Piščanci proste (pašne) reje oz. bio piščanci

miis  

član od: 24.3.2008

sporočila: 173

10. mar 2009 20:48

Meni pa še zdaj ni jasno, ali smo ugotovili, kje se da (v Sloveniji) kupiti zdravega bio piščanca? Za ceno mi je čisto vseeno, ker bi ga jedel le moj malček (zaenkrat od mesa je samo preverjeno govedino), ostali člani družine aviacije ne jemo ;)

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

10. mar 2009 21:02

miis, na zalost smo ugotovili da ne! (oz. še iščemo) če si kje blizje severni meji ga imajo v BILLA trgovinah v avstriji. to sem stestiral pred nekaj dnevi in cena je bila mislim da okoli 14 eur za piščanca, sem ga vzel spotoma, ko sem šel s celovškega letališča in spekel še isti večer. neprimerljivo. priporočam tudi za odrasle ;) razen če ne jejo aviacije iz kakšnega predsodka! cellnet

miis  

član od: 24.3.2008

sporočila: 173

10. mar 2009 21:14

Nismo blizu A, smo pa večkrat v bližini. Ali so ti piščanci zamrznjeni? Če niso, pa me zanima (mogoče res neumno vprašanje, ampak jaz mesa sploh ne jem), ali ga lahko doma zamrznem?

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

10. mar 2009 21:16

Ja, zdaj ne vem, al se vidva mejčken "tošota" delata, al kaj? V trgovini na stalaži pri mleku ga ne bosta našla, če bosta poguglala po eko kmetijah in biodinamičnih kmetijah, pa bosta našla kaj. In, cellnet, nikar ne bluzi o tem, s čim jih futrajo na ekoloških kmetijah, če s tem nisi od blizu seznanjen. Eko certifikat namreč človek ne kupi v bližnji trafiki in tudi ga ne dobijo v dveh dneh. Kontrole so pogoste na petek in svetek. Vzamejo vzorce zemlje, pridelkov, krme... In nikar ne reci, da je jodlarski piščanec bolj eko od našega, lepo te prosim. Lepo, da si svetovljan, lepo, da se z avioni voziš in veš, kje je Francija, norce se pa iz naših kmetov, ki pošteno delajo, tudi ni treba delat! Pa nikar mi zdaj ne navrzi vsega o prekomernem špricanju in teh rečeh, ker: kot je barab vseh sort na drugih področjih, jih je tudi v kmetijstvu. Ampak zaradi tega ti ni treba vsega posploševat in v nič dajat tiste, ki pošteno delajo za klinčeve denarce. In verjemi, da zelo dobro vem, da krave niso vijolične barve in sem kdaj tudi že bila na kakšni kmetiji in tudi sama znam marsikaj naredit.

Ognjič

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

10. mar 2009 21:17

ni zmrznjen, zagotovo ga lahko zmrzneš. nimajo samo celih imajo tudi prsa, pa bedrca... tako, da lahko izbereš tudi manjše kose... cellnet

miis  

član od: 24.3.2008

sporočila: 173

10. mar 2009 21:24

Cellnet, hvala za info. Ognjič, jaz mesa ne jem in ga nikoli nisem. Na srečo moj potomec ni podedoval mojih genov, zato imam nekaj težav pri pripravi in hranjenju mesa. Me to pač nikoli ni zanimalo, ker se mi meso dobesedno gabi. V otroštvi sem imela veliko srečo, da smo večino zelenjave, jajc in mesa (to mene sicer ni osrečilo) dobili s kmetije mojih starih staršev. Tam so se kure prosto gibale po vrtu, jedle pa so samo žita in kar so same zbrskale na vrtu. Tudi zelenjava ni bila pretirano špricana. Posledično imam sedaj hude težave, ko dobim na mizo voden paradižnik ali še huje jajca iz trgovine. Jajca sedaj dobivam od neke gospe (okus je odličen), govedino za malega od moževih sorodnikov, zelenjavo pa kupujem pri eko kmetih (večino). Se opravičujem, če sem s svojim neznanjem izpadla, kot da se norčujem. Se posipljem s pepelom.

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

10. mar 2009 21:24

dragi ognjič, po mojem me nisi razumel/a. jaz sem za vse kar ima eko certifikat, saj je to edini način, da če jo ne pridelam sam, da vem, da je res ekološko. kmetom te vrste popolnoma zaupam in vem, da je težko do certifikata in težko ga je tudi obdržat (to sem tudi napisal v enem izmed postov). imam vikend in moj sosed je ekološki kmetovalec in približno vem kako je s to stvarjo in kako je recimo njegova ajda izgubila cerifikat zaradi nepravilnega škropljenja sadovnjaka dobrih 500m stran... na žalost sem kupil jodlarskega (no skoraj slovenskega, saj je bil vzgojen na koroškem, na žalost sicer avstrijskem!), ker v sloveniji ga žal ne dobim v prodaji... da ne bo pomote sem poslal tudi povpraševanje na zvezo ekoloških kmetovalcev slovenije in še čakam odgovor v zvezi s tem. čim dobim odgovor, poročam! :) cellnet

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

10. mar 2009 21:38

Boš moral podrezat, ker se zna zgoditi, da se bodo tudi dvobrzinci s povratkom ptičev nehali prosto sprehajati po prelepi travci in jih bo spet treba zapreti. Ptičja gripa menda še ni mimo.

cellnet, nisem brala vseh tvojih postov in se ti opravičujem, če si kje pisal o eko kmetijah...zgleda, da sem jaz prebrala le tisto, kar mi je pritisk dvignilo. Ker se morajo namreč res fejst matrat za ljubi kruhek.

Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. mar 2009 6:35

miis je napisal/a:
Cellnet, hvala za info. Jajca sedaj dobivam od neke gospe (okus je odličen), .............

A teh jajc ne nesejo kokoši? Najbrž bi se lahko z njo zmenila za tistega enega ali dva piščanca na pol leta, kolikor tvoj otrok poje.... Jasno, da lahko meso potem zamrzneš, po porcijah.....

V vseh večjih slovenskih krajih je, celo po večjih trgovskih centrih, organizirana prodaja eko izdelkov. Pa kaj se res ne morete tam pozanimati, kako in kaj je z bio, eko,...ali kakšnimi že piščanci? Ali pa preklikate spisek eko kmetij...... http://www.eko-kmetije.info/iskanje.asp

rimljanka - zasebno mnenje

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

11. mar 2009 8:39

cellnet je napisal/a:
žal piščanci, ki jih dobiš na tržnici niso ne iz proste reje, in daleč od bio piščancev... so navadni hlevski piscanci, polni antibiotikov in hormonov, ki jih vsebuje piščančja krma. mogoce jejo malo več zit in mogoce umrejo na bolj human nacin, saj zraven prodajajo tudi noge, tako, da ves, da so bili zaklani in ne kaj drugega... če pa lahko priporočaš, kakšnega, ki je kaj drugega, pa bi bil nadvse vesel. ker nimam ne vrta, ne kmetije, se tezko lotim gojenja svojih (mogoče na balkonu?)in vedno iscem kvalitetne sestavien za svoje kuho in ker je drugo meso (teletino in govedino) že mogoče dobiti "bio" ter tudi druge kvalitetnejse oblike... s perutnino pa je slabo. race so večinoma madzarske, piscanci in piscancje meso pa iz perutnine ptuj. skratka malo me skrbi slovenska prehrambena industrija, saj posveča zdravi hrani zelo malo pozornosti, kaj sele odgovonosti do okolja, zivali in ljudi... v sloveniji enostavno težko prideš do dobrih sestavin. mesarji so izumirajoča vrsta, ki jo je zamenjal hladilnik s pakiranim mesom v umetni atmosferi, ki zdrzi v hladilniku 3 tedne... vzemi ali pusti... je pa seveda tudi res, da na drugi strani potrošniki nismo (niso) zahtevni... ampak to je že druga tema. skratka se vedno na lovu za dobrim piščancem, ki ga lahko kupim brez problema v ljubljani... ;)cellnet

No, ker si mi ravno dopovedoval, kako spoštuješ kmečko delo in te narobe razuemm in te reči (pa zdaj ni važno, če tu ali pa po zs-jih) sem malo pobrskala in našla ta tvoj zapis: in zdaj razloži, s čim podpiraš to svojo trditev??? Si sledil teti iz tržnice v njen hlev s piščanci in jo videl, kako je šibala injekcije vanje, jim dozirala Hiconcil, Penicilin??? Si bil zraven pri setvi in žetvi koruze, pšenice, si videl smerokaze na njihovem dvorišču, da je kuram vstop na prelepo zeleno travco prepovedan? Si dal tako kupljenega (kot je videti, ga nisi kupil, si kar jasnoviden) dvobrzinca na kakšno analizo? Ne boš verjel, ampak pri nas doma so zrasle SLO race, sicer nimajo potnega lista, so se pa zvalile iz domačih jajc doma...in, ker živim v kraju, kjer se kar dobro časti svetega Martina in hrano, povezano s tem praznikom, ti lahko povem, da je čisto normalno, da imajo ljudje, ki kmetujejo, doma race in gosi. Če se s kmetovanjem tudi preživljajo, višek te perutnine seveda prodajo. Če ne doma, pa na tržnici.

Dobro vem, da se najdejo tudi barabe, ki imajo za domačo porabo en sistem pridelave, za prodajo pa drugega...kot se najdejo tudi delodajalci, ki redno izplačujejo človeka dostojno plačo, regres, jubilejne nagrade, vmes je pa takšnih, ki jim je za to figo mar...

In, ker itak a priori tolčeš čez vse slovensko, je brez veze vse to pisanje. Ko greš naslednjih iz letališča v Celovcu, nabavi odlične koroške dvobrzince z nasmehom na kljunu, pa kakšnega iz Francije, ko boš že tam, pa boste srečni vsi, ti in trgovec. 

In s tem se iz te qqšje teme tudi poslavljam.

Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti