Varčevanje v kuhinji

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. feb 2006 20:55

Še nekaj sem pozabila dodati. Zelo sem nesrečna, ker tukaj, kjer trenutno živiva, ni dvotarifnega števca za elektriko. Od malega so mi privzgojili pranje na cenejšo tarifo in v svojem prejšnjem stanovanju sem imela več poceni elektrike kot tadrage. Ker sem fanatična ločevalka perila (ne morete si misliti, koliko skupin imam), isto vrsto perem na 14 dni, zato da stroj ne pere v prazno. Kljub temu, da imam sušilca, ga razen v sili ne uporabljam. V hiši, ki jo obnavljava, je v kuhinji štedilnik (kiperbuš), v katerem kuriva omare, vrata itd., tako da je delavcem toplo, pa še deponije ni treba plačat. In predem se lotim pomivanja posode, vedno segrejem nekaj piskrov tople vode, tako da mi ni treba prižgati bojlarja. Prav ponosna sem sama nase. V obnovljeni hiši bova imela dvojno vodovodno napeljavo; pitno in nepitno. Imava štirno, ki jo bova obnovila in to vodo uprabljala za pranje, tuširanje, Wc, zalivanje... Ja imela bova tudi toplotno črpalko in neko peč na biomaso. mimika Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 14. feb 2006 20:57:50

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

14. feb 2006 21:05

Varčnost, varčnost, varčnost. Kakšna lepa beseda. Ampak zelo težko si jo je privzgojiti. Jaz sem pri nekaterih rečeh pravi Gorenjec ali še bolje Škot. Tako npr. bolestno ugašam luči, ki jih otroci puščajo za seboj prižgane. Seveda, oni ne plačujejo računov. Vodo med umivanjem zob zapiram, ravno tako ob tuširanju, ko se milim. Saj vem, da sem grozna. Perem, likam in pomivam posodo (no, pomiva jo pomivalni stroj) v času nižje tarife. Edino kruh pečem ob vsaki uri dneva. Včasih tudi dvakrat. Kupljenega namreč že dolgo časa ne jemo več. Toplo vodo imamo na plin, tako, da s tem ni problema, saj se plin rabi samo takrat, ko voda teče. To je razlog, da med umivanjem zob in tuširanjem, zapiram vodo. Tudi elektriko na steklokeramiki ugašam pred končanim kuhanjem, saj plošča še nekaj časa greje. Kar se hrane tiče, pa lahko rečem, da sem razsipna. V glavnem ne gledam na ceno, saj tako ali tako so "zdrava" živila dražja. Naše prehranjevanje nekje v osnovi temelji na Montignacu. Vsekakor upoštevam GI. Torej nič oz. zelo malo bele moke, zelo malo sladkorja, pa še tega v glavnem rjavega. Iz tega razloga tudi ne kupujem pripravljene ali polpripravljene hrane, instant izdelkov, saj povsod "tlačijo" sladkor in malo morje E-jev.Sadje in zelenjava sta pozimi tako ali tako draga (razen jabolk, krompirja, ki ga skoraj ne jemo, pa agrumov in banan). Privoščimo si pa enako, kot v sezoni. Jagod pozimi ne kupujem. Za kako sladico kupim, če nimam domačega zamrznjenega, jagode, višnje, borovnice. Tudi kako zamrznejno zelenjavo, ko poide v domači skrinji. Mesa ne pojemo veliko, čeravno je malo dni, ko ga ni na krožniku, vsaj za vzorec. Pa še to v glavnem je moški del družine. Kupim pa vedno kvalitetno meso, redko kaj v akciji. Imam predsodek, da je slabše kvalitete, pa je zato poceni. Salam ne kupujem, prav tako hrenovk in klobas. V našem hladilniku se znajdejo kvečjemu kaka šunka, pršut, skratka tisto, kar ni zmleto. Od konzerv kupujem ribe, sem in tja kako pašteto, kompot. Kislo zelje in repo kupim na trgu od preverjene branjevke. Redno kupujem mlečne izdelke. Sir, skuta, jogurt kisla in sladka smetana so stalni gosti v hladilniku. Mleka porabimo zelo malo. Otroci so že odrasli in ga ne pijejo več, mogoče kdaj v kavi, pa kak kakav. Hrane ne mečem stran. Preden poteče rok, imamo kosilo ali večerjo na sistem "pospravi hladilnik". Čaje mi pripravlja stara teta. Sama sem lenuh in se izgovarjam, da ne poznam. Sokove kupim le občasno. Gaziranih pijač v glavnem ne pijemo. Se pa najde v shrambi Radenska z in brez mehurčkov, pa Donat. Naš mačkon, ki je razvajen 300 na uro, je prav tako tudi "zapravljiv". Samo najboljše, je zanj komaj še dobro. Kriva sem pa jaz. :( Še kaj bi se našlo na seznamu moje škrtosti in razsipnosti, pa se zdajle ne spomnim. Se bom spomnila, ko oddam post. ) Ja, ja, na čistila sem pozabila. Pralne praške uporabljam v najmanjši še učinkoviti količini. Mehčalec le izjemoma. Kupim Pril, pa čistilo za WC in pečico in kadar mož pomiva okna, še čistilo za steklo. Vse ostalo opravita alkoholni kis, pa citronska kislina. lp No, dovolj. Že tako boste rekle, da sem zoprna baba. ) Julija Sporočilo je spremenil(a) Julya dne 14. feb 2006 21:10:41

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

15. feb 2006 9:03

Tudi jaz imam varčnost privzgojeno. Ker imamo še štedilnik na drva, velikokrat segrejem vodo za pomivanje posode, likam in perem čez vikend, pri kupovanju hrane velikokrat gledam na ceno , čeprav to največkrat pomeni kupovanje Mercatorejvih izdelkov, ali izdelke v večjih količinah (npr. kg puding, čoko, večja količina WC papirja). Nekaj časa sem kupovala tudi v Eurospinu, samo mi kvaliteta ne odgovarja in sem nehala. Zelenjavo moram vso kupit, sem pa letos (preselili smo se v stanovanje v hiši in imam dobro klet) kupila za ozimico krompir in zelje, smo ga naribali, pa zmr.skrinjo smo dali v klet , ker je zelo hladna in naj bi bila poraba elektrike manjša. (žal pa je skrinja crknila in s tem ni nič, z zalogo pa tudi nič; čaka pa se finančni minister da bo dal denar za novo ), . Štedilnik tako uporabljam za tri načine : ogrevanje , kuho in peko, in se tako tolažim KOLIKO PRIŠPARAM... pa tudi kruh večkrat spečem doma, LP smrkolina

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

15. feb 2006 9:34

Dok čitam vaše priloge o šparanju i "skromnosti", moram priznati da se ja ne mogu baš time pohvaliti. Na hranu trošimo jako puno novaca (gotovo najviše) i ne gledamo ako je nešto na akciji. Tjesteninu obavezno uzimamo od Barille, jaja S klasu - onu najskuplju, mlijeko uvijek od istog proizvođača (zagrebački Dukat), a domaći sir i vrhnje uzimam na placu od provjerene ženice. Svježe meso kupujem u Metrou, uzmem ga više pa ga u paketićima spremim u škrinju, a ono kaj mislim pohati (ocvrti), unaprijed spaniram i tako smrznem. Meso jedemo gotovo svaki dan, a najviše radi mog supruga koji ne može zamisliti ručak bez komadića mesa. Zimnicu mi najviše sprema mama - ajvar, pekmez, kisele krastavce i papriku, a ja pečem papriku za škrinju. Od kave pijemo oabvezno Nescafe i ništa drugo. Detergente za pranje veša i posuđa kupujem redovito, a i omekšivač jer ne mogu si zamisliti oprani veš bez omekšivača. Za pranje stakla uzimam Ajax, za prašinu maramice od Pronta, za pranje parketa također Pronto tekućinu a za pločice Ajax tekućinu, zatim Cilit za WC i kupaonu, te razne detergente za pranje štednjaka. Kaj se tiče tople vode, uvijek je imamo jer se grijemo na plin (živimo u zgradi ali imamo centralno etažno grijanje) i vodu baš i ne šparam. Dok perem i zube i suđe i dok se tuširam (mislim na sapunanje), voda teče. Jedino što obavezno radimo je gašenje svjetla u prostorijama u kojima ne boravimo. Radio nam svira u dnevnoj sobi od 00:00 do 24:00, i računalo isto tako radi. Eto, na kraju ovog malog i neskromnog popisa mogu zaključiti da i nisam pretjerano štedljiva, te da bih mogla na nekim mjestima i prišparati i malo se zamisliti. Nadam se da će većina razumijeti barem pola onoga kaj sam napisala. Lidija... Sporočilo je spremenil(a) Lady_L dne 15. feb 2006 09:40:41

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

15. feb 2006 10:02

Lidija, would you like I"ll send my answers and opinions in English language? V zgornjem prispevku ne vidim niti poskusa pisati v slovenscini! Se mi zdi, da napisano bolj sodi na kaksno hrvasko spletno stran. Nocem biti ne groba, ne nesramna, vendar je tudi kul slo povezava z mojo domovino in pricakujem slovensko besedo, saj tujega jezika imam ze v tujini dovolj. julia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

15. feb 2006 10:11

Julia z vsem spoštovanjem, ampak Lidija ima pravico tako kot mi pisati v svojem jeziku. Meni se zdi zelo lepo od nje, ker se sploh trudi razumeti slovensko in da uporablja kulinariko in na njej sodeluje. Imam sorodnike na Hrvaškem pa nikoli niso hoteli razumeti slovensko, kaj šele govoriti. A potem naj Jernej prepove pisanje tudi v slengu in narečjih? Tvoj odgovor me je neprijetno presenetil... lp, Marija

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

15. feb 2006 10:13

Imejte se lepo. julia

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

15. feb 2006 10:24

Galyka - pod tvoj post se podpišem tudi jaz. Pa še to: od Lidije smo dobili že veliko dobrih receptov. Kljub temu, da jih je posredovala v hrvaščini, je v moji kuhinji "prevod" na krožniku vedno odlično izpadel....... Jeziki........... če bi imela možnost (denar), bi se učila enega za drugim! Pozdrav vsem! zvitorepka

Nikita  

član od: 21.6.2004

sporočila: 285

15. feb 2006 10:29

mamamia je napisal/a:
Luči prižigamo po hiši non stop (navsezadnje porabiš več energije, če jih nenehno prižigaš in ugašaš)mamamia
Tole pa ni ravno najbolj jasno? Nikita

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. feb 2006 10:34

No, tudi jaz sem sicer pristaš slovenščine, ampak sem vesela Ladyl, da sodeluje na našem forumu, čeprav v svojem jeziku. Bodimo veseli, da imamo člane tudi od drugod, in imejmo razumevanje. Jaz sem vesela, da je z nami, ne glede na jezik, Zato se mi zdi, da je julia reagirala malce preveč na nož. Lady L se trudi s slovenščino, vsaj pri reeceptih to opažam, pa tam, kjer pišemo jedilnike, jo pa čisto razumem, da je pismo lažje napisati v svojem jeziku. Ker če bi se pa matrala s slovenščino in napisala vse narobe, bi ji pa nekdo drug očital to. Torej, LadyL, samo hrabro naprej. Meni lahko v svojem jeziku pišeš tudi na zasebno pošto, če druge na forumu moti tvoj jezik, bom vesela vsake besede. Julio sicer po svoje razumem, a malo več strpnosti nikdar ne škodi. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti