Zunanje rastline( okrasne grmovnice, posodovke, zive meje, predhisni prostor....)

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. maj 2011 6:58

kozamurnik je napisal/a:
Jaz sem imela priliko videti cel drevored iz roza kostanja. Tako lep, da te kap.
Verjetno je pa težko pridit do drevesc? Kje si ga kupila in kako je z boleznijo kostanjev?


murnik

V Ljubljani ob Cesti v Rožno dolino je vsaj kilometer dolg kostanjev drevored, v katerem se belo cvetoča drevesa izmenjujejo z roza cvetočimi.

nola

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. maj 2011 8:16

V Krškem pred mostom (menda je tam policijska postaja - nisem pa prepričana) so tudi nasajeni. Lepi so.

lp

cervus

neznan uporabnik

9. maj 2011 8:23

Res so lepi, od Šuštarskega mostu do izliva Gradaščice v ljubljani jih je tudi precej, vmes med ostalimi.

Kostanj lepo vzgojiš iz kostanja, vzkali dokaj hitro, traja pa kar nekaj časa, da zraste

japaja

sooonck  

član od: 8.6.2010

sporočila: 144

9. maj 2011 14:13

Lučka52, jaz uporabljam Plantellin gel proti polžem, ki jih ne ubije ampak le odvrne od prečkanja. Odkar sem obrobila vrtiček, le redko kateri zaide vanj (pa še ta je bil najbrž že zakopan). Prej pa sem jih vsako jutro ob 6h, kot poblaznela, pobirala z zemlje in mladih rožic. Tako da, poskusi.

http://www.slonep.net/vrt-in-okolica/drevo-in-grm/?

 

sooonck

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

10. maj 2011 6:49

Hvala sooonck, bom zagotovo kupila. Hoste sem resila z rocnim pobiranjem, pozabila pa sem na dalije pa so polzi imeli tako gostijo, da je ostal samo cvet, liste so popolnoma pozrli. Glede kostanja: kupila sem ga kakih devet let nazaj in je bil sorazmerno poceni, ker jih zaradi bolezni (kostanjeva susica) ljudje niso kupovali. Ce se prav spomnim, je bilo drevesce, takrat veliko cca 2 m, okrog 20 evrov. Glede na to, da je hibrid, je manj obcutljiv in v mojem primeru je bilo dovolj, da smo ga nekajkrat poskropili s fungicidom. Zaenkrat ne kaze nobenih znakov bolezni. Je pa res cudovit, cvet je temnejsi kot na sliki, bolj barva fuksije kot roza. Svetlejso, roza varianto v Italiji dobis v vsaki vecji vrtnariji, za temnejso se je pa treba malo bolj potruditi. Ampak se splaca. Raste dokaj hitro, cveti zagotovo cel mesec in ce imate ustrezen prostor boste v nekaj letih imeli prekrasno drevo. Pa se sosedje vam ga bodo zavidali... :):):) lp lučka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

10. maj 2011 12:02

Lučka, kolikor vem, je kostanjev rak (najbrž isto kot sušica) v upadanju, ker za glivo, ki ga je povzročala, prihaja k nam tudi nek virus, ki napada to glivo, zato ta ne napada več kostanja, ker jo virus uniči.

No, moj vir in formacije je en strokovnjak s tega področja, ampak tudi tule lahko o tem nekaj prebereš.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jun 2011 12:27

Eno vprašanje: menda aprila (tam proti koncu) sem potaknila nekaj vejic sivke. Kdaj jih lahko razsadim?

lp

cervus

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. jun 2011 13:36

Jaz bi jih pustila pri miru do običajnega časa za presajanje - torej jeseni. Če si jih pa posadila posamezno v lončke, lahko preveriš stanje s tem, da jih previdno dvigneš iz njih. Če je zemlja prepredena s koreninami, pa lahko predhodno namočene, posadiš že sedaj. Sivka je navajena na ekstremne razmere in bi prenesla selitev tudi sedaj.

Lisa

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jun 2011 13:47

Nerada presajam jeseni, ker je na 600m, pa vse gre potem k . Pa še čez teden me ni gor. En potaknjenec je nastavil popek, torej menim, da so tud korenine prisotne. Tisti popek sem odlomila, bom probala posadit tam enkrat na sredini avgusta. Bom videla, kaj bo ratal . Zalivala bom pa pridno.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

6. jun 2011 15:23

elaphus je napisal/a:

Eno vprašanje: menda aprila (tam proti koncu) sem potaknila nekaj vejic sivke. Kdaj jih lahko razsadim?
cervus

 

Prihodnje leto, elaphus, spomladi, brez težav. Povsem normalno je, da potaknjenci sivke in žajblja zacvetijo, tudi, če še nimajo razvitih korenin. Očitno za svoje potrebe dobijo dovolj vode in mineralov kar skozi odrezan del stebla. Brez potrebe si popek odščipnila.

Kje pa imaš posajene? V lončkih?

In mimogrede, sem prejšnji teden kupila belocvetno sivko, mali grmiček, ime sorte je, ne boste verjeli, Edelweis, le komu je to prišlo na misle? Tako imam zdaj ene 2 ali 3 odtenke modre, pa rožnato in belo sivko, slednja bo cvetela, bi rekla, šele prihodnje leto.


rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 06. 2011 15:27

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti