V sedmih korakih do popolne osredotočenosti

zdravje: osebnostna rast, avtor: hlebpet 

Osredotočenost v poslu, osredotočenost na tekmi, osredotočenost na odru je le nekaj primerov, o katerih pogosto beremo. Kaj loči zmagovalca od poraženca? O čem najpogosteje govorijo olimpijski zmagovalci po osvojeni medalji? Osredotočenosti!

Osredotočenost na cilj skozi priprave, pa naj gre za predstavitev v poslu, v gledališču ali razstavi, za športno tekmo ali nastop na družinskem praznovanju. In seveda osredotočenost med samo izvedbo – med borbo na tekmi, med prezentacijo ali koncertom.

Sedem korakov vas bo popeljalo do osredotočenosti, s kakršno boste lahko kos marsikateri zahtevni nalogi ali izzivu.

1. KORAK: JASNO DOLOČITE SVOJE CILJE

Najprej natančno razmislite in določite, kaj želite doseči. Osredotočite se na eno dejanje, en namen, en cilj. Lahko si pomagate že s tem, da si rečete »naučil se bom nadzorovati svojo energijo«, da me ne bo izdal strah, nervoza ali negotovost. Lahko si zastavite tudi cilj, da boste sogovornika prepričali, da bo z vami sklenil posel. Če ste namenjeni na razgovor za službo, je vaš cilj prepričati delodajalca, da ste najbolj primeren kandidat.

2. KORAK: IZBERITE SI NEKO TOČKO

Že pred nastopom ali pogajanjem si v prostoru izberite točko, na katero se lahko povsem osredotočite in skoncentrirate. Le ta naj bo v višini vaših oči. Če sedite, je lahko to tudi papir ali zvezek, ki ga imate pri sebi. V to točko usmerite energijo in videli boste, koliko energije lahko posrka ta točka in vas razbremeni stresnih dejavnikov. Ko boste prišli do točke, da je odvečna energija nepotrebna in neprimerna, se hitro zazrite v izbrano točko in misli vam bodo ponovno hitreje, predvsem pa bolj zbrano tekle. Točka, ki si jo boste izbrali, naj bo v višini oči ali nekoliko nižje, nikoli pa višje, kot vam običajno sega pogled.

popolna_osredotoenost.jpg

3. KORAK: ZBRANO DIHANJE

Zaprite oči in dihajte s trebuhom. Naj se vam trebuh povsem napihne, preden se premakne prsni del. Vdihujte skozi nos in izdihujte skozi usta ter pazite, da bo izdih enakomeren. Mislite na svoje dihanje toliko časa, da vas druge misli več ne obremenjujejo, ampak da mislite le še na dihanje. Vse dvome in strahove, ki vas bodo preplavili pustite in se koncentrirajte le na dihanje, saj boste le tako lahko privabili druge, bolj pozitivne misli.

4. KORAK: SPROSTITE NAPETOST

Najbolj uničujoča posledica stresne situacije je mišična napetost. Bolj kot ste napeti, slabše delate in zaradi tega ste še bolj napeti, torej se vrtite v začaranem krogu.

Zaprite oči in dihajte skozi nos in usta (vdih-nos, izdih-usta) ter preverite svojo mišično napetost. Običajno so najbolj kritična ramena, vrat, čeljust in obraz. Ko med dihanjem začutite, da je del telesa v krču, ga zavestno sprostite. Predstavljajte si, da stres dobesedno odpravljate s sebe. Na začetku boste potrebovali več vdihov, ko pa boste vajo ponovili večkrat pa nekje med 3 in 10 vdihi in izdihi.

5. KORAK: POIŠČITE SVOJE SREDIŠČE

Poiščite svojo gravitacijsko točko, ki se nahaja približno tri centimetre pod popkom in pet centimetrov pod kožo in nanjo položite roko. Če točko težko najdete, stopite v razkorak, kolena rahlo pokrčite, roke pa naj visijo ob telesu. Zaprite oči in premikajte boke v krogu, kot bi želeli vrteti obroče. Delajte vedno manjše kroge, vse dokler krogi niso povsem majhni – v velikosti zapestnice. To kar pri tako majhnih obročih poganja vaše telo je gravitacijska točka. Ta občutek si skušajte zapomniti, da ga boste naslednjič lahko locirali tudi med sedenjem.

Vaja je pomembna zato, ker z njo pridobite občutek ukoreninjenosti, prizemljenosti, stabilnosti, predvsem pa občutite, da imate svojo energijo pod nadzorom. Ta občutek, čeprav ne morete opraviti celotne vaje, prikličite tudi, če boste na zelo zahtevnem sestanku ali prezentaciji, saj si boste ponovno povrnili nadzor nad energijo in situacijo in s tem potrebno samozavest.

6. KORAK: PONOVITE SVOJE GESLO

S prvimi šestimi koraki vam je uspelo umiriti levo možgansko polovico, sedaj pa je čas, pa prevzamete nadzor še nad desno. Šesti korak boste izvajali s pomočjo »gesla«, pa naj bo to slika, stavek, beseda, zvok ali občutek.

Če ste tik pred prezentacijo ali javnim nastopom, naj bo vaše geslo zvok prvih nekaj besed. Tu ne gre za dejanske besede, ki jih boste v začetku izrekli, pač pa za zvok in ton vašega glasu (navdušen?, šibek?, glasen?, samozavesten?). Predstavljati si morate zvok vašega glasu, ki bo poslušalce navdušil, primerno priložnosti seveda. Če ste že uspešno opravili kak nastop in bi želeli tak nastop ponoviti, si v spomin prikličite geslo te predstavitve, na primer »Predstavitev 2012« in v vas se bodo zbrali pozitivni občutki, s čimer boste bolj suvereno opravili nastop.

7. KORAK: USMERITE SVOJO ENERGIJO V SREDIŠČNO TOČKO

O središčni točki smo govorili povsem na začetku in sedaj je čas, da vso energijo še enkrat usmerite vanjo. Vaša energija izhaja iz središča, zato jo morate tam tudi zbrati in pustiti, da vam lahko potuje po celem  telesu. Sprostite svojo energijo z mislijo na cilj, ki ga nameravate doseči. Sedaj morate le še zaupati samemu sebi, svojim izkušnjam, sposobnostim in instinktu.

Tehnika osredotočanja zahteva veliko vaje, zato vse korake ponovite vsaj 3-krat dnevno. Vedno jo ne boste mogli izvajati v celoti, saj vedno ni priložnosti, da bi zaprli oči, vedno pa se lahko v celoti osredotočite na vaš cilj. Z vajo bo postalo osredotočanje vedno lažje in hitrejše, napetost bo popustila že po nekaj vdihih in kmalu boste ugotovili, da ste sposobni svoje središče najti brez večjega napora. Bravo, na pravi poti ste, da vam uspe!

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »