Katera rastlina je to?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. jul 2016 22:08

limnol, NIKAKOR NI japonski dresnik. Rastlina na fotki ima že razvita socvetja, očitno je neolesenela, nima za dresnik značilnega habitusa. Se pa s fotografije ne da zanesljivo določiti, za katero rastlino gre. Paulinne, fotografiraj jo od blizu, pa naredi več fotk, pa socvetje,....potem bo zanesljiva določitev možna. Ja, še to, približno lokacijo nam le izdaj, pa nadmorsko višino, če ne tu, lahko na ZS.

(mene sicer spominja na barvilnico  Phytolacca, a ta nekako ne sodi na travnik. Zato je bolje, da ne rečem nič, kot, da določim napačno).

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. 2016 22:14

paulinne  

član od: 15.9.2009

sporočila: 78

20. jul 2016 0:35

hvala. Rimljanka ima prav, j. dresnik ni

270 m n.v., Dolenjska-nad dolino Krke

Rimljanka,ko sem pogledala na netu bo kar prava smer določitve, bom pa vsekakor še fotografirala

paulinne, tudi z žigosanimi znamkami smo lahko dobrodelni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. jul 2016 7:36

Me veseli, da si bliže odgovoru. Torej ob naslednji fotografiji lahko določitev potrdimo. Sicer pa, čudovit travnik, le negujte ga, vsako leto bo bolj dragocen.

rimljanka

paulinne  

član od: 15.9.2009

sporočila: 78

26. jul 2016 17:23

In nekatere rastline so na travniku zrasle do višine 2 m.

paulinne, tudi z žigosanimi znamkami smo lahko dobrodelni

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

26. jul 2016 17:59

Očitno je bil tvoj prvi sum kar utemeljen, rimljanka. [kdor zna, pa zna...]

 

lp, proxima

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

3. sep 2016 18:20

Pozna kdo rastlino na fotografiji? V bližini Ljubljane sem opazil meni neznan nasad v katerem so bile v pravilnih vrstah posajene rastline podobne mladim drevesom, z orjaškimi listi. Rastlina na sliki je visoka nekaj čez dva metra. List pa je velik za 4 dlani roke odraslega.

 

 

Miroslav Vulović

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

3. sep 2016 18:37

To je neka vrsta hitro rastočega drevesa, ime sem pozabil, je tujerodna, ni pa invazivna. Mislim, da v desetih letih doseže ekonomsko zrelost in se ga lahko že žaga, dela deske, late, trame.......... evo kolega Sarabande tolk vem o tem zagotovo ti bo pa kakšna kolegica posvečena v botaniki znala več povedat :)

hedonist

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

3. sep 2016 18:44

Ta novi drevesni hit pri nas se imenuje pavlovnija, pa še malo več o njem.

lp



mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 03. 2016 18:45

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. sep 2016 19:56

hedonist je napisal/a:
To je neka vrsta hitro rastočega drevesa, ime sem pozabil, je tujerodna, ni pa invazivna.

Ja, ena oblika ekonomsko zanimive pavlovnije je to, o invazivnosti pa, hm, še ni dovolj podatkov.

rimljanka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

3. sep 2016 20:37

mišzmoke je napisal/a:
Ta novi drevesni hit pri nas se imenuje pavlovnija.

lp



mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 03. 2016 18:45

Vzeto iz povezave:

 

Semena so v preteklosti na Kitajskem uporabljali kot zaščito pri pakiranju porcelana.

V Severni Ameriki je močno invazivna vrsta, ki jo aktivno zatirajo.

Pavlovnija lahko preživi požar, ker se obnovi iz hitro rastočih poganjkov iz korenin.

 

Upam, da ne bo to spet eden tistih projektov pogozdovanja in pa želje po čim hitrejšem zaslužku (drevo raste zeo hitro, izkoreniniti pa ga, sodeč po zgornjem podatku, verjetno ni lahko, če se razraste izven zanj namenjenu okolju), ki tako pogosto uidejo izpod nadzora ...



~People will hate you, rate you, break you, and shake you. How strong you stand is what makes you.~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 03. 2016 20:43

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti