Orada na žaru po receptu iz Črne Gore
okusno pripravljena riba
Postopek
Očiščeno orado s sladkorjem natremo in jo damo v mrežo za ribe. V naprej pripravljenem, močnem ognju žara jo pečemo najprej na eni strani, ko je pečena, pa na drugi strani. Med pečenjem jo lahko mažemo z uporabo vejice rožmarina in olivnega olja. Na koncu jo pokapljamo z olivnim oljem iz ČRNIH oliv s pomočjo rožmarinove sveže vejice, ki jo lahko uporabljamo med pečenjem. Na koncu dodamo še sesekljan peteršilj z limoninim sokom.
Opombe
Ribe naj bodo sveže, preverite po škrgah, da so lepe, rdeče barve. Še bolje je, če jih znate uloviti sami.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
OK DaksM, nisem sicr ljubitelj pocukranih rib, meni to ne sede ker kar naj bo slano naj bo slano , kar sladko pa sladko-taka je moja osnovna orientiranost ampak seveda dopuščam možnost da ko voli nek izvoli. Ne razumem pa čisto nasveta: "olje mora biti iz črnih oliv". Mislim, da barva oliv ne vpliva na aromo, niti sorta pretirano. Pa tudi če, kako za božjo voljo naj vem, katero olje je iz črnih oliv, katero ne. Če bom to vprašal v trgovini bodo mislili , da se delam norca , če pa bom to vprašal oljarja v našem primorju ali na Lastovu pa bosta mislila , da se mi je malo odpeljalo . Zelo bi ti bil hvaležen če pojasniš, kako takole na uč ugotoviti katero oljčno olje je iz črnih oliv .
Mogoče je DAKS M imel v mislih olje, v katerem so vložene črne olive... Sam kupim grške črne olive v olivnem olju kadar pripravljam tapenado in mi v tem primeru tisto olje ostane ...
Verjetno je imel DaksM v mislih to, da je za njegov recept primerno olje sort, katerih plodovi so ob zrelosti, primerni za obdelavo črni ali temnordeči (n.pr. buga, črnica, štorta), ne pa recimo olje iz belice.
Tudi sama sem se srečujem s tem izrazom šele zadnja leta.
To, da sorta oljk ne vpliva na aromo, je seveda velika neumnost.
Če te zanima o olivnem olju kaj več in če se želiš prepričati o tem, kakšna velikanska razlika je med olji, stisnjenimi iz različnih sort, se enkrat potrudi do štanta Društva Oljkarjev Štorta, kjer lahko poskusiš olja, stisnjena iz oliv različnih (v glavnem starih, avtohtonih) sort. Prisotni so na vseh sejmih na Obali.
Ali se jim pa oglasi, ti bodo radi odgovorili na vprašanja.
Društvo oljkarjev Štorta
Parecag 168, 6333 Sečovlje
g.Egidio Žiber
tel.: 05 672 51 66
Hvala za nasvet čeprav še vedno ne vem, kako lahko ločim med oljem stisnjenim iz črnih oziroma zelenih oliv. Ker , če se tega ne da, potem je vsa filozofija odveč razen, če nisi sam oljar in veš kaj si stisnil. Pa da ne bo pomote, na obali poznam kar nekaj pridelovalcev oljk in olja, ima celo eno žlahto, ki se s tem peča . Sprašujem torej na splošno kako ločiti olja. Če imaš še tu kakšno idejo , se ti v naprej zahvaljujem.
Olja so, predvsem pri komercialnih proizvajalcih mešana iz različnih sort, vendar ti bo vsak z veseljem povedal iz katerih in v kakšnem razmerju.
Da si boš pa s tem podatkom kaj pomagal, naredi tako, kot sem ti že svetovala - poskušaj olja, stisnjena iz ene vrste.
Če te bo zanimalo kaj več, se oblasi na naslovu, ki sem ti ga posredovala. Kaže, da napotek ni bil dovolj grafičen zate, torej:
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Sadne rezine s slivami
Sladki rogljiči