Nosečnica:kaj lahko in kaj ne?

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

9. jul 2007 12:01

... jedla sem vse po vrsti in preveč. Z zelo velikim trebuhom sem plesala kot nora na novoletnih zabavah. So se vsi bali, da me bodo kar od tam odpeljali v porodnišnico, jaz pa rodila cel teden čez rok.

 Zdaj pa noben od mojih fantov ne pleše A mislite, da je to vzrok

 (Dekleta, jejte in delajte tisto kar vam najbolj odgovarja. Telo samo pove kaj ja in kaj ne. Pretiravati pa tako v ničemer ni dobro.)

kobra 1

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

9. jul 2007 12:11

Ker krožijo v zvezi z mačkami in toksoplazmozo najrazličnejše krive vere, zaradi katerih mnogo žensk živi v groznih skrbeh, mnogo mačk pa izgubi streho nad glavo ali celo življenje, povzemam nekaj dejstev z navedene strani CDC (Center for Disease Control and Prevention, ena od referencnih ustanov ameriskega zdravstvenega ministrstva). Nosečnost, toksoplazmoza in mačke Toksoplazmoza je obolenje, ki nastane zaradi okužbe s parazitom Toxoplasma gondii. Za odrasle ljudi z normalnim imunskim sistemom je parazit neškodljiv, le včasih povzroči obolenje, podobno blagi gripi. Okužba je nevarna za tri skupine ljudi: nosečnice, ki so se prvič okužile v nosečnosti in lahko prenesejo okužbo na plod, majhne otroke in ljudi z oslabljeno imunostjo. Vloga mačk pri okužbi: v nasprotju s splošnim prepričanjem za okužbo s toksoplazmo neposreden stik z mačko (božanje) ni nevaren, ker na dlaki praviloma ni spor; poleg tega mačke izločajo spore z blatom le dva tedna po okužbi. Spore se nahajajo v mačjih straniščih in v zemlji, v katero so mačke zakopavale iztrebke, lahko tudi na mestih, kjer so mačke ležale. Rastlinojede živali se okužijo pri uživanju rastlinske hrane, na kateri so spore; v mesu okuženih rastlinojedih živali najdemo tkivne ciste, v katerih so živi paraziti. Glavni vir okužbe pri ljudeh je uživanje surovega ali ne dovolj pečenega mesa (govejega, ovčjega in svinjskega), uživanje slabo oprane zelenjave, slaba kuhinjska higiena, delo z zemljo ali prahom, pitje vode, v kateri so spore. Kako se izognemo okužbi s toksoplazmo: - pazimo, da jemo le dobro kuhano ali pečeno meso - vso zelenjavo in sadje dobro operemo in/ali olupimo, kadar je potrebno - med pripravo hrane sproti pomivamo pribor (nože), deske in delovne površine z vročo vodo in detergentom - spore v hrani uniči globoko zamrzovanje (pod -20 °C, pozor: večina domačih zamrzovalnikov ne doseže te temperature) - pri delu z zemljo nosimo rokavice Za mačje lastnike velja, naj hranijo svoje mačke z industrijsko mačjo hrano (in ne s surovim mesom), naj jih ne izpuščajo na prosto, njihova stranišča pa naj čistijo z rokavicami. Nosečnica naj se čiščenja mačjega stranišča raje izogiba, kadar pa to ni mogoče, naj ga čisti vsak dan (spore, izločene z mačjim blatom, postanejo infektivne šele po enem do petih dneh), pri tem naj nosi rokavice, po tem pa naj si skrbno umije roke. Literatura: http://www.cdc.gov/ncidod/dpd/parasites/toxoplas lp, proxima

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

9. jul 2007 13:10

Hvala proxima za informacije. Naša muca je tak ceplena in vse, je čista žival, skoraj vedno noter. Če sva midva doma, je zunaj, drugače je hišni razcrtanec. Ko bom tako daleč, bom že še ginekologinjo vprašala kako in kaj. Jelenckova

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

9. jul 2007 22:03

Se pridružujem...ne preveč pretiravat! Ne živite samo od zraka in hkrati bodite previdne pri stvareh, kot je surovo meso.... Dejstvo je, da se je marsikatera zaradi enkratnega greha že po glavi tolkla.... vsaka presodi sama. Jaz sem predvsem na mačke pazila in na to, da sem vse sadje in zelenjavo res dobro oprala ... v času nosečnosti te 3x testirajo za toxoplazmoso - resna stvar. največkrat jo prenašajo mačke, poleg tega se rada znajde na doma pridelaniih vrtninah... Lp, veverica

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

10. jul 2007 7:08

Včasih se mi zdi, da na tem forumu sploh ne smeš povedati česa drugačnega kot večina. Po zdravstvenih merilih je deci vina na dan za nosečnico redno uživanje alkohola. Saj sem napisala, da vsak dela, kar hoče in nikomur nisem rekla, da je alkoholik. Za tiste, ki jih to zanima, pa je po meje prav, da imajo vse informacije. Poleg tega sem pripela tudi besedilo Inštituta za varovanje zdravja, kjer si lahko preberete, kaj pravi stroka. Sporočilo je spremenil(a) lucija dne 10. jul 2007 07:10:27

micogica  

član od: 29.12.2005

sporočila: 209

10. jul 2007 9:35

Stroka je nekoč rekla, da je špinača vir zdravja. Potem je bila pa skoraj na listi prepovedanih živil. Pred nekaj tedni smo na teh straneh brali in komentirali nek mail, ki je bil sicer prilepljen pod temo o nekih kozmetičnih preparatih (vsaj mislim, da je bila tema taka). Njegov kratek povzetek pravi, da dan mnogo prekratek za upoštevanje vseh nasvetov (vseh strok). Tako, da mislim, da je kar prav, da je zdrava pamet še vedno na delu... lp micogica

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

10. jul 2007 10:35

Moja mami ni nikoli nobene folne kisline jedla, pa sem jst čist vredi Včasih je res, da več kot veš, slabše je. Jelenckova

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

19. okt 2007 14:09

Jaz sem med nosečnostjo jedla skoraj vse, izogibala sem se le surovemu mesu, pa ne samo zaradi toxoplazmoze ampak tudi zaradi listerioze, pa solato iz vrta sem bolj umivala. Za folno kislino nimajo dokazov da kaj pomaga, vendar jo je priporočljivo uživati preventivno. pri hrani ne komplicirajte, poslušajte svoje telo in jejte tisto kar vam paše. katra55

sarah1  

član od: 10.8.2006

sporočila: 23

29. sep 2008 19:25

Se popolnoma strinjam s katro 55. sarah1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti