Matematika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. okt 2011 22:03

leny je napisal/a:

Ojla! Mi znate pomagati razrešit to nalogo? Vrtičkar je pridelal 60 kg zelja, 36 kg korenja in 24 kg pese. Pridelek bi rad pospravil v vreče tako, da bi bila v vsaki vreči čim večja in enaka masa pridelka iste vrste. Koliko vreč naj pripravi? Hvala!
leny

Še vedno menim, da je naloga, kot je zastavljena, nerešljiva, ker ni jasna. Če spremenimo besedo "iste" v "ene", je naloga jasna. Še bolj bi bila, če bi dodali: ...in v vseh enaka.... Joj, sem zapletla.....

rimljanka

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

18. okt 2011 15:53

leny je napisal/a:

Ojla! Mi znate pomagati razrešit to nalogo? Vrtičkar je pridelal 60 kg zelja, 36 kg korenja in 24 kg pese. Pridelek bi rad pospravil v vreče tako, da bi bila v vsaki vreči čim večja in enaka masa pridelka iste vrste. Koliko vreč naj pripravi? Hvala!

leny

 

Ojla! Leny! A praviš, da hčerka pa še vedno čaka na rešitev naloge. Jaz sem sicer rezultat že dobila od drugih virov, bi bilo pa lepo, da z njim seznaniš še ostale, ki so se ubadali z reševanjem vajinega problema. 

zeta

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

19. okt 2011 16:27

Ojla! Evo, končno javljam rešitev. Učiteljica je rekla, da je prava rešitev, da naj vrtičkar pripravi 12 vreč (ker je to največji skupni deljitelj). Ne vem, no, meni je bila ta naloga malo čudna. Res hvala vsem za pomoč, se priporočam še za kdaj, če se bomo ponovno znašli v težavah. Tukaj nekaterim res leži ta matematika. Lep dan vsem skupaj!

leny

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. okt 2011 16:58

Naloga ni nič čudna.

Gre za to, da otroci razumejo koncept največjega skupnega delitelja na eni strani in koncep najmanjšega skupnega večkratnika na drugi strani in da vedo, kako se to praktično uporabi. Odraslim pa tudi nič ne škodi, če ta dva bazična koncepta ponovijo.

Vendelina jr.

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

19. okt 2011 17:00

Leny, če je učiteljica otrokom rekla tako kot si ti zapisala, je povedala narobe, v kar pa močno dvomim. Bolj verjetno je, da tvoja deklica ni dobro prisluhnila razlagi. Pa ne zameri, ker sem se morala oglasiti.

zeta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. okt 2011 17:05

Mimogrede, sem pogledala historično tole temo in glej ga zlomka, tule že dve leti rešujejo/mo naloge za lenyjino pleme.....

Vendelina jr.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. okt 2011 20:55

Matematično je rešitev učiteljice nekorektna, če je res rekla, da je potrebnih 12 vreč. Tole je rekla moja kolegica, matematičarka po stroki (pa ne kr ena):

Poiščemo največji skupni delitelj števil 60. 36, 24 in to je 12.  To pomeni, pakiramo po 12. Problem je čisto matematičen in prav nič biološki, ali pač? Je lahko korenje pakirano s krompirjem?

In na zadnje vprašanje so leteli tudi moji pomisleki. Matematiki pragmatično rešijo nalogo, ostali malo bolj na široko zakompliciramo. Pa je stvar dosti bolj zanimiva. In debata o tej nalogi nama bo s kolegico (ko najdeva čas, morda pritegneva še slovensitko) v veliko zabavo ob kresanju mnenj in utemeljevanju različnih pogledov. No, take reči so meni pač užitek. Drugim pač kaj drugega, a ne?

No, 2 vreči sta ostali pa prazni, leny, a ne? A za vsak slučaj, če bi se katera od prvih 10 strgala?

 

rimljanka

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

19. okt 2011 21:01

Vendelina jr., jaz vedno rada pomagam, če lahko, ko nekdo prosi za pomoč. Tako da sem iskreno hvaležna vsem, ki so pripravljeni pomagati, tudi ko jaz česa ne vem. Tvoj zgornji komentar, da že dve leti rešujete naše matematične naloge, se mi zdi malce pretiran. Ampak takšno je pač tvoje mnenje. Zdi se mi, da je ta forum z naslovom matematika namenjen matematičnim nalogam. Mogoče pa je reševanje le-teh komu v zabavo in sprostitev. Nekaterim pa logika žal malo šepa. Lep pozdrav vsem.

 

leny

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

19. okt 2011 21:13

Rimljanka, hvala, res si se potrudila. Strinjam se s tvojim mnenjem, da ima vsak svoje stvari, ki ga zanimajo in so mu v zabavo. Jaz veliko raje primem v roke knjigo, kot razmišljam o matematičnih problemih. In moja otroka tudi. Ampak tudi s tem se je potrebno spopasti, kaj hočemo.

 

leny

frajla1  

član od: 11.9.2015

sporočila: 23

20. sep 2015 14:15

Lep pozdrav:)

Prosila bi vas če mi kdo napiše postopek kako se izračuna spodnji račun.

(t-7)(t+9)-(t+6)(t-10)=

 

Hvala!

frajla1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti