Sirov burek oziroma sirnica
način priprave sirovega bureka in vlečenega testa
Sestavine
Testo:
500 g moke
ščep soli
1 žlica kisa
1,5 žlice olja
3,5 dl tople vode
Nadev:
2 jajci
450 dag skute
200 dag navadnega jogurta
sol po okusu
Postopek
Testo:
v posodo pretresemo 500 g moke, ji dodamo sol, kis, olje in 1 dl tople vode. Vse skupaj zmešamo in po potrebi dodamo še malo vode, da dobimo vse skupaj v celoto. Nato testo gnetemo, dokler se ne začne lepo vleči. To lahko enostavno poizkusimo tako, da testo z rokama razvlečemo čim bolj, ne da bi se testo pretrgalo. Če se testo malo lepi na roke, ni nič narobe, pomembno je, da se lepo razvleče. Testo pustimo počivati 10 minut, medtem pa že lahko pripravimo nadev.
Nadev:
V posodo s skuto stresemo jogurt, solimo, dodamo jajca in vse dobro razmešamo s kuhalnico. Če nadev slučajno pride preredek, ga lahko preprosto zgostimo s krušnimi drobtinami. V nadev lahko dodamo tudi razne začimbe ali zelišča in s tem še polepšamo videz končnega pridelka.
Priprava:
Testo na pomokanem prtu razvaljamo ali razvlečemo z rokami, kar vam je ljubše in lažje, ter namažemo z nadevom po celotni površini testa. Ne namažemo več kot 5 mm na debelo. Nato ga zavijemo v manjše valjčke, ki niso večji od premera kozarca za penino. Valjčke lepo oblikujemo na pekaču, da dobimo obliko polža. Vse skupaj premažemo z jajcem ali mlekom.
Pečemo na 180 stopinjah približno 1 uro, da se dobro popeče. Da se prepričamo, da je pečen, ga prerežemo po sredini in pogledamo, če je na sredini testo pečeno ali ne.
Opombe
Če so polžki manjše oblike, jih pečemo okoli 45 minut.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Sve su pite pitice, samo burek je pitac.
Vredno je prebrati, kar je o tem napisal legendarni Kapor:
Sicer res morda dlakocepim, a ne morem iz svoje kože, sploh ne po tistem, ko sem sredi Baščaršije naročala sirov in krompirjev burek, pa me je oni tako zabodeno pogledal in mi dal mesnega, ter dodal "Evo ti i pite ..." in naložil še sirov in krompirjev ...
Saj, večinoma rečemo sirov burek, samo Sarajlije te res zabodeno pogledajo.
Hvala obema, da sta stvari postavili na svoje mesto. Sirnica je pita s sirom oz.s skuto, burek pa pita z mesom.
Edina genialna stvar pri tem receptu pa je proximina referenca na zgornji link kjer človek najde obilo dobrega branja.Burek kot jutranja poezija ....briljantno.
Mamamia to ni nobeno dlakocepljenje, enostavno veš o čem govoriš in nekaterih stvari res ne gre mešati.
Se strinjam, burek je samo mesni, ostalo so pite. Ampak še Momo Kapor pove, da je tako samo v Bosni, že v Srbiji uporabijo "izraz "burek sa sirom", ne vem, zakaj ne bi še mi "sirov burek"...
Ja, Momo Kapor ali eden pisateljev naše mladosti - da se navežem na link od proxime.
Se strinjam s predhodnicami.
Moram pa še nekaj dodati. Ni sirnice z zelišči, ne obstaja, ni šans. Potem je to neka zeliščna pita. Sirnica je lepa in okusna brez vseh zelišč... če jo znaš naredit.
S problemom poimenovanja stvari (sploh pri hrani) se srečujemo in še se bomo. Res je, kot zgoraj pravi barbra, da definicija bureka, kot mesne pite velja v glavnem v Bosni. In tako, kot Sarajlije trmasto vztrajajo, da je burek samo pita z mesom, imamo tudi ostali pravico vztrajati na svojem poimenovanju oz. razumevanju bureka.
Nima veze z burekom, pa vendar za ilustracijo:
S prijateljem, ki živi v Vojvodini, sva se skoraj deset minut pogovarjala o krvavici. Po nekem času, ko je vse bolj postajalo jasno, da vsak izmed naju ima v mislih neko svojo krvavico, sva ugotovila, da govorim jaz o krvavici, kot o klobasi katere glavna sestavina je svinjska kri, on pa o nadevanem svinjskem želodcu z nadevom iz mesa glave, kož in še česa in v katerem ni niti kaplje krvi. V njegovem kraju temu, sicer odličnem mesnem izdelku, rečejo krvavica. Žal mi ni znal razložiti zakaj takšno poimenovanje. Morda zaradi rdeče barve, ki ga daje obilo rdeče mlete paprike.
Nad mešanjem imen hrane sm že davno obupal in se ne oglašam več. Kajti nekateri se ob take komentarje obregnejo ,kaj za vraga dlakocepiš, drugi spet, da imam vsak pravico pisati kot je njemu ljubo. Me je pa bolj zbodlo to dodajanje nekih zelišč in ne vem kaj še vsega v pito sirnico celo krušne drobtine ej, to je pa res nedopustno sploh ker gre za res enkratno tradicionalno jed .
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pure testenine z dimljenim lososom
Hoppy brioš