Nosečnica:kaj lahko in kaj ne?

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

1. jul 2006 9:32

to pa ni res, jade, da vegetarijanke ne smejo jesti folne kisline. žalostno je, kako lahko napačno branje navodil zavaja... na navodilih folne kisline piše, da lahko folna kislina povzroči pomankanje vitamina B12. to pomankanje je sicer najbolj značilno za tiste, ki ne jedo mesa, to je pa tudi vse... nikakor ni res, da je ta stranski učinek jemanja pogojen z vegetarijanstvom!!! jaz sem namreč jemala folno kislino, pa sem vegetarijanka, pa je bilo vse v redu. nisem imela pomankanja vitamina B12, kakor ga tudi nisem imela nikoli prej. nike

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

1. jul 2006 10:02

Ne vem, poznam pa punco, ki je imela strašne težave zaradi tega in jih je pri ginekologu pošteno slišala, ker mu ni povedala, da je vegetarijanka. Previdnost pa vsekakor ni odveč. Pa ni treba tako živčno skakat takoj saj nismo vsi vsevedi, a ne? jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 01. jul 2006 10:19:10

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

1. jul 2006 14:34

se opravičujem, jade, če sem zvenela osorno, res!!!!! to še zdaleč ni bil moj namen. zbodlo me je samo to, da sem že tolikokrat slišala to, da vegetarijanke ne smejo jesti folne kisline, pa vem, da to ni res. pomankanje vitamina B12 je samo najbolj pogosto pri vegetarijancih, ni pa nujno sploh, da nekdo, ki ni vegetarijanec, ne more imeti premalo tega vitamina ali obratno. se pa strinjam, da previdnost ni odveč. vsekakor. jaz sem že 10 let vegetarijanka, pa sem se vseeno ful pozanimala okrog, ali je to varno ali ne, oziroma, kaj in kako moram jesti, da bom lahko pokrila vse otrokove potrebe. mislim pa, da se da zdravo živeti tako z eno kot z drugo prehrano, z zdravo pametjo seveda, in z ozirom na to, da smo vsi drugačno in da vsako telo drugače odreagira na določene snovi. meni recimo vegetarijanska prehrana izredno odgovarja (baje da je to tudi zaradi moje krvne skupine - k je A, namreč), komu drugemu pač ne?!! nike

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

1. jul 2006 18:29

Dekleti, ne se jeziti, saj vesta čemu škoduje jeza, sedaj pa sploh, ko jo lahko pokasirata dva...malo heca ne škodi! Vseeno pa ne vem, če razumem prav...preveč zaužite folne kisline pomeni, da povzroči pomanjkanje vitamina B12? Lp, Katjuška katjushka

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

1. jul 2006 19:30

Katjushka, poglej si na tisto internetno stran, ki jo je poslala jade, tam so navodila za jemanje folne kisline in vse piše. No, v bistvu je to to: Kdaj zdravila ne smete uporabiti Tablet Tifol ne smete jemati, če ste preobčutljivi za folno kislino ali za katerokoli drugo sestavino zdravila. Tablet Tifol ne smete jemati pri megaloblastni anemiji, ki je posledica pomanjkanja vitamina B12 (npr. pri vegetarijancih in starejših Ijudeh). In zaradi zadnjega stavka je verjetno prišlo ven, da ne smejo vegetarijanke uživati folne kisline, saj je pomankanje vitamina B12 najbolj pogosto pri vegetarijancih. Kot pa sem že rekla, ni nujno, da nekdo, ki je meso, ne more imeti pomankanja tega vitamina oziroma, da ga imajo vsi vegetarijanci. Jaz ga namreč nisem imela ne prej, ne po začetku jemanja folne kisline. Tudi ginekologinja mi je rekla, da je moja kri super in da ni nobenega problema. Aja, pa saj se ne jezimo :) Upam tudi, da nismo (nisem) zvenela tako! Ker res nisem taka, da bi se "krneki" jezila... sm bolj pri "taprijaznih" puncah.... :) Lp, nike

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

1. jul 2006 21:51

Nike, hvala za pojasnila. Zanima me pa tudi stvar glede sirov s plemenito plesnijo. Jasno mi je, da ni priporočljivo uživati surovih, kaj pa "kuhani", npr. gorgonzolna omaka, ki jo obožujem? LP katjushka

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

2. jul 2006 6:39

jaz sem jo jedla mislim da dvakrat v celi nosečnosti - gorgonzolno omako namreč. pa ni blo nič narobe. po moje - ampak to je samo moje mnenje!! - ne bo nič narobe, če si privoščiš to omako vsake toliko časa, za dušo :) kar se teh sirov tiče, se nisem preveč pozanimala, saj jih ne maram preveč... ne vem no, vprašaj še malo... nike

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

2. jul 2006 7:02

http://www.kmeckisiri.com/html/vrste_sirov.htm Tole piše o nosečnicah in sirih s plesnijo v zgornjem linku. Dejstvo je, da v surovem mleku in nato siru lahko prežive človeku nevarne bakterije, kot so Lysteria Monocytogenes, bacil tuberkuloze.... Vendar ne v vsakem siru. Pri poltrdih in trdih sirih je nevarnost okužbe zanemarljiva, saj postopki, kot so dogrevanje mleka, razmeroma dolgotrajno soljenje v slanici in dolgotrajno zorjenje uničijo bakterije. Bolj nevarni so mehki siri, kjer večinoma ni dogrevanja sirnine, soljenje je ponavadi kratkotrajno ali pa na suho, čas zorjenja je razmeroma kratek. Čeprav je verjetnost okužbe s sirom majhna, se odsvetuje uživanje sirov iz surovega mleka nosečnicam, ostarelim in otrokom, to je ljudem s slabšim imunskim sistemom. Pri nosečnicah bakterija Listerije lahko povzroči spontani splav. http://www.mama.si/forum/viewtopic.php?t=7924&vi Nike saj je v redu, jaz pa sem tudi prevečobčutljiva. Še dobro, da lahko "okrivim" nosečniške hormončke. jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 02. jul 2006 07:03:41 Sporočilo je spremenil(a) jade dne 02. jul 2006 07:09:20

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

2. jul 2006 7:18

Še vedno mi ni čisto jasno...ali se ta bakterija Listerije uniči s prekuhavanjem? Lp katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti