Korita na terasi

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

tema odprta - 20. avg 2007 8:54 | ogledi: 5.968 | odgovori: 12

Ker je del terase nekoliko dvignjen (parcela z rahlim naklonom) smo jo ogradili s pergolami in koriti. V korita bom posadila zimzelene trajnice, ki bi tam ostale tudi pozimi. Strah me je, da bi pozimi zmrznile, ne bi pa rada delala tako kot moja mami, ki vsako jesen rastline iz korit (posajene so v loncih, ti pa so v koritih) zakoplje v zemljo, da zemlja in s tem korenine ne zmrznejo. Zanimajo me vaše izkušnje. Razmišljala sem že o tem, da bi okoli loncev v koritu dala nekakšno izolacijo, pa ne vem kakšno in koliko, da ne bo predebela plast in bo grdo zgledalo, po drugi strani pa da ne bo premalo.

evamaja  

član od: 14.6.2007

sporočila: 222

20. avg 2007 10:01

Mogoče bi lahko probala s stiroporjem. evamaja

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

20. avg 2007 11:51

Ajetam, Katere zimzelene rastline imaš namen posaditi ? Mislim, da z bršljanom ne bi smelo biti problema....po moje ti ne bo zmrznil tudi, če ga ne zavaruješ. Isto tudi kakšen slak, vrtnica, glicinija, vitica, .... Če hočeš vseeno pokriti, poskusi s palmovim ali kokosovim lubjem, ne izgleda slabo. Andreia

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

20. avg 2007 13:16

Nisem se še povsem odločila kaj bom posadila, zagotovo pa bo v enem od kotnih korit manjša cipresa oz. nekaj podobnega, pa tudi pušpan bo zagotovo našel svoje mesto v enem od korit.

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

20. avg 2007 14:29

kaj pa če prekrijete s smerkovimi vejami? jaz to nameravam naredit v skalnjaku in upam da bo držalo nektarina

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

20. avg 2007 15:01

Mateja (ajetam), Mislim, da si lahko brez skrbi glede ciprese (pa tudi pušpana)....prej se ti bo poleti posušila, kot pozimi zmrznila. Saj, če pomisliš....veliko ljudi posadi malo cipreso na grob, kjer je tudi na mrazu in jo ne prekrivajo z ničemer, pa jim ne zmrzne. Andreia

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

20. avg 2007 21:10

V vrtnarskih revijah manjše lonce postavijo v žakelj iz jute in napolnijo z listjem ter zavežejo z vrvjo. Izgleda prav dekorativno. magnolija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. avg 2007 21:11

Pa veš, da ima pušpan močan vonj? Meni je zelo neprijeten.

Nikakor pa ti pozimi rastline ne bodo zmrznile, bistveno več možnosti (če bo zima brez snega) imaš, da se ti bodo pozimi izsušile. Če ne bo zmrzovalo, jih zalij (pa naj si mimoidoči mislijo, kar si pač mislijo).

Andreia, o kakem slaku pišeš? Noben slak ni zimzelen.

rimljanka

BISERKA55  

član od: 4.5.2007

sporočila: 143

20. avg 2007 22:21

Jaz imam zunaj v teglih:pušpan- ne smrdi,azalejo,lovorikavc, hortenzijo,hibiskus pa mi ne zmrznejo.Seveda jih dvignem od tal,položim jih na stiropor. BISERKA55

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

21. avg 2007 8:46

Biserka55 ali imaš hibiskus pozimi kar zunaj? Moja mama hibiskuse vsako jesen da v stanovanje, kjer so čez zimo samo napoti, ker zunaj naj ne bi smeli biti. Tudi sama bi izredno rada imela hibiskuse, pa jih nimam prav zaradi tega, ker ne vem, kam bi jih pozimi dala. Glede rastlin v koritih pa me ne skrbi "zunanji" del rastline, ampak korenine v zemlji, saj mi nekateri zatrjujejo, da zemlja (in tudi korenine) v koritih pri nizkih temperaturah zmrzne in se rastlina zaradi tega posuši.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. avg 2007 9:21

ajetam, obstajajo hibiskusi, ki so grmi in prezimijo zunaj, so pa tudi taki, ki so na nizke temperature ZELO občuljivi.

Tale, recimo, je prezimno trden, listopaden. Obstaja v beli, rožnatih, roza, vojoličnih in še kakšnih odtenkih. Marsikje jih vidimo kot nestriženo živo mejo.

http://www.omorika.si/pics/galerija_avgust/Hibiscus

http://www.omorika.si/pics/grmovnice/Hibiscus_syrac

In še predstavnik tistih, ki jih temperature že proti nič st. C prizadanejo, so torej čez zimo obvezno noter: http://www.agraria.org/piantedavaso/hibiscus_rosasin

http://www.bio-gaertner.de/Images/Photos/Bot

Danes ima naš odprtih 21 cvetov. Pozimi je z njim seveda križ, ker je težko najti primeren prostor. Pa se potrudim, celo poletje poplača trud z množico cvetov.

Toliko, da ne bo zmede.

In - ajetam, verjemi, da korenine ne pomrznejo, razen, če bi bila zemlja v koritih zelo, zelo mokra, v tem primeru, bi morda res lahko prišlo do poškodb korenin zaradi zmrzali. A še nisi nikoli opazila na ulicah, trgih, okoli gostiln, kjerkoli na javnih mestih pač, takih korit s trajnicami? In seveda na pokopališčih so tudi rastlin ev podobnih razmerah.

Če sadimo rastline, ki sodijo v naše podnebne razmere, potem seveda ni problemov. Banan, bugenvileje, limon, lovora, rožmarina, pistacij in takega pa sevda ne moreš pustiti zunaj.

In še to: včasih so v knjigah čudni nasveti, ker so knjige pač prevedene in izvirajo iz krajev, kjer so zelo drugačne razmere kot pri nas. Potem v take priročniku prebereš recimo, kako paradižnik uspeva le v steklenjaku, zunaj pa ne.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti