Pomoč pri peki kruha

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

29. nov 2010 11:57

Laik, to pa zagotovo ne drži - v četrtek sem dobila moko iz mlina (iz domače pšenice, mleto po starem na mlinski kamen - krušno moko). Seveda sem takoj zamesila (pravzaprav je to storil kruhomat)

in nekako nisem ujela pravega razmerja sestavin in se je v pečici testo dobesedno razlezlo v pekaču in nastal je sicer zelo okusen, ampak neznansko drobljiv kruh, ki ga je včeraj zjutraj zmanjkalo in potem sem včeraj vajo ponovila. Tokrat sem dala nekaj črne moke, večino domače krušne in nekaj ovsenih kosmičev in danes sva ob zajtrku z možem ugotavljala, da je dober in zaenkrat manj drobljiv kot prejšnji. Kakšen bo pa zvečer ali jutri zjutraj, pa bomo videli in poročam.

rrr

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

29. nov 2010 18:22

Zadnje čase pečem kruh po tem receptu (ne boste verjeli - v savni sta se 2 gospoda pogovarjala o najnovejših trendih pri peki kruha in sem tole ujela): 1 kg polnozrnate pirine moke, voda (6 - 8 dl, lahko tudi več, odvisno od moke), žlička soli , žlička vinskega kamna (weinstein - backpulver dr. oetker), pest mešanih semen. Vse skupaj zmešamo v zelo mehko (skoraj tekoče)testo, takoj damo v pekač in v vročo pečico. Pečemo pol ure na ca. 210 stopinj in še četrt ure na malo manj. Kruh (nizek, ploščat) je fenomenalnega okusa. Verjetno je okus odvisen tudi od moke. Lahko pa jemo že toplega, ne škodi niti (mojemu) občutljivemu želodcu. Danca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. nov 2010 18:40

ribaracarak, mene so učili (stara mama, mama), da mora biti moka iz uležane pšenice. Včasih so julija kupili moko na rezervo, ker je kmalu prišla na trg moka iz pšenice tekočega leta, ki ni bila uporabna za kvašeno (in še kakšno) testo. Morda se bo moka uležala in bo boljša. Poskusi za začetek dalj časa mesiti, da se bo lepek bolj sprostil. Škoditi ne more.

Sicer pa, za pol kg moke čez glavo zadošča 1 vrečka suhega kvasa, sama dam toliko kvasa na kake 750 g moke (delam vse na oko, nič ne tehtam).

rimljanka

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

29. nov 2010 19:45

Rimljanka, a misliš, da julija požeta pšenica še ni dovolj uležana?

rrr

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. nov 2010 19:53

Pojma nimam, ribaracarak, samo spomnila si me na to, kar sta me učili moji dve. Saj se bo moka kmalu uležala, morda pa je res kaj v sveže mleti pšenici. Sicer pa, poskusi še enkrat, pa dolgo mesi - in poročaj.

rimljanka

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

30. nov 2010 6:33

Pomoje je moka že uležana. Sem si 14 dni nazaj kupila svežo zalogo in se je ta vikend kruhek lepo spekel. Je pa res, da sveža moka ni najboljša. Mora biti uležana. Koliko časa ne vem. http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

mpodlog4  

član od: 4.12.2009

sporočila: 39

30. nov 2010 10:50

Mene pa zanima sledeče,ko pečemo kruh s semeni, gdaj se dodajo? takoj na začetku,vmes ali pri zadnjem gnetenju.Zanimivo je, da več receptov ko prebiraš bolj si zmeden,vsak peče malo drugače, tako je priporočljivo, da sami čimveč pečemo in upoštevamo lastne in izkušnje drugih.Super pa je, da vedno več ljudi peče doma svoj kruh in tudi s tem prispeva nekaj za svoje zdravje,lep pozdrav vsem, ki to rai počnete! mpodlog4

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

30. nov 2010 11:12

Jaz semena dodajam pri zadnjem gnetenju. Če oblikujem štruco, potem testo razvaljam v kvadrat, ga posujem s semeni in zvijem v štruco, ki jo pred peko še enkrat shajam. Lep pozdrav. Alenka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

30. nov 2010 11:18

Semena dodam takoj na začetku, ko zamesim testo.

Blanchy

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

30. nov 2010 11:22

jaz tudi na začetku, tako kot čebulo in ocvitke ( če delam čebulnega ali z ocvirki) laik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti