Bela jelka -hoja

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

tema odprta - 8. okt 2010 15:00 | ogledi: 6.342 | odgovori: 5

Spoštovani!

Čaj iz storža hoje,bi naj blagodejno vplival na dihala.Dobil sem nekaj storžev,sedaj pa me zanima način priprave in uživanje tega čaja.Zanimala bi me kakršna koli izkušnja! Pa hvala vnaprej!

receptor

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. okt 2010 15:13

Hm, nekdo se je moral fajn namučiti in plezati na jelko, da je prišel do storžev!  Drugače pa, na žalost, ne vem nič pametnega povedati v zvezi s tem, bi pa spravila skupaj kaj neumnega, pa raje ne bom. Ne vem pa, po kakšnem ključu bi čaj iz storža blagodejno vplival na dihala. Ne mi o smoli, v storžu, pa tudi na splošno v jelki, je ni kaj prida. Kar se pa eteričnih olj tiče - v iglicah jih je definitivno veliko več kot v storžih!

lp

cervus

neznan uporabnik

8. okt 2010 15:34

Jao, Elaphus!!?? Kako ti ni jasno, na kakšen način storži blagodejno vplivajo.....

.....že ko jih nabiraš med eteričnimi iglicami in ko se matraš na vse kriplje pri tem opravilu, delaš aerobne vaje in hošeč nočeš prevetriš dihala, dihaš poglobljeno (zaradi strahu, da ne padeš dol in zaradi fizičnega napora tudi),....mislm, ena sama korist!

 

Zdaj pa resno: pojma nimam o tem in prvič slišim, da se iz storžev skuha čaj. Je pa zanimiva ideja.

Komaj čakam, da se oglasi nekdo, ki ve.

japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. okt 2010 15:45

Prvič slišim, bom poizvedela pri zanesljivem viru, če je kaj na tem. Sicer pa se strinjam z elaphus.

Če so storži še zeleni, bi jih jaz kvečejmu s sladkorjem naredila, kot smrekove vršičke, če niso več zelo zeleni in mladi, pa tako ali tako niso za rabo, morda le za okras.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 08.okt 2010 15:47

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

8. okt 2010 18:09

O,tole pa tudi mene zanima.

Imam sicer vršičke,...

Se pa spomnim,ko so v moji mladosti nabirali še zelene borove storže(kot je napisala japaja),in jih vozili v "olarno". Ta  stoji ,žal zapuščena še danes,nedaleč od mene.

Baje pa so iz storžev delali olje,od tu tudi ime "olarna".

Za več,bi pa morala kakšnega starejšega vaščana vprašati.

 

anaeva

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

8. okt 2010 18:57

V tem času nabrani storžki prav gotovo niso uporabni za drugego, kot za okras. Spomladi naberemo zelene in jih namočimo v žganje (vsaj tako je delal moj oče) in pustimo vsaj šest tednov na toplem. Vmes večkrat pretresemo.

Tinkturo uporabimo za obkladke( zvin, udarci ... ) ali nekaj kapljic v čaj za bronhialna obolenja.

kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti