednji: težka masa: 50 g jajc : 50 g sladkorja : 50 g moke : 25-40 g staljenega masla lahka masa: 50 g jajc : 25 g sladkorja : 25 g moke : 10-20 g staljenega masla Kar se tiče kostanjeve torte moram reči da sem jo delal do sedaj samo enkrat vendar mi ni bila kaj posebej vsec zato se je nisem vec lotil. Vam pa spodaj prilagam recept za New Yorško skutino torto, ki je zelo enostavna za naresti. NEW YORK WHITE CHOCOLATE CHEESECAKE (naslov v izvirniku) Za osnovo (dno torte) potrebujete: 125 g margarine 250 g navadnih piškotov malo mleka in ruma Nadev: 10 g želatine 500 g skute 200 g bele čokolade 0,5 l sladke smetane Priprava: Margarino penasto umešaj in dodaj piškotnr drobtine. Z rokami zmešaj in dodaj toliko mešanice mleka in ruma, da je zmes mehka in sočna (ne sme biti suha in trda ampak voljna). Z dobljeno zmesjo oblozi dno tortnega modela (premera 26 cm). Za nadev dobro umešaj skuto, dodaj nad soparo stopleno in napol ohlajeno belo čokolado, vmešaj mlačno stopljeno želatino (ki si jo predhodno raztopila v 3-5 žlicah vode, pustila 10 minut da nabrekne in si jo nato raztopila nad soparo). Na koncu v zmes narahlo primešaj še stepeno sladko smetano. Zmes nadevaj v predhodno pripravljen tortni model in daj v hladilnik da se strdi. Preden serviraš posuj torto z čokolado v prahu. Višnjeva torta Speci navaden biskvit (lahko ta, ki je zgoraj naveden pri čokoladni torti samo s to razliko da das v testo samo 1 žlico kakava), ga dvakrat prerezi, navlazi vsako plast z kompotom višenj in dodatkom višnjevega likerja, namazi torto z smetano, ki si jo predhodno po želji sladkala in si vanjo dodala želatino, potrosi z visnajmi, ponovi isto z naslednjo plastjo po enakem nacinu, polozi na vrh se tretjo plast biskvita, celotno torto obmazi z stepeno sladko smetano in okrasi z kupcki sladke smetane, kandiranimi cesnjami in ostruzki naribane čokolade. Torta z gozdnimi sadeži Speci tanek biskvit, ki ga pustis v modelu, naj nadevaj skutino kremo (lahko zgoraj navedeno), po vrhu posuj gozdne sadeze, ki si jih predhodno posula s sladkorjem in torto prelij z tortnim prelivom. Skutno jogurtova krema za torte uporabis zgoraj navedeni recept s to razliko, da namesto cokolade uporabis sladkor in dodas tekoči sadni ali navadni jogurt. Postopek ostane enak. Za vec nasveto glede slaščičarstva vam priporočam naslednje knjige: * Hubert Schrott, SLAŠČIČARSTVO, Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 1996 * Milena Hrovat, OSNOVE TEHNOLOGIJ SLAŠČIČARSTVA, Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 2001 * Milena Hrovat, SUROVINE V PEKARSTVU IN SLAŠČIČARSTVU, Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 2000 * Milena Hrovat, TEHNOLOŠKE OSNOVE PROIZVODNJE KRUHA, Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 2000 Zelo zanimiva in uporabna stran je tudi stran Srednje agroživilske šole, kjer imajo prav stran slaščičarska delavnica (stran je http://www2.arnes.si/~ssljagroz1s/HTML-server/), kjer zveste vse o pripravi razlicnih mas, krem, recepte, celo film v flash obliki je kako se dela posamezne vrste testa in peciva. Jaz sem jo odkril pred priblizno mesecem dni in moram reci, da je res enkratna. Naj bo to za danes vse, kaksen recept sledi se v prihodnjih dneh, ce vas bo pa se kaj zanimalo pa kar povprašajte. Lep pozdrav

neznan uporabnik

27. sep 2001 7:08

Jaz naredim nadev za višnjevo torto takole: v vodo od višnjevega kompota zakuham en rdeč puding (malina,jagoda...),ohladim dodam malo višnjevega ekstrakta.Sladko smetano stepem, dodam "puding", na koščke zdrobljen biskvit, vse skupaj premešam in s to maso polnim torto.Biskvit prerezem samo na pol, tako da pride samo ena plast nadeva (malo več). Biskvit lahko narediš navaden ali čokoladen.Jaz ponavadi spečem 1,5 biskvita, da imam polovičko za nadev. Veliko uspeha in užitkov ob preizkušanju izdelkov. Zdaj pa grem še pokukat na stran,ki jo je priporočil Peter

neznan uporabnik

27. sep 2001 8:04

Peter, prav lepa hvala za izčrpen odgovor. Se pa seveda priporočam za še kakšen dober recept. Še vedno pa imam v spominu biskvitno testo (rumeno) za sadno torto, ki jo je pripravila znanka pred leti. Biskvit je bil neverjetno lahek, nežen. Poskusila sem že z lahkimi biskvitnimi masami, ampak biskvit ni bil niti približno tak. V čem neki je skrivnost

neznan uporabnik

27. sep 2001 9:13

Hali, kadar zakuhate puding v kompotovo vodo, koliko jo še dosladkate ali pa sploh ne? Zadnjič, ko sem pekla breskovo pecivo, sem v kompotov sok zakuhala 2 vanilijeva pudinga, okus pa je bil tako čuden in katastrofalen, da sem skoraj jokala... Napišite še, s koliko žlicami vode razmešate prašek in koliko sploh mora biti kompotovega soka. Sama sem se zato "specializirala" v peki nesadnih peciv, ker se mi zdi, da bolje uspevajo. Lp, Beti

neznan uporabnik

27. sep 2001 10:18

Vode dam toliko, kot jo ostane, ko odcedim sadje iz kompota. Malo dam stran, da razmešam puding z 2 žlicama sladkorja in potem lepo zakuham. Jaz osebno nimam slabih izkušenj s pripravo sadnih nadevov na ta način;res pa je,da ponavadi zakuham sadne pudinge in ne vanilijeve ali čokoladnega. V glavnem ta masa služi namesto želatine, tako da mora biti kar gosta in zato ne dat 0,5 l tekočine ampak le kakšna 2,5 dcl. Beti poskusi, mislim, da ti ne bo žal

neznan uporabnik

27. sep 2001 20:25

Beti, živjo! Vceraj sem povsem pozabil odgovoriti se na nekaj tvojih vprašanj. 1. Biskvit, ki sem ga navedel pri cokoladni torti zadostuje za torto premera 26 cm. Drugace, pa je najbolje preracunati glede na to koliko ima vas model premera in visine da si izracunate volumen in nato lahko poljubno spreminjate kolicino v receptih glede na vas volumen uporabljenega modela. 2. Glede moke: Ponavadi uporabljam kar obicajno moko TIP 500, ki jo kupim v trgovini ali pa uporabim moko ki jo kupim v mlinu. Res je da v trgovinah prodajajo sicer namenske moke za posamezne vrste testa (le-te se med seboj razlikujejo po količini lepka v moki), vendar jaz na to ne dajem nobenega posebnega poudarka. 3. Kar se tiče arak-a sem zanjga sicer ze slisal vendar ga sam ne uporabljam. ce te pa o njem kaj vec zanima ti pa lahko napišem!? Olga zivjo! Ce zelis posebej rahel biskvit, ki je zelo rumene barve, uporabi več jajc. Ponovno loci rumenjake in beljake. Rumenjake pa penasto stepaj nad sopara skupaj z sladkorjem. Nato odstavi z sopare, narahlo primešaj moko pomešano z jedilnim škrobom (vmešaj narahlo z čim manj gibi in na koncu se zneg. Ce se ti ze pri dodajanju moke zacne zmes zelo gostiti ze sproti izmenicno dodajaj sneg iz beljakov. Hali, kako ti je bila kaj vsec virtualna slaščičarska delavnica, ki sem jo predlagal? Vsem skupaj želim lep kulinarični pozdrav.

neznan uporabnik

28. sep 2001 7:19

Pozdravljen Peter! Stran,ki si jo priporočil je odlična.Nekaj sem se koristnega naučila o vrstah testa...Kdor še ni skočil na predlagano stran, naj to hitro stori, ne bo mu žal.Peter, kaj pa kakšna ideja o tortah neklasičnih oblik (otroci so že bolj zahtevni).

neznan uporabnik

28. sep 2001 22:35

Kar se tice tort drugacnih oblik se jih bolj redko posluzujem. Kdaj sicer anredim torto pravokotne oblike ali pa torto v obliki srcka vendar pa je to tudi vse. Ponavadi za te torte potrebujes posebne oblike pekacev, pa se drugacne barve glazur potrebujes. Pri tem pa se zacne problem. Obicajno so to sladkorne glazure, ki so sicer lepe za pogledat, vendar pa je okus prav "ogaben". Povrh vsega pa so te glazure se barvane z raznimi umetnimi barvili. Obstaja pa seveda se druga varianta, to je da uporabis surovi marcipan (priprtavite si ga lahko doma - ce bi kdo zelel recept ga lahko sporočim), ki ga nato obaravas, vendar so tu spet najbolj uporabne te umetne zivilske barve. Drugace pa se lepo da okrasiti tudi navadno okroglo torto, ki jo povrhu namazes s metano in bomboni razlicnih barv nato oblikujes obraz. Lahko se naredi okroglo torto, kateri se odreze tretjino, preostalo torto pa oblecete z marcipanom. Druga varianta je, ce en biskvit specete v pravokotnem pekacu eno pa v navadnem okroglem in nato okrogel biskvit polozite na tistega pravokotnega. Skratka moznih kombinacij je ogromno, samo cas si je treba vzeti in malo eksperimentirati. Lep pozdrav

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti