Ko je denarnica prazna

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

19. jan 2009 22:51

V dolgih letih dela na socialnem področju sem sem pridobila nekaj izkušenj. Osnova je ta, da nikoli ni mogoče popolnoma razumeti kjudi v stiski, zlasti pa v revščini, če ni tvoja. Vsi jo doživljamo drugače.

Slovenija je po Ustavi socilana država, v času krize in recesije pa se ukvarja predvsem z vprašanjem, kako naj zaščiti kapital zasebnikov in ne, kako naj zaščiti dostojanstvo delavcev, ki pošteno delajo.

V tej zgodbi me boli najbolj dejstvo, da je Princeska zaposlena, vendar plačilo za njeno delo ne zagotavlja njenega osebnega dostojanstva in z denarjem ne more preživeti niti malega sina. Boji se prihodnosti, ki je res zaskrbljujoča.

Ne išče oblačil in obutve ( do tega je najlažje priti, sicer bi to tudi napisala), zato me čudi, da se angažirate v tej smeri. Napisala je, da je sina sram ponošene obutve, ki bi mu z veseljem podarili. Pri najboljši volji ne razumem, kako ste lahko tako odreagirali.

Večina komentarjev torej ni videla od blizu pomanjkanja in revščine, ker jo ti ljudje tudi skrivajo. Revščina ni odraz pomankljive izobrazbe, saj je cca 35% delavcev, vključno z srednješolci, uvrščeni v tako plačno skupino, da dosežejo z dodatki minimalno plačo.

Ta država je uradno deklerirala, da za minimalno preživetje odrasli osebi zadostuje 213 €, otroku od 0 do 26 leta pa 63 €. Če izpolnjuješ ta cenzus, ti država ne da niti ficka več.

Ko se včasih sprašujem, kdo so ljudje, ki sprejemajo popolnoma neživljenjske odločitve, mi od gornjih odgovorih pride na misel, da i ne razumejo vprašanja, ponujajo popolnoma zgrešene in neuporabe rešitve tipa pomoč države za brezposelne, ali pa so se resnično rodili z zlato žlico v ustih in še danes živijo z njo, nasveti pa so praktično neporabni.

Meni se zdijo razmere na področju socialne politike te države grozljive, postavljene nestrokovno, zadaj je množica nesposobnih izvajalcev in predvsem pomanjkljivega nadzora. Kaj delajo ekonomisti, ki izračunavajo finančne učinke. Vem, o čem govorim, saj sem sama iskala rešitve za ljudi, ki sami niso našli izhoda. In ki jih je bilo neznansko sram, da morajo nekoga nekaj prositi, čeprav so si pošteno zaslužili pokojnino, čeprav pošteno delajo po najboljših močeh, čeprav bi radi delali, pa dela ne dobijo.

Vlada se na vse kriplje trudi, da bi "obdarila" podjetja, da bi obdržali delovna mesta  tudi v podjetjih, ki so tik pred sprejemom odpustili praktično vse  delavce, zaposlenih za določen čas, z veliko ažurnostjo predložili v podpis Ankese k Pogodbi o zaposlitvi, s katerimi se mizerne plače znižajo za 10%, ko pa je bil čas za delitev dobička, pa delavci niso dobili niti drobtinice.

Zadnji biser naše zakonodaje je istočasen podpis Ankesa za skrajšani tednik in hkratno nalaganje dela v nadurah, torej tudi ob sobotah, z zahtevami za izpolnitev norme z bistveno zmanjšanim številom delavcev. Nadure seveda ne bodo plačane, ker bodo nekaka rezerva ( seveda je v nasprotju z zakonom ). Nekdo, ki nima pojma, ali pa ga ima preveč, je pozabil v predpis vključiti določilo, da je prepovedano delavcem, za katere trdijo, da nimajo delo za 40 urni delavnik, nalagati delo v nadurah, razen v izjemnih primerih ( naravna nesreča, kvarjenje materiala), ne pa zaradi dodatnih ekonomskih koristi kapitala.

Koliko časa bo država potrebovala, da bo spoznala past ?

In to je tisto, kar je ponižujoče za Princesko: delati več in bolje za manj denarja, da bo lastnik imel večji kapital, njen sin pa še bolj obrabljeno obutev.

F r i n a

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

20. jan 2009 8:19

Pa ste res vredni občudovanja.... petardica

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

20. jan 2009 8:56

Ne bi dolgovezila,malo se oglasam,a vse preberem.Nihce nima vsega prav. A ta zbadanja in zalitve padajo z vecih strani,kar mi vsekakor ni vsec.Sem pa zasledila, kot je ze napisala jasna1,da moderatorje motijo samo zaljivke ene strani. Vcasih se pogovarjam s prijateljicami,ki so prav tako clanice,pa vse enoglasno izjavljalo,da prevec pameti od ene in iste osebe,vcasih res ze preseda. Majdina

kozamurnik

sporočila: 2311

20. jan 2009 9:49

[citat=--jasna1--]

Citiram VendelinoJr:

Ežojči, jaz ljudi ne označujem z "ritomigicami". To je tvoja oznaka. Zakaj in kako si do nje prišel, je tudi tvoja stvar in morda bo nekoč tudi stvar tvojega terapevta - v dolgih letih diskusij bosta verjetno kam prišla, a ne? Ker tega tvojega mizogenizma imam počasi zadosti in nehaj no s tem stalno smetiti.In daj no, sprijazni se no s tem, da ni ravno pametno tekmovati v disciplini, za katero ravno nisi opremljen. In ti, dragi forumski kolega, nimaš opreme, s katero bi me premagal v diskusiji, pa ne glede na to, kako se trudiš.Vendelina jr.

 

Tole sem pobrala iz ene druge teme, kjer je Vendelina snela krinko. Se vam ne zdi, dragi moderatorji, da so tudi to žaljivke?

(Pa pustimo zdaj ob strani to, da se zna ežoj sam braniti itd itd). Napisala sem samo primer.

Ampak v bistvu se obnašate tržno. Takšno "perje" povečuje obisk, s tem ste pa tudi za oglaševalce zanimivejši... Tako da: go vendy, go!

jasna [sreca]

Le zakaj moderatorji ali urednik ne odgovorijo jasni 1? Verjetno njihov odgovor ne zanima samo mene. Prosim! In hvala za morebitno pojasnilo. kozamurnik Sporočilo je spremenil(a) kozamurnik dne 20. jan 2009 09:54:35

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

20. jan 2009 9:54

Jaz bi pa rada, da se avtorica teme še kaj oglasi, ker me zanima še njen pogled na odgovore in situacijo. A je sploh našla kaj uporabnega?? Princesska, če potrebuješ oblačila ali kakšne praktične stvari, prosim napiši, bomo vedele, ali sploh razmišljati v tej smeri- sicer je to res samo enkratna injekcija, pa vendarle. Mogoče bi pomagalo, če poveš iz katerega konca Slovenije prihajaš. Jaz bom po pravici povedala, da nimam nobenega pametnega nasveta, ki ne bi bil že napisan. Dolgoročno je to vsekakor izobrazba. Želim ti vse dobro. tamara

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. jan 2009 11:08

Upam, da je moderator dovolj pameten, da se ne bo v tej temi spustil na ta nivo. Naj se odpre nova oziroma saj že obstaja ena, v kateri se lahko Jerneju in ostalim postavlja vprašanja.

 

Mene še vedno zanima, od kod je princesska doma? Ker, kot ste verjetno opazili, je kar utihnila, nič čudnega ob deževanju vseh drugih komentarjev, ki z njeno stisko nimajo ničesar skupnega.

*veki*  

član od: 6.10.2007

sporočila: 30

20. jan 2009 11:25

Bravo, Frina! Zelo me veseli, da se je oglasil nekdo, ki dela na socialnem skrbstvu in da je povedal grenko resnico.Če bi bilo več takšnih, bi se pa mogoče res kaj spremenilo na tem področju. Tisti, ki prejemajo zagotovljeno minimalno plačo trdo delajo zanjo, kar pomeni da pridejo domov fizično utrujeni. Pogosto brez volje potem opravljajo domača opravila, kamor spada tudi vzgoja otrok. Potem pa naj bi šli še kam delat, otroci pa doma cel dan prepuščeni samim sebi. Problematični otroci pa naj bi bili ravno otroci z manj nadzora. Normalno je, da tisti z nižjo izobrazbo spadajo v nižji plačni razred, tisti z višjo izobrazbo pa v višjega. Ni pa normalno, da so take razlike v plačah. Cenzus za minimalno preživetje je tako nizko, da jih je lahko sram. Medtem pa drugi visoki funkcionarji zaslužijo toliko, da ne vedo več kam z denarjem. Mene najbolj bolijo te razlike. Mislim, da bi bilo nujno povišati minimalne plače in hkrati malo zmanjšati višje. Ni pravilno, da se nekateri kopljejo v denarju, drugi pa s trdim delom komaj preživljajo svojo družino. TE RAZLIKE so enostavno prevelike, pa tudi če gre za visoke izobrazbe. Vsako delo je častno . Tudi delo čistilke bi moralo zadostovati za NORMALNO življenje. *veki*

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

20. jan 2009 11:59

Če se ne motim je princesska napisala, da si je internet sposodila pri sosedi. Verjetno se zaradi tega ne javlja tako pogosto, al pa se je ustrašila nekaterih komentarjev. LP! fakin712

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

20. jan 2009 13:12

Veki, ne delam na socilanem skrbstvu, najbrž misliš zdaj  CSD. Z njimi imam zelo slabe izkušnje že približno 25 let. Najbolj grozno se mi zdi to, da se odnos poslabšuje in da v vseh teh letih nisem srečala nikogar, ki bi ga lahko pohvalila. 

 

Podobno velja tudi za Zavod za zaposlovanje, vendar bom o tem pisala kdaj drugič.

 

F r i n a

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

20. jan 2009 13:12

Spoštovana Frina, v celoti se strinjam z vami in sem vam zelo hvaležna, da ste napisali bistvo, bistvo zakaj ima princeska in na stotine takih, človeka ne vredno življenje. Princeska, vas pa popolnoma razumem in vam poleg pridnih rok, ki jih imate, želim vso srečo v življenju. Kaj menite, bi mi navadni smrtniki lahko kaj naredili, da zaveje drugačen veter. Lepo Vas pozdravljam. fuksija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti