Ali se držite recetrov

neznan uporabnik

tema odprta - 19. sep 2008 12:22 | ogledi: 1.443 | odgovori: 24

Ponavadi neko novo jed vedno skuham po receptu. Potem pa se mi mogoče že drugič ali tretjič, ko to jed kuham, ne da iskati recepta in potem malo po spominu skuham. Če uspe pač uspe in naslednjič zopet kuham po intuiciji, če pa slučajno ne uspe, pa za naslednjič spet privlečem na svetlo recept in se ga držim.

Pri slaščicah, vsaj tistih bolj zahtevnih se vedno držim recepta. Pri navadnem kvašenem testu za kruh, pizzo, tudi za potico, ponavadi poznam neka razmerja in naredim brez recepta.

Kakor kdaj in glede na izkušnje.

Kako pa vi to počnete?

l.p.

tedi

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

19. sep 2008 12:33

Joj tedi, si me pa našla , skoraj nikoli se ne držim recepta (no, razen za določene sladice, kot si že sama napisala), služijo mi le za generalno idejo. Zato imam tudi težave pri pisanju receptov na papir, ker nikoli ne vem točnih sestavin...pa ista jed je posledično zmeraj malo drugačna. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. sep 2008 12:40

Jaz se držim receptov samo pri tortah in takih sladicah, kjer se sproti ne da ne vem koliko kontrolirat (pa tudi sladice pripravljam občasno, tako, da sproti pozabljam, kako in koliko česa gre noter). Vse ostalo je stvar improvizacije in "grifa"-predvsem, kar se količin sestavin tiče. Še nikoli v življenju nisem tehtala npr. zelenjave za v juho, riža, testenim in takoh reči. Bolj mi je pomembno, da dobim pri posamezni stvari nek občutek za osnovna razmerja med sestavinami, potem pa svobodno naprej. V bistvu zelo podobno kot ti. mamaF - Mojca

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

19. sep 2008 12:49

Jaz pa se načeloma držim receptov. In redkokdaj kaj skuham 2x. Če kuham in nimam recepta pri roki, improviziram, drugače pa niti ne. Jelenckova

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. sep 2008 12:50

Moja znanka pravi, da ona začne po receptu, potem jo pa nekje na sredi recept tako frustrira, da uradi počez in po svoje. Sama priznam, da sem še hujša. Preberem recept in to je to. Če je zanimiv, si ga bom že zapomnila, če ni zanimiv, je pa itak brezveze. In potem pri tistih, ki so bili kolikor toliko zanimivi, pogledam temeljno logiko v smislu, kaj se s čim kombinira in ali mi je to okej in potem se zadeve lotim. Pri sladicah pogledam sestavine in koliko časa se stvar peče. Količinam sploh ne sledim - kadarkoli sem šla po količinah, se mi ni izšlo. Ponavadi je bilo vsega premalo. Zato iz preventive, kadar kaj poksušam vzamem količine za dvakrat. Če ne drugega, zato, ker se bo prvič verjetno sfižilo. Sicer pa se bolj zanašam na princip fotografskega spomina. Zdaj že vem, kako morajo izgledati "kremasto umešani rumenjaki in sladkor".....in mi je čisto vseeno, če ali pa če ne piše, koliko časa se stvar stepa (ker itak ne preberem). Pa vse kreme so zanič, če se v njih ne vidijo sledi mešalca še 10 sekund po tem, ko mešalec ugasneš. Piškotov ne delam po receptu, temveč vselej takrat, ko je doma preveč odprtih vrečk moke in bognedaj, da bi se živali zaredile, pa raje naredim piškote. Glede kuhane in pečene hrane - odkar sem se odpovedala uporabi soli in popra in namesto tega uporabljam množico drugega z več koncepta in okusa...ni več problemov. Vendelina jr.

Gurenc  

član od: 31.1.2008

sporočila: 68

19. sep 2008 13:06

Glede tega..sama bi že zdavnaj sem gor napisala recept za mojo rižoto,ampak, ker ni po receptu in vsakič malo drugače ga pač ne morem. Bom pa sicer poskusila: nasekljamo čebulo(po občutku) nato domadmo meso (rebrca, oz. po meso želji) nato pa ali mešano kislo solato ali pečene paprike nato riž (sama uporabljam 10minutnega Ucla) posolimo, popramo, malo rdeče paprike (sladke ali ostre) zalijemo z vodo od prej naštetih sestavin + še malo navadne vode, toliko, da je riš pokrit enkrat premešam, pustim, da se kuga 10 minut, nato ugasnem in pustim še10 minut pokrito. Sestavine so vedno problem in posledično imenovanje same jedi. Evo, zakaj ne prispevam nobenega recepta in zakaj ne kuham jedi po njih. Enostavno ne znam. Sladice pa več ali manj po receptu! Gurenc

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. sep 2008 13:10

Kadar kot firbec hočem probat nekaj čisto novega, kako ludo tehniko ali pa nekaj, česar sploh ne poznam in imam po nekem čudežu še vse sestavine doma, takrat se držim. To pa ni skoraj nikoli;) Navadno zgleda tako: aha, tega nimam, bom pa dala to, aha, tega tudi ne, bom dala to,... A oni bi to kar tako? no, meni se zdi pa boljše tako... Vsake toliko pa probam kaj čisto po receptu, da širim obzorja. Veri

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

19. sep 2008 13:10

Tudi jaz se ne držim receptov, če pripravljam kako novo zadevo se osredotočim na glavne sestavine, ostalo pa, priznam, prilagodim po svoje. Še na mislel mi ni prišlo, da bi dala točno take količine (v gramih) npr. zelenjave, mesa, žitaric.... kot zahteva recept. Ponavadi jih celo ne preberem. Meni je važna osnova. Sem si pa že parkrat rekla, da tokrat bom pa res probala naredit točno po receptu, pa mi še, žal, ni uspelo. Zato tudi k receptu med komentarje zapišem: odlično, vendar sem jaz namesto "tegaintega" dodala "tointo"... Držim se pa recepta pri pripravi sladic, pa še to samo prvič in če se mi zdi, da zahteva posebna znanja in spretnosti. Mac

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

19. sep 2008 13:25

Recepta se redkokdaj držim kot pijanec plota. Včasih sem zmanjševala le količino sladkorja, zdaj pa mi recept služi le kot ideja, ponavadi neke fensi sestavine zamenjam z navadnimi in nezdrave z zdravimi. Včasih se odločim priti kakšni jedi do dna in potem to pripravljam bolj pogosto in delam sprotne zapiske (npr. v kremšnite sem dala 100 g manj sladkorja kot piše, pa so še zmeraj presladke, naslednjič probaj še z 100g manj....) Trenutno se urim v peki potic, sprobavam razne nadeve (iz Goljatove knjige Potice), testo sem že pogruntala pravo. Če pa se lotim priprave nečesa prvič, pa se recepta kar držim. tigris

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

19. sep 2008 13:28

Veri, kot bi brala moje misli (in videla moj način kuhanja)

MM

pandora  

član od: 18.11.2006

sporočila: 114

19. sep 2008 13:31

Pozdravljeni! Jaz sem še ena, ki rada improvizira. Redko naredim točno po receptu, pa če ga še tako hvalite na forumu, si pa te debate redno preberem, pa slikice so tudi zelo pomembne. Ponavadi zmanjšam količino maščobe in sladkorja ( to je poklicna deformacija - delam na področju zdrave prehrane ), pa količino dam običajno na polovico, ker smo pri hiši trije, pa rajši pečem manjše količine, razen, če še delam za prijatelje. Odkar sem na Kul Slo, sem se zelo spremenila. Prej sploh nisem marala pečenja peciva, zdaj pa me te slikice in nekateri zelo enostavni in dobri recepti kar zapeljejo. Kar vsega se lotim, če tudi ne vem kakšno bo; slikice in sestavine mi povejo veliko, pa kar vse z veseljem pospravimo. Dam čisto 10 za Kul Slo! Lp Pandora pandora

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti