Priprava na december

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

12. okt 2004 14:25

Recept ni nobena skrivnost, upam da ne bo Jernej in ostali jezni name, je pa iz knjige ki je izšla pri založbi Vale Novak, Čar marmelad: Kostanjeva marmelada za 5 kozarcev po 250 g Potrebujemo: 1.5 kg kostanja 750 g sladkorja Priprava: 50 minut Kuhanje: 35 minut Z ostrim nožičem naredimo v vsak kostanj zarezo, vendar tako, da ne poškodujemo spodnje kožice. Damo ga v lonec z vrelo vodo, pustimo, da zavre, in kuhamo 7 minut. Lonec odstavimo in iz njega jemljemo po dva ali tri kostanje, da jih lupimo, ko so še vroči. Olupljen kostanj sproti dajemo v skledo z mrzlo vodo. Kostanj nato odcedimo in ga ponovno damo v lonec z vrelo vodo. Ko zavre, spet kuhamo 7 minut (s tem kuhanjem odstranimo tanin). Kostanj oplaknemo s hladno vodo in ga odcedimo. Sladkor in 4 dl vode damo v kozico za kuhanje marmelade, pristavimo, da zavre in kuhamo do 114 stopinj C (mehka kroglica). V sladkorni sirup damo kostanj, in ko ponovno zavre, kuhamo nad živahnim ognjem še 15 minut. S penovko stalno mešamo, da se kostanj ne bi prijel. Potem kozico odstavimo, s kostanjeve marmelade skrbno poberemo pene in jo še enkrat premešamo. S pomočjo širokega lija in zajemalke zdevljemo marmelado v kozarce, jih pokrijemo in steriliziramo. (jaz kozarce segrejem pri 100 st. C in jih sproti jemljem ven, napolnim, zaprem in obrnem na glavo in čez noč pustim pokrite - da pokrovček pade notri) Ps. Marmelado lahko uporabimo kot nadev pri tortah ali pa kot dodatek k sladicam, še najbolje k čokoladni. (sama si predstavljam varianto čokoladnih rezin, namaz marmelade, čokoladni obliv...) No to je to, upam da bo uspelo, pa upam da ni preveč napak med besedilom... Pozdrav iz mrzle in vetrovne Pijave Gorice, Maja

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

12. okt 2004 14:47

MAJA HVALA, za recept -vračam ti pozdrave tudi iz mrzlega Prekmurja z nekaj toplimi sončnimi žarki .Bom zagotovo probala .Se slišiva . Marta

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

12. okt 2004 18:06

Maja! Tudi jaz sem razmišljala o tvoji marmeladi. Me veseli, da si objavila recept. Lp, Rožica. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

12. okt 2004 20:10

Mihana, oprosti, šele zdajle sem videla, da si me prosila za recepte! Takoj, ko bom imela čas, ti jih napišem! Najpozneje v četrtek. LP, Stanka

mihana  

član od: 22.9.2004

sporočila: 122

12. okt 2004 20:57

HVALA DA SI SE SPOMNILA NAME mihana

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

13. okt 2004 22:08

Jaz pa čisto potihem in potrpežljivo čakam, da se oglasi kdo, ki je že pekel sladko medeno hišico. Ogledala sem si slike na internetu, vse je tako krasno, ampak kako se tega zares lotiti doma? In na kaj je potrebno paziti? Vem, da te stvari na začetku izgledajo čisto drugače kot na koncu vse okrancljane na sliki. LP Fani

daisy2  

član od: 11.7.2004

sporočila: 9

14. okt 2004 1:52

Jaz se na veseli december pripravljam vse leto. Darila kupujem sproti po sistemu ko kaj zanimivega vidim in se mi zdi da bi biladoločena oseba vesela darila ga kupim. Navadno pa je problem najti darilo za mamo ker itak vedno pravi da nič en potrebuje. Kljub temu pa sem vesela tudi vaših idej o likerji (naredila sem pehitnega jeger, limonovega, smrekovega, iz bezgovih jagod, pelinkovec, batida di coco, čokoladnega), v kisu tudi namakam nekaj zelišč. Voščilnice bodo letos s fotografijami ki so že narejene (sredi poletja z novoletnim motivom). Manjka mi še ideja za okraske za jelko. Vsako leto naredim namreč kaj drugega. Sporočilo je spremenil(a) daisy2 dne 14. okt 2004 01:52:33

mihana  

član od: 22.9.2004

sporočila: 122

14. okt 2004 10:35

U DAISY TI SI TUD TOLK DELA DAS S TEM KO JAZ, POTEM ME PA MOZ KREGA DA PREVEČ ČASA PORABIM ZA DEKORACIJE STANOVANJA IN IZDELAVO DARIL PRIDNA mihana

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

14. okt 2004 11:48

Majamarko in kostanjeva marmelada. Poskušala sem vizualizirati tole marmelado, saj ko je čas kostanjev, jih je veliko in je to eden od načinov za shranjevanje. Ko kuhane kostanje nazadnje daš v sladkorni sirup, jih pretlačiš, ali ne? Kako drugače nastane marmelada in ne kostanji v kosu? Hvala in pozdrav, Fani

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

14. okt 2004 13:04

Jaz sem letos kuhala marmelado iz svežih fig. Shranila sem jo v male kozarčke, ki jih bom še dekorirala z blagom in naravno vrvico. Pripravljen imam tudi med s suhim sadjem in razne domače likerje. Darila uporabim tudi v poslovne namene. PACKA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?terezija
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti