Varčevanje v kuhinji

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

6. mar 2014 21:33

In  koliko vode se izgubi v samih vodovodih, še preden pride voda do hiše?  Koliko studencev so speljali v kanalizacijo, kadar so kje gradili čistilne naprave, da gre vsa voda preko števcev?  

In zapravljanje je tudi takole:  prekopali isto cesto za telefon in kabelsko TV, pa zasuli in asfaltirali, - pa ponovno odkopali za kanalizacijo, pa zasuli in preasfaltirali nazaj, - pa prenova vodovoda spet odkopali in nato zasuli in asfaltirali nazaj. Ne mogoče v takem zaporedju, ne  povsod, ampak marsikje. Pa javna razsvetljava sveti v nebo, da imajo še na luni ob mlaju luč? 

Kaj ko bi še fantje , ki v glavnem odločajo pri teh poslih, malo šparali. Vedno s prstom samo na gospodinjstvo kažejo, kot da je varčevanje samo za ženske izumljeno.

Ne bi rada nikogar žalila, a veliki zapravljivci bi se tudi lahko zbudili.

 

Katrca11

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. mar 2014 6:57

Jaz priznam da se kaj posebej ne trudim varcevat. Poskusam pa biti racionalna oz. delam kompromise. Nimam varcnih zarnic, res pa je da imam v vsakem prostoru samo eno klasicno 100W, perem kadar imam cas, vcasih je to vikend, vcasih med tednom (tudi pred 10 uro)  Poigrala sem se z izracuni in sem bila pravzaprav presenecena, da je moj prihranek, ce pazim na cenejsi tok v enem letu celih 5€. Najvec (kar 20€ na leto) prihranim ce zamenjam hladilnik za novega (seveda pa moram upostevati da nov pride cca 300€ ) Glede na to, bo kar ostalo zaenkrat tako kot je. Pri hrani kupujem predvsem sezonsko, izkoriscam akcije (ce gre za izdelke, ki bi jih tudi sicer kupila) na kupone se pa obicajno niti ne spomnim.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. mar 2014 7:25

Katrca11 je napisal/a:

In  koliko vode se izgubi v samih vodovodih, še preden pride voda do hiše?  Koliko studencev so speljali v kanalizacijo, kadar so kje gradili čistilne naprave, da gre vsa voda preko števcev?  

Katrca11

 

Toliko (glej slike na strani 85/86). Kar veliko, ja.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. mar 2014 8:13

Pravzaprav voda, ki se izgubi PRED porabnikom, ni izgubljena (razen morda za lastnika vodovoda), saj se vrača v naravno kroženje, najprej pa tja, kjer je običajno najbolj potrebna, v podtalnico.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. mar 2014 12:18

Res je, ni izgubljena, plačamo jo pa, četudi se iz računa ne vidi.

Sonja

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

8. mar 2014 6:52

Limnol, hvala za podatke! Če sem prav razumela, je že v delu projekt, za sanacijo vodovodov. Bojim se le, da bodo popravljene vodovode potem prodali po delih, podobno kot so elektriko. Izgube in škoda vsem, dobički le nekaterim izbrancem. Mogoče si ne razlagam prav, a zadnje čase imamo vse več takih izkušenj. 

Vse večkrat pomislim: Kdo ima korist?  Uh, sem postala pesimist!

Katrca11

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

8. mar 2014 10:46

Hja,

lahko pa rečemo takole: od vodovoda imamo vsi koristi. Od zapravljanja vode in izgub v vodovodih pa nihče. Če pristanemo na tako igro, da samo s prstom kažemo na še večje lopove in nemarneže od sebe in prezentriamo njih kot opravičilo, da se požvižgamo na vse - a smo s tem naredili kaj dobrega? Še več - ali nismo samo pokazali, da v bistvu nismo sami nič boljši, pač pa le malo bolj oddaljeni od korita?

Sonja

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

8. mar 2014 18:48

Limnol, se strinjam, da mora vsak prispevati! Naš vrt se na primer že na leta zaliva samo z deževnico, varčevanje je kar običajen način življenja, a ne bi o tem. Mislim poudariti le to, da smo do velikih zapravljivcev vse preveč popustljivi.  

Katrca11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti