Borovnice

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

8. apr 2010 8:50

Pri borovnicah je zelo važno, da se zemlja ne meša s substratom, v katerega jih sadimo.  Pri nas sadilno jamo obložimo z eno precej debelo oblogo, katero smo kupili v Filc Mengeš, uporabljajo jo na avtocestah kot ločevalno podlago. Lepo prepušča  vodo, zemlja pa se ne meša.  Pri nas je zemlja zelo propustna in tudi precejšen delež šote katera je v substratu se lahko zelo izsuši, zato jih poleti kar precej zalivamo, če  ni dalj časa dežja.

 

Zemljo za borovnice naredimo sami ali pa kupimo tisto za azeleje. Če jo delamo sami, zmešamo šoto in kompost, potem pa to namakamo, da je mokro, najboljše je v sodu ali npr. samokolnici, da se res premoči.

 

Pri nas je treba dodajat substrat vsaj vsaki dve leti, ker se precej poseda.Dobro je imeti več različnih sort, da se podaljša čas obiranja, med seboj se razlikujejo po velikosti in okusu.

 

Sajene imamo ob ograji in če jih ne bi pokrivali z mrežo, jih ne bi imeli niti za pokušino, ker jih imajo kosi zelo radi. Sosedje  jih imajo 10 m stran od naših in nimajo teh problemov. Nam je uganka, v čem je  razlika.

 

Lijana

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

9. apr 2010 8:03

Hvala za odgovor, zanima me še ali je to res da se pa maline zelo dobro razmnožujejo s podtaknjenci? Slišala sem, da obstajajo tudi rumene maline, sedaj pa ne vem kje bi dobila kak podtaknjencv ali malo sadiko. Glede na otroke bi zelo rada nasadila nekaj drobnega sadja v vrt. Če ima kdo iz Gorenjske kako sadiko ali kaj podobnega od rumene maline se zelo toplo priporočam, če nisem že prepozna za sajenje letos seveda! Hvala in lep sončen dan vsem! daja17

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. apr 2010 8:15

Rumene maline imajo običajno v Merkurju, podtaknjenci pa so potaknjenci. Misliš pa najbrž podzemne pritlike, ker potaknjence delamo ljudje, podzemne pritlike malin pa so naraven način vegetativnega razmnoževanja malin in tudi mnoge druge rastline se razmnožujejo tako.

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

9. apr 2010 8:36

Ja ja tako nekako sem mislila samo sem se malo bolj štorasto izrazila. Glede sibirskih borovnic sem pa ledala in spraševala in nisem našla da bi jih kjer koli na Gorenjskem imeli, tako da če kdo mogoče ve za kako trgovino, ki jih še imajo se toplo priporočam, Hvala! daja17

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

9. apr 2010 8:56

Rumene maline kupljene nedolgo nazaj pri Breskvarju na Brezovici pri Lj. anaeva

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. apr 2010 13:08

Če si Gorenjka, pojdi v trgovino v Globokem (zapelješ se skozi Mošnje pri Brezjah), tam imajo namreč tako rumene maline, kot sibirske borovnice, vse vrste ribeza, joste, kosmulj, sadnih dreves, jagod, rož .....- vse v kontejnerjih, torej lahko sadiš še vse kar ti pride na misel.. p ni na "velikem denarju" (če smo že Gorenjci) Lisa

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

9. apr 2010 13:17

Ali kdo ve kakšen okus imajo te rumene maline. So boljše od rdečih? Jih še nimam. Migla

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

9. apr 2010 13:52

Joooj - Lisa ali pa Vlado.. jaz pa tako iščem sibirsko borovnico. V Merkurju v Kranju so mi odgovorili "jih ni in jih ne bo, niso dobavljive), jaz bi pa tako eno ali dve rastlini. V silnem obupu sem si zato včeraj kupila goji jagodo, da se malo potolažim. Lisa kje na točno je ta vrtnarija oz. kako se ji reče? Vlado, se priporočam za kakega podtaknjenca (ko bo, če bo). Če te zanima, letos sem podtaknila dve vejici šmarne hrušice (amellancier), ki mi doma že kaki dve leti lepo rodi - je tudi jagodičevje in sta se izgleda prav lepo prijeli. Če kdo želi - imam še dve čajoti (bučki) z lepimi kalčki, prevzem v Lj ali kje blizu. Poganjek je namreč že tako velik, da poštne dostave ne bi prenesel. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. apr 2010 15:37

Točnega imena trgovine se ne spomnim - če greš z ljubljanske smeri, zaviješ na Brezje, potem pa po stari cesti proti Radovljici, zaviješ v Mošnje, tam so pa vse oznake za vas Globoko. Ozka cesta pelje strmo navzdol (glej ime- Globoko). Trgovina je na začetku, čisto ob cesti, ne moreš zgrešiti. je pa precej popularna trgovina za vse zelenoljubce. Lisa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

9. apr 2010 15:40

No, sem pogledala v imenik - trgovina ima ime Domačija, tel. je pa 04/5309 494 - pokliči, pa vprašaj. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti