Varčevanje v kuhinji

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

tema odprta - 14. feb 2006 11:25 | ogledi: 13.900 | odgovori: 168

hojla!

evo, ne morem iz svoje gorenjske kože , pa me zanima, če v kuhinji kaj varčujete in na kakšen način. A kupujete cenejša živila, varčujete z energijo, časom, a pazite, da vržete čim manj stran? Jaz sem na tej fronti bolj slaba. Edino, kar mi uspeva, je, da ne vržem praktično ničesar stran (= porabim, preden se pokvari) in da uspešno "recikliram" ostanke. Aja pa s časom "šparam", ker ga imam vedno premalo . Sicer pa mislim, da sem med razsipnejšimi kuharicami . Kaj pa vi?

maja

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

14. feb 2006 11:44

He he he... Po avtocesti se sicer spet vozim, drugače pa: - bojler v kopalnici strogo vklapljam samo ponoči - pregledam reklame, kje so osnovna živila v akciji oz. kaj cenejša (recimo mleko, jogurti, sir, paštete, tuna, sadje in zelenjava) - če se odločam med dvema izdelkoma, v trgovini vedno pogledam cene izdelkov na kilogram oz. liter, ki so označene na polici in ponavadi na tej osnovi izberem cenejšega. - pečem raje za vikend (se obrestuje, račun za elektriko po divji decembrski peki je bil vrtoglav v primerjavi s običajnimi ciframi na položnici) - čeprav v bloku nimamo števca za vodo po stanovanjih vseeno pazim na to, kako dolgo točim vodo... recimo umivanje zob, spiranje krp, pomivanje... - tudi pri lučeh se trudim, da ne bi imela vedno "javne razsvetljave" (kot je vedno govorila moja mama) po stanovanju. Pa tudi pri izbiri žarnic sem pazljiva. - malo iz škrtosti in malo iz okoljske zavednosti se trudim kupovat le tista čistila, ki se mi zdijo res nujna (primer: za čiščenje šip uporabljam raje mešanico vode in sredstva za pomivat posodo, čez pa grem z gumo za čiščenje šip kot pa da bi kupovala razna čistila v šprici za šipe, prah pobrišem z vlažno krpo namesto da bi kupovala spreje ali krpice za prah.... in še je takih mojih škrtosti). Nisem Gorenjka, sem pa gorenjka... vsaj kar se šparanja tiče - je dolgoletna škrtna vzgoja mojih staršev kot kaže vsaj malo zalegla . tjas

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. feb 2006 13:26

tjaš, jaz bi tvoji praksi nikakor ne rekla škrtost! Bolj normalen življenjski slog, ki bi se ga morali držati vsi. Glede šip se popolnoma strinjam. ko smo vgradili nova okna, sem se čiščenja lotila z enim od čistil za stekla, vse se je samo mazalo,... Potem sem vzela malo (!) čistila za posodo (od najboljšega soseda, ker ga moje roke edinega od preizkušenih prenesejo, ta belega), pomivalno gobico za posodo, pa gumico in en servet. In sem bila s 4 veeeeeeeelikimi okni gotova en-dva-tri, okna pa, kot da ni stekel v njih. Tudi čistilo za posodo strogo redčim, pomivalni stroj imam mali (kot mali hladilnik), vedno dam 1/4 teblete, pa super opere. Pralna sredstva dajem v zmanjšani količini, mehčalca praktično ne uporabljam, od ostalih čistil imam še eno za WC, sicer pa običajno za vse ostalo uporabljam kis, kak najcenejši, v akciji. Sicer pa je gospodinjstvo enega kar se tiče varčevanja bolj problematično, saj so velike količine česarkoli že praviloma bistveno cenejše, kot majhne. Ampak se odprte prej pokvarijo lkot porabijo. Z lučmi delam enako kot tjaš, pogosto ugašam tudi luč na skupnem hodniku. Se pa strinjam s tjaš, da je k marsičemu pripomogla vzgoja, pa mislim, da se nisem naučila nič slabega. Zdi se mi tudi neumno kupovat jagode sredi zime, ker so drage in brez okusa,....pa po tej poti naprej. Od vedno smo doma konzervirali marsikaj za ozimnico, kar prakticiram tudi zdaj, čeprav nekatere stvari (breskve, kumarice,...) kupim. Spolh doma narejeni kompoti so bistveno cenejši in boljši. pa marmelade. Pa vedno veš, kaj je v njih. Meso pravilom akupujemo v večjih količinah, če se le da, pri znanem proizvajalcu, po porcijah zamrznjeno počaka. Naj bo zaenkrat zadosti. rimljanka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. feb 2006 15:22

Še moj piskrček: poskušam varčevati z vodo in elektriko. Ugašam luč, rajši pometam kot sesam, med umivanjem zob zapiram vodo itd. Varčujem s čistili, ker zelo malo pospravljam :). ne uporabljam mehčalca. Hrana: ne mečem jo proč, ampak ostanke poskušam porabiti (običajno malica v službi prihodnji dan). Vedno mi ne uspe. Tudi kakšen rok mi uide, na splošno pa imam hladilnik pod kontrolo. Poskušam se prehranjevati sezonsko. Ne zgolj zaradi cen, ampak zaradi okusa, kot je omenila Rimljanka. Jem doma, ker nisem ljubitelj restavracij. Pravzaprav mi je vsa hrana preslana. V kleti imava dva soda za vino, ki ga kupujeva pri pridelovalcih. Za nizko ceno imava dobro vino. Sem vneta zagovornica pripravljanja ozimnice; solate (rdeča pesa, stročji fižol, kumarice, srebrne čebulice, paprika, paprikin namaz, sredozemska solata), kompoti, marmelade, sokovi. Pripravim tudi nekaj zalenjave za zamrznit. Predvsem zato, ker jo mami ogromno pridela. Nabiram čaje. Kupovanje hrane. Ker sva dva, je poraba majhna. Nekajkrat sem kupila večje količine, ker je bilo ceneje. tega ne počnem več. Potem se pa pokvari, ali pa sva tako sita ene stvari, da je videti ne moreva. mimika

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. feb 2006 16:00

Varčujemo z vodo in elektriko. Posodo in perilo perem ponoči. Čistil ne maram prav preveč in imam le nujno potrebno. Hrane ne mečem proč. Tudi krompirja, kolerabe, redkvice...ne lupim na centimeter debelo. Stvari ki jih ne zaužijemo mečemo na kompost katerega s pridom uporabimo na vrtu. Kruh, kis,vsa zelenjava in ozimnica s solatami, kompoti, sokovi, mezge, marmeladami in še bi se našlo, delamo doma. V trgovini pa za malo stvari zapravimo precej. Kupujem le najboljše in brez stvari, ki po možnosti nimajo dodanih aditivov. Olivno olje, vino, sir, moko... kupujemo pri kmetu. Nabiramo čaje in zdravilne zeli. Pridno nabiramo gozdne sadeže (borovnice, gozdne jagode, maline, robide, kostanj). Kar se le da, naredimo doma. lp Vesna

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

14. feb 2006 16:12

Jaz bom pa drugače povedala. Odkar pomnim smo doma vedno imeli toplo vodo samo v nedeljo - ostale dneve sem se umivala v umivalniku z vodo, ki sem jo segrela na štedilniku - ZATO ZDAJ KO SEM NA SVOJEM NE UGASIM BOJLERJA PA ČE POČI! Sadje smo videli zelo redko, poleg jabolk seveda, zato mi danes ni bilo težko kupiti male košarice jagod za 269 SIT za našega smrkolina. Pri knjigah tako ali tako nimam mere - še kot študentka sem bila raje lačna, samo da sem kupila knjigo. Vlagam zelenjavo, kuham marmelade ( ki jih pol članov ne je ) nabiram čaje, zelišča - kompotov ne kuham, ker jih ne marajo. Vse to delam z veseljem, ker je dobro in mi je včeč in ne da bi prišparala. " šparam pa pri čistilih " - kis marsikaj naredi in stari babičini recepti tudi........ Vas pa občudujem, da ste tako pridne in dosledne. Lumpica

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

14. feb 2006 16:32

Punce, zelo ste pridne. Jaz sem ena izmed tistih, ki nima tako razvitega čuta za šparanje in se zdaj na silo tega učim, ker se mi vse bolj zdi, da gre ogromno denarja praktično v nič. Od doma imam privzgojeno, da se ne kupuje no-name izdelke, ki seveda manj stanejo, nikoli se ni pretirano gledalo kdaj se pere, pegla... Edino hrane nismo nikoli stran metali, ampak to bolj zaradi etičnih razlogov. Zdaj sem na svojem in ugotavljam, da ne gre več tako ležerno. Zunaj praktično ne jeva več, tudi če sem utrujena, uspem nekaj na hitro pripraviti, zmrzujem hrano, ki ostane, raje se dodatno oblečem, kot da bi takoj navijala kurjavo, ne kupujem več pripravljenih sokov, le vodo, mešava si domač bezgov in smrekov sirup, komaj čakam pomlad, da si uredim vrtiček... Saj se trudim, čeprav ne gre vedno. Stare kokoši se nekoliko počasneje učimo... Aja, pa nekaj sem hotela vprašati. Kaj je res bolje, da se bojler vklopi samo čez noč ali je bolje, da je stalno vklopjen in vzdržuje temperaturo? Ker če pri ugasnjenem bojlerju porabiš vso toplo vodo (kar bi čez dan jaz skoraj zagotovo, ker imamo en bojler za kopalnico in kuhinjo), mora gret od začetka in tako porabi kar veliko energije... Lp, Tina Sporočilo je spremenil(a) Lunika dne 14. feb 2006 16:33:44

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

14. feb 2006 17:07

En naš kolega je pred leti delal izračun, kaj se bolj splača. Imeti nažgan bojler samo občasno ali pa ves čas. Če se dobro spomnim, je poštudiral, da je pametno imeti bojler ves čas nažgan na srednji temperaturi. Tako se bojler nažiga samo za dogrevanje vode. Poraba je manjša. Če se pa mora bojler segrevati iz mrzlega primer 100 L bojlerja, je pa poraba zelo velika. To so njegovi izračuni. Pri nas je bojler nastavljen na srednjo temperaturo. Voda je primerna za umivanje, tuširanje in kuhinjsko uporabo. Sicer ne vem, kako porabo ima bojler. Vem pa, da likalnik prižgem ob vikendih, prav tako sušilni stroj in pralni stroj. Takrat imam poceni tok. Pri prehrani nekako ne prihranimo dosti - morda pa???, saj se prehranjujemo zdravo, po načelu ločevanja B in OH. Je pa res, da so zdrava živila malo dražja od belih (moke, sladkorja, olja, testenin). Ne pripravljamo omak in tudi mesa ne jemo vsak dan. Ozimnico pripravljam doma, v topli gredi nabiram motovilec. Na vrtu pridelam zelenjavo, tako da je ni potrebno kupovati. Od čistil pa samo tisto, brez česar se ne da. PACKA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. feb 2006 18:23

Ko vas berem, se mi budi slaba vest. Luči prižigamo po hiši non stop (navsezadnje porabiš več energije, če jih nenehno prižigaš in ugašaš), perem, ko se perilo nabere, ga je pri štirih umazancih preveč, da bi čakala zgolj na cenejši tok. Po pravici povedano sploh ne vem, kdaj je takšna tarifa. Del ozimnice mi pripravi mama - kisle kumarice, ajvar, rdečopeso, drugega sploh ne jemo. Zelenjavo tudi dobim od mame injo damv zamrzovalnih, sploh fižol, koreje, peteršilj, zeleno in por - za juhico. Na vrtuimamo le soalto, korenje in peteršilj, pa krompir, ampak bolj za vzorec, le soalte imamo ogrmno, ker jo jemo kot krave. Na ceno gledam pri določneih artiklih, a samo tiso nakilogram - na primer, vedno kupim večjo količin opralnega praška, ker ga pač veliko potrebujem, pa še na kg je cenejši od manjše pakunge. Mehčalecuporabljam redko, zgolj za fino eriloali bluze. Čistila imam pač tista, ki jih he treba imeti - moja Milica napiše seznam, jaz pa kupim: nekaj za tla,nekaj za šipe in nekaj za kopalnico in kuhinjo, pa smo opravili. Pri hrani varčujem tako, da vedno dokaj natančno izračunam,koliko česa skuhati. Ostanke pojemo zvečer ali naslednji dan,včasih jih malo dodelam (riž na primer dam zajuho, dodam korenje in grašek, pa jezelenjavna riževa juha nared), v hladilniku paimam vedno kakšno reč manj kot več. Rok trajanja ne vem, pri čem mi je nazadnje potekel. Klobas sploh ne kupujemo, razen piščančje zame in pršuta za otroke, ker to edino jesta v sendviču, pa hrenovke so vedno na zalogi, za prvo silo,če koga nepričakovano zgrabi lakota ali za sobotni zajtrk. Kupujem pa vedno dobre izdelke, četudi niso najcenejši. Se držim pravila, da nismo dovolj bogati, da bi kupovali poceni. Tako v Hoferju na primer kupim le točno določene izdelke, nikakor ne vsega, ker je pač cenejše. So določene stvari, za katere mi je vseeno, kakšne znamke so, da je le, ampak nikdar ne kupim testenin za 99 tolarjev, ker se gotovo spacajo. Prospekte z akcijskimi cenami sicer rpogledam, a nikdar ne grem nekam nečesa kupit, ker je pač trenutno poceni.Imam nekaj trgovin, v katerih nenehno nabavljam, in se ravnam po tem, kaj potrebujem oziroma kakšen nakup je potreben za polnjenje domačih zalog, in se potem odločim. In v eni trgovini kupim vse, se mi zdi, da je moj čas preveč dragocen, da bi ga zaradi nekaj tolarjev razlike izgubljala s tekanjem po petih trgovinah in bi v vsaki posamezni kupila le cenejše izdelke. Varčujem pa z vodo - zapiram pipe, da ne teče v prazno, čuvam tudi okolje - ločujem odpadke, pa tudi olja ali drugh maščob ne zlivam v odtok ali kar tako, ampak jih dam vedno v kakšno posodo, piksno ali plastično steklenico in v primerno kanto za smeti z njim. Pa šenekaj takih malenkosti bi se vrjetno našlo. Sadje je pri nas vedno na mizi, tudi jagode pozimi (se najdejo celo take z okusom), res pa je, da šest tisočakov za češnje v decembru tudi ne dam, nikoli in nikdar. JAgode za okras ali kar tako pa si privoščimo, pri sadju res ne gledam na ceno. Kivi, mango, ananas, pomaranče, banane, grnivko, pomelo rednokupijemo, jabolka in hruške imamo domače. In sokovi so vedno pri roki, pretežno domači (babica), pa tudi kupljene pijače, med njimi najmanj gaziranih. Le za sina tu in tam kupimo colo (Sosedovo ima najraje), sicer pa kuhamo čaje in sočimo sadje. In topla voda_ imamo jo na centralno, tako je je vedno dovolj tako za prhanje kot za kopanje, če si zaželim sprorščujoče kopeli. Je pa res, da so varčevalni ukrepi in navade bistveno drugačni, če gre za večje gospodinjstvo, kot če si sam. No, to je bil moj piskrček. Pozdrav vsem, mamamia mamamia

tikva  

član od: 5.1.2006

sporočila: 71

14. feb 2006 19:03

Pozdravljene! Vidim,da ste nekatere zelo dosledne.Pri nas nismo.V hiši imamo vedno prižgano luč ponoči v hodniku ali pa zunaj. Pri hrani gledam bolj na kvaliteto kot na ceno.Sem zagovornica zdrave prehrane in veliko naredim sama (ozimnico,kruh pečem sama,pecivo...).Vstran ne vržem hrane,jo rajši pojem(zato pa sem na 3MD). Glede čistil :jih ne uporabljam pretirano veliko. tikva

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

14. feb 2006 20:40

pomivalni in pralni stroj pere izključno ponoči, za vikend ko je ta-poceni tok tudi čez dan, tudi jaz pregledam vse reklame in akcije. Redno uporabljam mehčalec, ker imamo tako trdo vodo, da so brisače po pranju brez mehčalca popolnoma trde. Glede prižganega bojlerja naj povem, da je ceneje da je skoz prižgan, kot pa da ga izklapljamo, enako velja za centralno kurjavo, saj nekateri ugašajo radijatorje. Ko smo ravno pri tem, na radijatorjih imamo termostate. Elektrika, imamo "špar" ali "tašparovne" žarnice. In še bi se kaj našlo.... marelica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti