Perunike

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

tema odprta - 16. jun 2013 22:51 | ogledi: 5.283 | odgovori: 6

Pozdravljeni,

Starejši sosedi sem pomagala urediti vrt in sem odrezala liste odcvetelih rastlin, med njimi so bile tudi bradate perunike. Sedaj pa je kar huda, ker pravi da tega še nikoli ni počela, da sedaj ne bodo več rasle ipd. Vem, da je vrasih moja mama vedno porezala liste odcvetelih irisov, ki so nekakšne sorodnice perunik in da so le-te drugo leto spet pognale, za bradate perunike pa res ne vem... Prosila bi za vaše mnenje, če ima kdo več izkušenj z gojenjem perunik. 

Hvala.

 

tisa55

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

17. jun 2013 12:51

Men je samoumevno, da se odcvetela stebla poreže in to pri vseh rožah. Semenenje črpa rastlino, pa še grdo lahko zgleda.

Lijana

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. jun 2013 13:57

http://www.trajnice.com/clanki2012/moj-vrt-apr-2011-b

"Po cvetenju sproti porežemo odcvetela cvetna stebla in nedovolimo, da bi se razvilesemenske glavice, ki bi porabile kar precej hrane, namesto,da bi jo rastlina namenilaza cvetenje v naslednjem letu."

Loni Makaroni

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. jun 2013 14:17

Cvetna stebla je že prav in pametno porezati, meni je pa nekdo pred leti pokosil tudi liste in tiste perunike niso nikoli več pognale. Verjetno velja enako , kot za narcise, da je treba listje še nekaj časa pustiti. Jaz tega od perunik kar puščam, saj se mi zdi celo dekorativno. Tistega od narcis pa zavežem v vozel in ga čez kakšen mesec, ko porumeni pokosim.

nola

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

17. jun 2013 14:21

Hvala za odgovora. Prebrala sem tudi priložen članek in tam našla vsaj del odgovora. V bistvu je problem v tem, da sem jaz odrezala vse do nekaj cm na tlemi, tako odcvetena stebla in tudi liste. Sosedo moti najbolj to, ker sem odstranila liste.

Hvala še enkrat.

 

tisa55

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. jun 2013 14:28

Tisa, irisi niso nekake perunike, ampak je ime perunika v lepi slovenščini, iris je prevod latinskega (znanstvenega) imena Iris za rod perunik. In prav vsaki rastlini škodi, če ji po cvetenju porežemo LISTE, saj so listi (zeleni deli rastlin nasploh) tisti, ki s procesom fotosinteze tvorijo sladkorje, ki oskrbujejo celo rastlino IN omogočijo napolnitev škrobnih (in drugih) zalog v trajnih delih rastline (pri peruniki je to korenika, podzemno steblo.

Soseda ima prav, moti jo, ker se boji, kaj bo z njenimi perunikami prihodnje leto. Po mojem mnenju se obeta bistveno manj cvetov.

V prihodnje pa se le najprej posvetuj z njo, ji boš naredila še dodatno veselje, ne le s pomočjo, ampak tudi s priznanjem, da ona ve, kako z rastlinami, le ne more jih več oskrbeti. UZdaj si ji med veselje namešala kar nekja skrbi in žalosti.

rimljanka

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

17. jun 2013 21:05

Hvala za odgovore. Nola, ti si verjetno pisala odgovor ravno takrat kot jaz drugi prispevek, tako tvojega odgovora prej nisem uspela videti. Vsekakor upam, da se ne bo zgodilo enako kot pri tebi. Nekako upam, da bodo vseeno pognale, recimo da se tolažim s tem, da je pri nas veliko "divjih" perunik v naravi (ob zidovih, mejah ali grmovju) in da se vsako leto ob času košnje praktično vse pokosi do nule, pa vseeno vsako leto cvetijo. Rimljanka, očitno se pač premalo spoznam, pri poimenovanju pa sem uporabila imena, ki so v vsakdanji uporabi pri nas.

Mislim, da bom sosedi kupila nekaj novih čebulic (v bistvu je imela dva grma), da vsaj malo nadomestim eventuelno škodo.

Hvala še enkrat.

tisa55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti