Orhideja

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

24. okt 2007 11:28

Slišala sem, da morajo biti orhideje posajene v prozoren lonček. Je to res nujno? Jezi me nemreč to, da nikjer, kjer prodajajo orhideje (ponekod v navadnih lončkih) nimajo v ponudbi prozornih oz. steklenih posod zanje. Nujno bi eno rabila, ker sem eno razbila. Na srečo je orhideja še cela. Tatjana

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

24. okt 2007 12:57

nektarina je napisal/a:
bambus imam v vodi, je pa tak srednja svetloba, sonce ne sveti direktno vanj. ni obučutljiv za nego, samo vodo mu daš pa je. si pa želim še več babmusov, najbolj so mi všeč tisti ko jih je več malih v lončku ali pa dekorativni. nektarina Sporočilo je spremenil(a) nektarina dne 05. okt 2007 12:30:18
Aha!? Na mojem bambusu je ob nakupu pisalo: "You really can"t kill this one!" In kaj se je zgodilo? Vsi po vrsti so začeli rumeneti, da sem jih komaj nekaj rešila. Jaz nisem nadarjena za rože, verjetno bi se morala res pogovarjati z njimi. No, vsaj imena sem jim dala sedaj. Jelenckova

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. okt 2007 12:59

Tatjana, orhideja je v plastičnem prozornem notranjem lončku, daš jo v navaden lonec, ki pa naj bo "za številko" prevelik. Tako bo svetloba prišla do korenin, kjer pri orhidejah tudi teče fotosinteza (pa še na nastanek nekaterih hormonov vpliva).

Terezija, jaz jo z vodo iz pipe, moji ne škodi (čeprav bi ji načeloma lahko).

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 24. okt 2007 13:00:23

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

24. okt 2007 14:13

Rimljanka, ne,ne Ko presajaš rože se običajno res, da v večji lonec, pri orhideji pa ne, mora biti točno tak kot si ga dobila v cvetličarni. Vem, ker sem zadnjič kar nekaj prebrala o tem, in ker tudi jaz jih po dolgih letih nameravam presaditi. Anamarija

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

24. okt 2007 19:15

Saj Rimljanka ni mislila, naj jo presadim v večji lonec, ampak da original posodico postavim v večji lonec zaradi svetlobe, ki mora do korenin. Tatjana

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

5. jan 2008 20:06

Da ne odpiram nove teme - nimam orhideje, no imela sem tri, pa so mi vse tri "ušle". Pa tako so mi všeč!!! V glavnem, zanima me, kako rastejo orhideje v divjini, v naravnem okolju. Doma smo se pogovarjali o tem in sem trdila, da so orhideje v bistvu zajedalke, da rastejo "z glavo navzdol", da te, ki jih kupujemo so zato obtežene z lubjem in podprte s paličko, da "zgledajo kot rože", da ne potrebujejo zemlje, ker imajo zračne korenine, ker lahko nekatere vrste orhidej s koreninami proizvajajo fotosintezo. Lepo prosim, če mi katera zna povedati, kako orhideje rastejo v divjini, oz. ali sem imela prav in če ne, v čem je moje znanje zgrešeno. Hvala in lep večer! Moycaa

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

6. jan 2008 8:50

Skoraj v vsem si imela prav,orhideje so rastline,ki skoraj ne rabijo zemlje ampak jim je dovolj lubje,mah malo šote,...Obstajajo tudi predstavitve orhidej,so nekje na štajerskem ali malo višje proti Muri,vendar ne vem ne lokacije,čas pa je enkrat spomladi,tam jih predstavijo točno tako,kot so v divjini oziroma v tropih.So imeli pa lepo predstavitev tudi v enem od trgovskih centrov v Lj. anaeva

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

13. feb 2008 16:51

Pozdravljeni! Imam eno vprašanje glede presajanja. Anamarija, napisala si, da ko orhidejo presajamo, da je ne presadimo v večji lonec, ampak v takšnega kot ga dobiš v cvetličarni....v čem je potem poanta presajanja? Ker če roža nima več prostora (korenine in lubje in ostali "material" so že "prerastli" stari lonček in vse že pada ven), predvidevam da jo je potrebno presaditi v večjo posodo....ali se motim? lp tresk

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

13. feb 2008 17:00

Ne ponavadi ni potrebno. Smisel presajanja je v tem, da zamenjaš lubje in ostal substrat s svežim, ki je večje granulacije, kot star, ki je že deloma razpadel in preparel. Če ima res ogromno korenin in ne gre v star lonček potem pa vzemi čisto mičkeno večji lonček. Moje lepotičke se vse spravljajo k cvetenju. Joj bo lepo Lp magnolija

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

13. feb 2008 17:03

magnolija hvala! ja, moje pa ene že cvetijo, ene pa še bodo...komaj čakam!!!! k so tkooooo lepe. samo ena nekaj štrajka...korenine ima lepe, liste tudi, cvetet pa nikakor noče več....a je mogoče krivo to, da je imela preveč "dela" z novim listkom ki ga je naredila? tresk

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti