Katere pasme je mačka?

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

13. avg 2009 10:10

Ni vsaka macka, ki ima kozuh, podoben siamki, tudi mesanka s siamko, kot tudi ni vsaka dolgodlaka macka mesanka s perzijko. Gre enostavno za barvno variacijo, ki jo anglosasi imenujejo "colorpoint" (bela ali svetla barva na telesu, temnejsa barva na repu, gobcku, usesih in tackah), nastane pa na zanimiv nacin: gen, ki kodira tirozinazo (enega od encimov, vpletenih v nastanek pigmenta), je mutiran na tak nacin, da je encim neaktiven pri obicajni telesni temperaturi, pri nizji temperaturi pa deluje in proizvaja pigment. Usesa, nos, tacke in rep so tipicno hladnejsi od ostalih telesnih delov in so zato temno obarvani. Mladici, ki imajo to gensko mutacijo, se rodijo enakomerno svetle barve (ker so v maternici na enakomerni temperaturi), ko pridejo na svet, pa zacnejo spreminjat barvo. Podobno barvno mutacijo imajo lahko tudi druge zivali, na primer konji ali zajci (citiram seveda wikipedijo). Macke imajo nasploh zelo hecno in precej kompleksno dedovanje barve, dolzine in vzorcev dlake, nekaj je celo vezanega na spol (odtod pravilo, da so tribarvne macke skoraj(!) vedno samice - kar si velja zapomniti, ce si kdaj izbirate mladicka iz kakega vaskega legla). Pasemske macke se od nepasemskih seveda razlikujejo po tem, da pri parjenju dveh mack iste pasme praviloma ves, kaksni bodo mladici, ker so genetske lastnosti, znacilne za pasmo, uniformirane in skrbno izbrane. Tukaj bi znala seveda clanica kulinarike Nota napisati mnogo vec in mnogo bolje...:)))) lp, proxima

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

13. avg 2009 10:33

No, tega o colorpointkah pa res nisem vedela, da je barva pogojena s temperaturo. Svašta :) RadaJem

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

13. avg 2009 11:03

Z zanimanjem sem prebral pojasnila Proxime in sem ji hvaležen zanje. Tudi sam nisem vedel tisto o spolu in tribarvnosti . Imamo v tem trenutku eno tako kodrlajsasto pritepeno malo mačkico doma. Ima tri barve v vseh možnih prelivih , glavo kot dihur , prikupna in priliznjena pa je kot prava ženska. Pa se je odreci če lahko. LP hedonist

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

13. avg 2009 11:27

Takim "kodrlajsastim" trobarvnim mackam se rece tortoiseshell, zelvovinaste, in so po ljudski veri zelo pametne (dve od mojih sodita med tortoiseshell in sta res od hudica, zlasti tista, ki ima poleg pameti se alfa znacaj). lp, proxima

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

13. avg 2009 14:37

Uf, proxima, tile podatki so super!! lp, vanjatajnsek

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

13. avg 2009 14:52

Tega o tribarvnih mackah se je moj stric naucil pred dobrima dvema desetletjema na lastni kozi tako, da so vzeli domov tribarvnega "mackoncka", ki je zrasel, pohajal okrog, cez nekaj mesecev se je pa precej polenil in zredil - razplet zgodbice je bil tak kot pri Kishonovemu Herculesu, le da mladih mackic k sreci ni bilo sedem, ampak samo tri, med njimi ena natancno taka kot njena mama. Stric je nato v sali rekel, da bo tisto copy/paste mackico odnesel tja, kjer so dobili njeno mater, in jim rekel "tegale macka vam bomo pa dali kar nazaj, ker nic ne zrase!" :))))))) lp, proxima

korenckova  

član od: 14.10.2008

sporočila: 222

13. avg 2009 14:59

Res zanimivo tole z mačkami, tudi meni so enkrat "prodali" mucko za mačka in takoj, ko sem ga (jo) prinesla domov, je moj oče rekel, da je mačka, ker ima tri barve. Vseeno smo jo obdržali, kaj pa drugega. Tega o vplivih temperature na barvo pa res še nisem slišala, na Kulinariki pa res vse izveš korenckova

SonjaV  

član od: 25.5.2007

sporočila: 35

13. avg 2009 15:21

Uf, to pa so izčrpna pojasnila! če prav razumem, gre torej za navadno domačo mačko s posebno kombinacijo genov. Men so take mačke (poleg oranžnih tigrastih) zelo všeč in ker so tako posebnega videza, sem mislila, da gre za pasmo.... No, potem bom v bodoče preverjala slikce z oglasov za male živali, in morda bom imela srečo ... Hvaal vsem za odgovore. SonjaV

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

13. avg 2009 15:59

Pa še v kompletu ju dobiš :) dvojno veselje. RadaJem

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti