Varčevanje v kuhinji

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

15. feb 2006 11:00

No, da gremo nazaj na šparanje: V trgovini gledam razmerje kakovost/cena, hrane ne mečemo stran- nekako vse pojemo, kar se pa elektrike tiče, sem pa . Ugašanje luči mi ne gre od rok, bojler poleti, ko grejemo vodo na elektriko, pa laufa non-stop (sicer na zmerni T). Je pa poraba po mojem razumevanju fizike, pri non-stop prižganem bojlerju večja, ker se prehod toplote pač veča s temperaturno razliko. Z ugašanjem bojlerja se sigurno prišpara, samo ne smeš biti tako komot, kot jaz . Včasih sem cunje in posodo prala ponoči, odkar pa se je sosedovim vžgal pralni stroj in jim je skoraj zgorela bajta, pa nikoli več! Še od doma ne grem, kadar dam prat. Tudi pomivalni stroj se mi je enkrat "polulal", na srečo podnevi. Od takrat tudi on nima več nočnega šihta. S tehniko sem raje previdna, ko najmanj pričakuješ, zna kaj zatajiti. LP, V.

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

15. feb 2006 11:22

Nič nimam proti, da Lidija piše v svojem jeziku. Tako kot je že bilo napisano, če bi pisala v popačeni slovenščini, bi bil pa spet drugi vrag. Nekaterim pač nikoli ni nič prav. Julia, menim, da je tvoja jeza tokrat neupravičena. Pa oprosti, če sem te še jaz razjezila. Lidija, ti pa kar pogumno naprej piši. lp Julija

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

15. feb 2006 11:37

Če se najprej dotaknem pisanja - tudi mene niso na srbskem forumu nagnali, čeprav sem pisala v slovenščini. Celo zanimivo jim je bilo in podpiram Lidijo v pisanju prispevkov, ki so prav zanimivi. No, z mojim "šparanjem" je pa bolj tako. Glede na to, da imamo doma goveje, svinjsko meso, jajca, mleko, skuto, krompir, kis, salame, moko ... sploh ne bi potrebovala trgovine. Ampak.. Naši (predvsem mlajši del) se je preobjedel "domačih" stvari. Tako kupujemo hrenovke, razne polike (ki jih sploh ne poskusim), "pasje radosti", sire, rio mare in paštete, marmelade. Pa bog ne daj, da bi manjkal kečap. Nikoli ne gledam na ceno, saj sem se že parkrat "zaj..". Računalnika laufata non - stop, radio tudi. Da o TV ne govorimo. Na sušilec sem se navadila, da brez njega ne gre, pomivalni pa je tudi redno vključen. Edino njega vključim ponoči. No, imamo pa varčevalne žarnice, kurimo na drva, ki jih imamo doma (tudi topla voda), poleti pa toplotna črpalka.. Največ privarčujem pri čistilih ( bi rekli moji), saj bolj slabo čistim - he,he Nisem pri varčnih, priznam. Ampak, ko bom velika.. Tina

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

15. feb 2006 11:37

jULIJA (resno) jaz hodim po 23 letih v šolo in moram znat za 8 let ang, me je kar groza ko bo na sporedu. A se jaz lahko kar nate malo obrnem za pomoč? Ga bom tu biksala po slov in ang,. drugi se bodo smejali, ti boš poprvljala, jaz se pa učila. LP smrkolina

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

15. feb 2006 12:06

jooj zdaj imam pa tako slabo vest, ker nič ne šparam. Prav mi je, kaj pa sprašujem ! Vidim, da vas je večina zelo zelo pridnih. Ko se bom preselila, bi se lahko tudi jaz potrudila bit varčnejša... Aja pa še: Lidija piši še naprej, meni je fajn brat tvoja sporočila. maja Sporočilo je spremenil(a) mc maya dne 15. feb 2006 12:30:08

dixi  

član od: 30.11.2005

sporočila: 208

15. feb 2006 12:18

Kar se varčevanja tiče,ravnam tako kot ostali.Res je,da so včasih poceni proizvodi zanič.Čistilo za šipe pa razredčim z nekaj vode,potem se mi ne packa in maže.Pri Hoferju sem bila enkrat pa me dolgo ne bodo videli. Kar pa zadeva slovenski jezik,me ne moti če posamezniki pišejo tudi v drugem jeziku.Razočarana pa sem bila,ko sem pregledovala hrvaški gastronaut.Pod rubriko Kako se kaže ,so prevodi za pet jezikov,le polje pod slovenski je prazno. Dixi dixi

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

15. feb 2006 12:58

Lidija, kar napiši še marsikaj v tvojem jeziku, rada preberem. Sem se pa spomnila srečanja sorodnikov pred enim mesecem, na katerem sem poslušali dve sorodnici, ki sta se pogovarjali, ena je govorila hrvaško (živi v Zg, že 3. generacija), druga je pa slovensko. Odlično sta se razumeli, pogovor je tekel povsem gladko. Pomislila sem, da kak tujec sploh ne bi ugotovil, da ne govorita istega jezika. Kam smo prispeli od varčevanja? Z jezikom očitno tukaj nihče ne "špara"! Imejte se lepo in pozdrav iz Mb! riba-ribica

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. feb 2006 13:29

Glede elektrike tole: odkar smo zamenjali dvotarifni števec za enotarifnega, plačamo manj elektrike. Ja, eno je varčnost, drugo pa možnost,da pereš sredi noči, pa še tarife so neugodno prestavili. Poglejte veša porabe po tarifah in skupno porabo po enotni tarifi, to je meni narekovalo odločitev. Pa tudi, če ponoči dela pralni stroj, pomeni to moten spanec, za tistega, ki posluša in za tistega, ki polni in prazni stroj. Glede razsvetljava pa povejo vsi strokovnjaki, da ta ni tak porabnik kot naprimer prižgan TV. Varčne žarnice imajo svoj prispevek k temu, luči pa vseeno ugašamo. Mi grejo pa lasje pokonci, ko celo zimo gledam ljudi v blokih, ki hodijo od vročine oblečeni v kratke rokave, okna pa cele dneve odprta. Nimajo števcev, saj vem. Glede ogrevanja je po zakonu, da morajo imeti novogradnje termostate. Lidija, meni se zdi krasno, da se s svojimi prispevki oglašaš na sloveskem forumu. Jaz razumem vse, če že moram razumeti prospekte in navodila za uporabo ineterneta in računalnika. Strpnost do šibkejših bi moroče malo pripomogla. frina

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

15. feb 2006 15:39

Zal se ne morem pristevat med varcne kuharice, se pa tolazim, da med skrajno zapravljive pa tudi ne. Pomaga mi, kadar nakupujem nacrtno (po listku ali prek interneta), v industrijskih stacunah (Jata, Ljubljanske mlekarne), in kadar se lotim porabit tisto, kar imam doma, namesto da bi sla v shopping. Kofetkanje doma mi je ljubse kot v lokalu, ven na pizzo gremo enkrat na mesec ali dva, reklame za magicna cistila ali kozmetiko pa me pustijo mrtvo hladno. "Nesejo" me nenacrtovani nakupi, zlasti sadja in zelenjave, ki jih kupim na trgu z velikimi ocmi, potem jih pa ne morem porabit - hladilnik z velikim prostorom za zelenjavo ali mrzla shramba bi to precej izboljsala. Stanovanje imam razsvetljeno kot novoletno jelko, svetlobe varcnih zarnic namrec ne prenesem (se mi zdi, kot bi imela vse polito z belo kavo), perem na petek ali svetek, res pa je, da kupujem samo osnovne detergente, najpogosteje kar blagovnih znamk, perem na nizkih temperaturah in se tudi vedno potrudim, da napolnim pralni stroj. Likam absolutno najnujnejse stvari, ostalo znam ucinkovito zlagat (prvic zlozim se mokre cunje iz stroja v lavor, drugic pa suhe takoj s strika - bodisi dosusit v susilec, bodisi naravnost v omaro). Se pa trudim za izboljsave - niti ne toliko iz financnih razlogov kot iz ekoloskih, v zadnjih letih se namrec cedalje pogosteje sprasujem, kako to, da smo vcasih prinesli iz trgovine najnujnejse v kosari, dandanes so pa vozicki v stacunah videti kot kamioni kaksne humanitarne misije za Sudance. Tako da so mi take teme v veselje in inspiracijo, ne glede na jezik, v katerem so napisane!:) lp, proxima Sporočilo je spremenil(a) proxima dne 15. feb 2006 15:40:46

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. feb 2006 15:47

Proxima, riba-ribica,dixi, smrkolina , Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti