Borovnice

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

tema odprta - 7. apr 2010 12:22 | ogledi: 10.231 | odgovori: 23

Ker nikjer nisem našla pravega odgovora sem se odločila da vas vse skupaj prosim za pomoč. Rada bi kupila sadike borovnic pa ne vem katere, nekaj sem slišala o enih borovnicah, ki dobro šprenašalo nizke tempetrature pozimi. Zdaj me pa zanima kakšne imate vi kaj izkušnje s tem? Pa tudi to. če sem mogoče že kaj prepozna za saditev borovnic?

Hvala za odgovore in lep pozdrav!

daja17

bojanam  

član od: 18.7.2003

sporočila: 598

7. apr 2010 12:54

Ameriške ali katere?

Bojanca

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

7. apr 2010 13:15

Tudi sama ne vem čisto točno kaj bi? Rada bi se pozanimala o katerihkoli zanima me kakšne imate, kaj doma in kako ste kaj z v njimi zadovoljni! Oz kaj mi priporočate, a ja imam dva majhna otroka, tako da to bolj zanju! daja17

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

7. apr 2010 13:45

Nezahtevna za gojenje je majska jagoda, sibirska jagoda in še kakšno ime bi se našlo. Latinsko lonicera kamchatika. Vzdrži ekstremne zimske temperature, celo cvet bi naj vzdržal -8C. Rodi nekje maja, sadeži so po okusu nekoliko podobni ameriški borovnici. Če nameravaš saditi v tem času, kupi cvetečo večjo rastlino in boš že maja lahko poizkusila kakšen sadež. Slikica za lušte: http://www.parkseed.com/gardening/PD/47637/ lp Vlado

bojanam  

član od: 18.7.2003

sporočila: 598

7. apr 2010 13:55

Mi imamo doma ameriške borovnice, ki so preživele že kar nekaj zim, pa jih nič ne zaščitimo.

Sem pa včeraj kupila še eno sadiko in sicer 4 - letno, kar pomeni, da bo rodila že letos. Ponavadi prodajajo 3 in 4- letne sadike. Cena je bila 11 €.

 

 

Bojanca

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

7. apr 2010 14:18

No, sem imel vtis, da Daja17 tega ne išče, saj ameriška borovnica zahteva primerno pripravo tal, dočim pa sibirsko borovnico brez problema kar v navadno zemljo posadiš in je. Če te zanima ameriška borovnica forum, kjer se oglašajo tudi profesionalci: http://rastline.mojforum.si/rastline-about1090-0-asc-80.h in pa še ena krajša navodila: http://drevesnica.lj.kgzs.si/sajenje%20borovnic.htm Za sajenje še ni prepozno, saj jih prodajajo v posodah. Ameriška borovnica je dostopna takorekoč povsod, relativno poceni, letos sem si dokupil eno triletno za 6€ in eno štiriletno za 11€ in bosta že obe cveteli. Sibirsko borovnico pa je malo težje za dobiti, videl sem jo v Merkurju za 17€ in so, vsaj v našem, že zmanjkale. Lani pa sem nekaj malih enoletnih kupil v Kaliji za 5€, kar pa več nebi naredil, saj letos še ne bodo cvetele, ta velika pa že cveti. lp Vlado

volkulja  

član od: 18.11.2009

sporočila: 29

7. apr 2010 15:10

Sibirsko borovnico smo kupili lansko leto in jo že tudi poizkusili, a je precej kisla- našim malčkom ni bila preveč všeč. Ameriške borovnice smo najprej posadili v posode (ker zahteva kislo zemljo) in so že lepo obrodile. Imamo dve različni sorti (DUKE in ELLIOT- zgodnja, kasnejša) in smo zelo zadovoljni, malčki so jih jedli od konca junija do sredine avgusta, vsak dan nekaj- bolj za sladkanje. Paziti je potrebno, da jih preveč ne zalivaš, enako pri gnojenju (najboljši je konjski gnoj). Morajo biti na polsončnem prostoru. Poizkusili bomo še z drugimi sortami, jih je kar precej v trgovinah. Cena od 6- 10 Eur. Veliko uspeha pri gojenju. lp volkulja volkulja Sporočilo je spremenil(a) volkulja dne 07. 2010 15:21

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

7. apr 2010 16:11

Volkulja en C/P: TLA: Borovnica je glede tal zelo zahtevna rastlina. Potrebuje ZELO KISLA (pH 3,5 do 5,2) , rahla in ves čas vegetacije enakomerno vlažna tla. Tla zakisamo s fiziološko kislimi gnojili: amonosulfat, kalijev sulfat in superfosfat, ter mešanjem zemlje s šoto, smrekovim žaganjem ali celo s smrekovim lubjem. Zemljo okoli grma zastiramo (mulch) s travo, žaganjem, ipd. GNOJENJE: Pozno jeseni, v času mirovanja (vendar ne na zmrznjeno zemljo) s sadjarskim NPK 10-15-20-3Mg-1B ali podobnim. Spomladi pa v dveh do treh obrokih amonosulfat, vsakokrat po pol pesti (nadomestilo je lahko gnojilo za rododendrone). Gnojimo najmanj 20cm stran od grma. Občasno foliarno gnojenje je koristno, ni pa nujno. Konec junija je potrebno prenehati z vsakim gnojenjem, da se poganjki pred zimo utrdijo in olesenijo. --- Po forumih sodeč, bo gnojenje s konjskim gnojem povzročilo najmanj nazadovanje rastline, če že ne propad. Zahteva pa tudi zelo dosti vlage, vendar pa voda ne sme zastajati. http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=4224&start=15 Moja sibirska pa ni bila kisla. Ali pa sem se tistih treh sadežev lani tako razveselil, da se mi okus sploh ni zdel važen Bom letos, ko bo več sadežev, nekoliko manj vzhičen. lp Vlado

volkulja  

član od: 18.11.2009

sporočila: 29

7. apr 2010 16:28

Vlado, hvala za napotke glede gnojenja. Lansko leto smo zalivali- občasno z raztopljenim konjskim gnojem in smo imeli lepe nove poganjke. Sklepala sem, da ji je- obema to ugajalo. Sibirska- je bila kisla tudi od znancev, tako da pri nas ni požela odobravanj. Bi pa prosila za nasvet: letos sem ameriški posadila na prosto- v vrečo (v kupljen kisli humus), ali ju moram kaj pognojiti. Bojim se, da ju uničim. hvala lp volkulja volkulja

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

7. apr 2010 16:31

Prijateljica ima ameriško borovnico.

Bil sem zraven, ko jo je sadila: izkopala sva jamo pol metra v globino in počez. Notri sva položila precej gost mrežast model - plastificirana kovina, izgleda pa kot vedro brez dna. Notri sva nasula zemljo iz iglastega gozda, naravnost izpod smreke, lahko da je bila tudi jelka. Okrog sva zasula navadno zemljo. Tik pod vrhom v posodi sva dala plast hlevskega gnoja, še nekoliko nezrelega (nevem kako bi se drugače izrazil). V to "posodo" sva potem posadila borovnico. Malo zalila in to je bilo to. Se mi zdi, da je rodila šele naslednje leto, in to precej obilno.

Letos so jo pa dali stran, ker delajo fasado, tako da o trajnosti težko govorim.

Vem pa, da je tudi potem gnojila samo s hlevskim gnojem, brez umetnih gnojil.

Imela jo je v polsenčnem do senčnem prostoru in zalivala samo v času suše.

strippy

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

8. apr 2010 8:23

Najlepša hvala vsem za nasvete in predloge in se priporočam še za naprej za kak dober nasvet. Hvala lepa in vsem skupaj en lep dan želim! daja17

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti