Varčevanje v kuhinji

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8698

15. feb 2006 18:18

Berem te vaše prispevke in premišljujem s čem jaz šparam...? Tak način življenja, kot ga opisujete, živim celo življenje. Nikdar ni bilo toliko finančnih sredstev, da bi se razmetavalo. Za hrano porabimo toliko koliko potrebujemo... hrane nikdar ne mečemo stran, ker smo dobri jedci. Uporabljam tista čistila, za katera menim, da so mi potrebna. Toplo in hladno vodo uporabljam v količinah, ki jih potrebujem - ne dovolim, da kje kaplja ali da pušča vodokotliček. Perilo v stroju perem takrat, ko se mi perilo nabere, likam ko se perilo posuši. Ne oziram se na razprodaje hrane na reklamah, ki jih zadnja leta dobimo v takih količinah, da bi nahranili polovico Etiopije. Lidija, ko prebiram recepte "kaj jutri za kosilo", vedno iščem tvoje prispevke. Tako u živo vidim - kako ideš na Dolac po grincek za domaču juhicu. Kot je rekla Riba-ribica "Kam smo prispeli od varčevanja? Z jezikom očitno tukaj nihče ne "špara"!" Velik šparoven pozdravček za vse ljudi dobre volje.

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

15. feb 2006 18:28

Kar se elektrike tiče, smo tudi mi dvotarifni števec zamenjali za enotarifnega, ker nihče ni pazil na uro, niti na prižgane luči... Vodo v bojlerju imamo pa tako na centralno pozimi in poleti. Za hrano porabimo kar precej, približno imam naštudirano kaj kje kupim, pa kakšne akcije pogledam. Glede na to, da sem ves čas na terenu se mi to splača, sicer se mi verjetno nebi. Za čistila ne zapravim veliko. Kjer se le da, uporabljam kis (za okna npr. obvezno). Imam pa željo preizkusiti kakšen parni čistilec, me zelo zanima, kako se obnese. Kar napiše Lidija v svojem jeziku tudi jaz, kakor sem prepričana, da velika večina zelo rada preberem. Smrkolina tebi pa sporočam, da se po dvajsetih letih izpit iz angleščine da naredit. Mogoče res potrebno malo več vaje ampak glavno da gre. Nena

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. feb 2006 18:58

Naj dodam še nekaj o varčevanju in skrbi za okolje, na kar sem pa res posnosna: v nakupe hodim s cekrom, iz katerega mi ni mogoče suniti denarnice, v torbici pa imam vrečko iz blaga, nekatere sem sešila sama, ki se ba poseben način zložijo v denarnico. Ali pa povezano z vezico. In s ponosom rečem v Interšparu, " Ne, vrečk pa res ne potrebujem!" frina

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. feb 2006 9:22

Midva bi rada živela čim manj obremenjujoče za okolje, vendar ima vsak določene majhne radosti, ki se jim noče odrečt OGREVANJE Moja največja razvada je, da imam strašno rada toplo - če bi bilo po moje in to ne bi škodilo okolju, bi imela v stanovanju 30 stopinj:) NO, seveda jih nimava, vendar pa je vedno čez 20, tudi ponoči, po mojem (čez dan pa več, v kuhinji je tudi čez 25, kadar kuhava, je pa res, da je stanovanje majhno in v bloku). Zdaj še nimava timerja, sva pa že naročila serviserja, da ga zmontira. Tudi tuširat se ne maram z mrzlo vodo in vedno počakam, da pride topla. Ko sem še živela v hiši, je to zelo dolgo trajalo, saj je bil bojler v kleti, koplanica pa v 1. nadstropju in me je vedno srce bolelo, ko je toliko vode šlo v nič... Zdaj je med kopalnico in bojlerjem, ki je v kuhinji slabih 5 m in ni problem:) Predno sva se vselila, sva vse cevi izolirala, tudi okna sva zamenjala, da zdaj tesnijo in si lahko privoščim tisto stopinjo ali dve več brez slabe vesti, saj še vedno porabiva manj:) VODA Sicer pa sem pred kratkim v Delo in dom dobila dobro idejo: da natočiš vodo v plastenke in kantice za zalivat rože, medtem ko čakaš na toplo vodo in to zdaj počnem. Sploh ni težko, prvih parkrat se je težko spomnit, potem pa je to itak rutina. Zobe si umivava tako, da striktno zapirava vodo, tudi če kaj pereva ne pustiva tečt vode, kadar je ne rabiva. Rajši uporabljava pomivalni stroj, saj porabi precej manj vode. ELEKTRIKA Kar se tiče elektrike, so mi starši vzgojili, da je energija dragocena, čeprav ni draga, oče je inženir in mi je že kot smrkavcu vse lepo izračunal, koliko porabi žarnica, ki gori celo noč, ali pa večja, kuhinjska, ki gori brezveze 3 ure itd... Tako da pri tem se oba s fantom kar trudiva - ne rečem, da se kdaj ne zgodi, da ne zaspiva pri luči, ker sva navadno precej crknjena, ampak nikoli namerno in sploh od kar sva se preselila ne vem, če se je že zgodilo... Pri pečici se trudim, da je ne vkljapljam pol ure prej, kot je potrebno, če je ravno tako pecivo, da to res zahteva, jo ogrejem max. 5 min. prej, sicer pa večino stvari dam kar v hladno pečico, kruh še malo vzhaja na ta način in ej prav fajn:) Razmišljam, da bi si kupila eno tisto malo pečico, nekaj časa nazaj je bila v Hoferju v reklami, da ne bi za vsako drobnarijo grela cele velike pečice, sploh kadar kaj ustvarjam, pa za tistih par koraldic je res škoda okolja... V mojem kruhomatu namreč ne morem samo pečt:( Edina stvar, ki je lahko skoz prižgana je radio - razen ponoči, seveda:) To pa zato, ker porabi 1000x manj kot ena žarnica, v bistvu ne porabi skoraj nič;) Televizije nimava (kot mi je včeraj rekel profesor na plavanju - je še ne rabiva, v teh letih;)), računalnik pa striktno izklapljava, ker je velik porabnik energije in tisti knof pritisnit res ni neka huda reč... Tudi v službi ga ugasnem, če vem, da nekaj ur ne bom delala na njem. Pralni in pomivalni stroj, če se da vklapljava ponoči, saj je takrat omrežje manj obremenjeno. Sušilni stroj imava, ker v najinem bloku ni sušilnice, najino stanovanje pa ni dovolj veliko za sušit razne rjuhe...Najprej si ga fant ni upal vklapljat ponoči, potem sem ga pa enkrat zbudila, da je slišal, da ga sosedje tudi in zdaj to ni več problem:) mimogrede, kdaj se začne nočna tarifa - ob 22h ali 24h? mamamia, zdaj niso več take žarnice, ki bi več porabile, če jih prižgeš in ugasneš! Res, preverjeno, sma šla računat z očetom:) ALUFOLIJA, PVC FOLIJA,... Uporabljava, ampak ne razmetavava. V alufolijo zavijem fantu sendvič za malico za v službo, ker še nobeden od naju ni našel boljše rešitve... v ostalem moji zelo nadevani sendviči razpadejo... za štruklje ipd. pa rajši uporabljam gazo. Zadnjič sem delala male štrukeljce in se je malo nadeva prijelo na gazo in ko sem hotela stvar očistiti, me je fant vprašal, koliko stane ta gaza. Sva ugotovila, da vse skup ni bilo 30 sit in po njegovem predlogu vrgla vse skup stran:) Sama še pomislila nisem na to možnost! (Starši pač;) Ko bova rabila plenice pa tudi dvomim, da jih bom prala... hrano poizkušava vso sproti uporabit, zdaj, ko sva na svojem nama to tudi odlično uspeva, prej je bilo precej bolj komplicirano... Jajca kupujeva izključno talno rejo, zadnje čase pa v gl. kar na tržnici, prav tako meso, ribe in zelenjavo. Meso itak jeva kvečjemu 1x na teden, tako da ga kupiva v soboto, ko greva na tržnico, pa je. Če dobim kje bio limone in pomaranče, jih kupim (so včasih tudi v rdečih mrežicah, en samo v belih;) Tudi kruh sem na veliko začela pečt zato, ker mi je v službi dostikrat ostalo pol zavojčka kvasa, ki bi se do naslednjič pokvaril. Pa ne zaradi denarja, pol zavojčka kvasa stane 7 sit! Ampak zato, ker se mi je zdelo škoda, da bi tiste kvasovke tam notri žalostno umrle in spelsnele, če ima lahko kdo kaj od tega... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. feb 2006 9:51

Aja, še to: na trgu itak ne dobiš vrečk, tja greva pa z nahrbtnikom in kako vrečo - čim najdem malo časa, jih bom tudi zašila. RECIKLIRANJE Na splošno veliko stvari sama naredim, saj mi je to v veseje. Šparanje kar se tiče denarja, to sicer ni, ker je navadno taka stvar precej dražja, je pa res, da navadno dlje traja in je lepša, pa čisto moja;) Všeč mi je recikliranje in rada dam novo funkcijo in podobo kaki odluženi stvari. Samo v tem še nisem tako dobra. Ampak delam na tem:) Absolutno pa vse smeti strogo ločujeva, saj je res vseeno, v kateri del koša daš, a ne? Komaj čakam, da bojo imeli še koše za organske odpadke tudi na tem koncu. Mislim, da se snaga zelo trudi in bi rada pri tem pomagala, kolikor lahko. PREVOZ Tu sem najbolj okoljezavedna: vozim se s kolesom, petek in svetek, na faks, v trgovino, na plavanje, kamorkoli, v dežju in soncu, pozimi in poleti... S tem se recimo prav gotovo odkupim za svojih 22 stopinj plus;) če se vozim z avtom, grem rajši po starih cestah, ker na avtocesti moj stari avto ogromno porabi, gre pa enako hitro... Pa še bolj so mi všeč ovinki kot ravna cesta. Seveda je nekaj čisto drugega, če se vsak dan voziš v službo iz neke vasi - takrat hočeš samo čim prej prit tja, pa magari po avtocesti - to čisto razumem. Ampak kjer lahko, pazim. Moj moto je, da si privoščim, kadar si nekaj res želim in nimam slabe vesti pri tem (recimo kopanje v bani po maratonu;), kupim si ogromno knjih, kuharic in ustvarjlanih, materiala za ustvarjanje, blaga za šivanje... privoščim si šport, kolikor mi paše, čeprav resnici na ljubo so to v gl. najbolj poceni zadeve - prek šova - ampak če so fajn, je itak vseeno:) privoščim si izlet z avtom in mi ni škoda bencina, visim na internetu, kadar me nekaj zanima... - kadar pa nečesa ne rabim, pa zakaj bi trošila brez veze, če nihče nima nič od tega... Ko pa sem bila čisto brez denarja, pa sem znala živet tudi brez vsega tega, pa mi ni bilo prav nič hudo. Vedno sem se znala zabavat tudi brez denarja, ni res, da moraš met denar za kavice in klube, da se maš fanjn, mi smo se meli super, ko smo se šli sankat s kosom polivinila na skakalnico, ko smo plesali v parku, pa tudi če smo šli ven in si nisem nič naročila in me zato ni nihče zafrkaval, vsaj ne noben od tistih, s katerimi sem se družila. ljudje vse sprejmejo, saj so s tabo zato, ker si tak kot si, ne pa zato, ker imaš denar za pivo;) Eden najboljših izletov je bil tak, da sva bila s fantom čisto na kantu in sva bila cel teden ful lačna v Londonu, ker je tam vse zelo drago. Ampak mela sva se pa super! In navsezadnje bi si lahko kupila kaj za jest, pa ne bi kupila knjig, pa sva se pač tako odločila in še zdaj se nama smeje, ko kuhava iz njih. se vedno spomniva, kako sva bila lačna in nama je vse dobro izgledala, hehe;:) všeč nama je, da si zdaj lahko kaj privoščiva, česar si prej nisva mogla in sva ravno zato verjetno tako srečna, ker nama to ni samoposebi umevno in sva zadovoljna, ko si kupiva kako posebno hrano, recimo;) PS: Lidija, meni je tudi všeč, da pišeš v svojem jeziku, malo popestri forum:) Zaradi mene lahko pišete tudi v japonščini, samo v tem primeru, se priporočam za kak prevod;) Ampak hrvaško pa ja vsi razumemo, če pa kdo ne, pa itak lahko vpraša:) Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 16. feb 2006 09:53:08

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. feb 2006 9:55

pa obvezno morajo bit vsi stroji A katergorije glede potrate energije in vode (razen sušilnika, ker teh še ne delajo v A katergoriji:( Veri

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

16. feb 2006 11:05

Veri, pri sušilcu si pa v zmoti. Obstajajo sušilci razreda A, eden je od Blomberga, drugi od AEG, sta pa oba krepko čez 200 K. Glede na to, da je sušlec velik porabnik, bi se ga splačalo kupiti, samo kaj, ko sem ga zamenjala pred dvemi leti. LP

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. feb 2006 9:14

Lijana, res? Svašta! To so nama namreč povedali v trgovini in to celo ne samo eni! Verjetno so videli mlad par in ker sva kupovala tudi druge aparate, so verjetno uganili, da toliko denarja nimava... Čeprav če bi vedela, bi mogoče celo našparala... No, drugič moram pa najprej na kulinariko vprašat Hvala! res, naslednjič bom bolj preverila! Veri

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

17. feb 2006 9:33

Tega tudi jaz nisem vedela... Tukaj je link, če bo še katero zanimalo http://www.bof.si/product.cp2?guid=2B5E7D48-337 Moram pa priznat da mi je grd in bi šla mimo njega v trgovini. Pa ne me zdaj kregat, ampak sem pač velik estet in mi tudi izgled aparatov veliko pomeni. Bi pa najbrž sklenila kompromis glede na ta A+++ razred. lp, Marija

ladybug  

član od: 30.11.2005

sporočila: 65

17. feb 2006 10:15

Glede sušilcev...sem v neki reklami videla pregrešno dragega (300.000 ali več?), ki ga priklopiš na toplotno črpalko in ti lahko pomaga pri ogrevanju stanovanja. A++++++?! ladybug

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti