Jazbec

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

tema odprta - 26. jan 2007 13:36 | ogledi: 7.654 | odgovori: 11

Zdravo, družba!

Je med vami kaj lovcev (ali njihovih žena)? Iščem recept z apripravo jazbeca, pa ga ne najdem niti na kulinariki, niti v kuharskih knjigah. Sem pa že slišal, da je užiten, le močnega vonja se je treba prej znebit. Iam kdo kaj izkušenj ali pa vsaj nepreizkušen recept?

Lep vikend želim vsem skupaj.

dolenjcek

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

26. jan 2007 14:27

Ko se bila še otrok (uh, koliko vode je že preteklo od takrat..), so v naši vasi lovci ustrelili jazbeca. ker se je zredil na račun naše koruze, smo dobili delež. Vem, da ga je mama spekla. Še prej pa ga je imela v "paci". Bilo je ful dobro. Se mi zdi, da imam še sedaj vonj v nosu.. Lahko pa pogledam doma za kakšen recept. Tina

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

26. jan 2007 14:40

Dolenjcek, poglej na www.lovstvo.net ali www.prmaticku@siol.net (od tu so v reviji Lovec mesečno objavljeni lovski recepti) Če se prav spominjam, je bil v eni od lanskih številk objavljen tudi recept z jazbecem, tako da boš sigurno kaj našel. Jutri pa lahko pogledam v nekaj knjig z divjačinskimi recepti pa ti sporočim kakšen recept. Zdajle se odpravljam na naše štajersko srečanje, tako da nimam več časa. LP kača

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

27. jan 2007 11:38

Jazbecovo meso lahko primerjaš z mesom divjega prašiča in če je mlad ga tudi v pac ni treba dajati.Starejšemu jazbecu pazljivo odstrani maščobo,sicer bo imela jed močan okus,ki ti morda ne bo všeč.Pripravi ga v golažu ali paprikašu in prav gotovo ti bo všeč.Tudi začimb ne uporabljaj preveč,da ne pokriješ njegovega okusa. ati zlati

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

27. jan 2007 19:06

Boooogi jazbec! Kristina

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

29. jan 2007 9:35

Hvala, kača in ati zlati! Kača, pregledal sem zadnja dva letnika revije Lovec, pa sem našel samo recept za jazbečev file - mene pa zanima celota oz. kaj bolj konkretnega, npr. stegno ... Ati zlati, saj navsezadnje samo meso bi človek že nekako pripravil, a kolikor vem, ima lahko jazbec zelo, zelo neprijeten vonj. Je odstranitev maščobe vsa umetnost, da se ga znebimo? Nekoč sem bral, da so ga po več dni spirali v mrzlem potoku. Še vedno se priporočam, če ima kdo celoten recept oz. postopek. Lep pozdrav dolenjcek

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

29. jan 2007 15:21

Nekaj receptov iz knjige DIVJAČINA-avtor Matjaž Erzar (žal o odpravljanju vonja nič ne piše, navaja le podobnost okusa mladega divjega prašiča ozimca) NADEVANO JAZBEČJE STEGNO V KAVNI OMAKI: Za 6 oseb potrebujemo: 2 do 3 jazbečja stegnega (brez kosti) in krače, zelenjavo in začimbe za kvašenje; žlico maščobe, 250 g belega suhega kruha ali žemelj, 100 ml kisle smetane, 3 jajca, 50 g ne mastne slanine, strok česna, čajno žličko klinčkov, žlico sesekljanega petršilja, šilce proška, 4 suhe fige, 1 čebulo, žlico medu, 200 ml vroče juhe, 2 žlici instant kave (Nesskafe), timijan. Priprava: Stegna, ki smo kij 2 do 3 dni kvasili v suhi kvaši, očistimo, narahlo potolčemo, začinimo in nadevamo s kruhovim nadevom. Le-tega pripravimo tako, da spražimo eno sesekljano čebulo, kruh poparimo z juho, dodamo začimbe, jajca in dobro premešamo. S takim nadevom nadevamo jazbečja stegna in jih povežemo z vrvico. Prelijemo jih z vročo maščobo in pri temperaturi 190 st.C pečemo 1 uro in jih stalno polivamo z lastnim sokom. Kavna omaka: V ponvici svetlo rjavo spražimo žlico kristalnega sladkorja, dodamo na četrtine narezane suhe fige, ki smo jih prej 2 uri namakali v belem vinu. Vse skupaj popražimo, zalijemo z vinom od fig, dodamo 2 žlički instant kave, zavremo in pretlačimo skozi zelo gosto cedilo. Napol ohlajeni omaki dodamo žlico medu, začinimo s timijanom in šilcem proška. JAZBEČJA STEGNA S KOLERABO, REPO IN RDEČO ČEBULO: Za 6 oseb potrebujemo: 4 stegna mladih jazbecev (2 jazbeca), 100 g svinjske masti ali surovega masla, 600 g olupljenega krompirja, 20 čim manjših rdečih čebulic, 20 kroglic kolerabe, 20 kroglic sveže repe, 150 g na kocke narezanih svežih svinjskih kožic, sol, popoer, 100 ml rdečega vina, lovorov list, 2 stroka česna, čajno žličko majarona, 1 l kuhane kvaše, žlico sesekljanega peteršilja. Priprava: Uležanim jazbečjim stegnom odstranimo kosti in jih s kuhinjsko vrvico povežemo v prvotno obliko. Položimo jih v glineno posodo, prelijemo s kvašo in postavimo na hladno za 3 do 5 dni. Dobro osušena stegna preložimo v drugo posodo, jih solimo in poporamo, prelijemo z vročo maščobo in 20 minut pečemo pri temperaturi 250 st.C. Med pečenjem jih večkrat obrnemo, da dobijo lepšo barvo. Medtem iz krompirja repe in kolerabe s posebnim nožem oblikujemo za večji lešnik velike kroglice in jih skupaj z manjšimi rdečimi čebulicami posotiramo na maslu samo toliko, da se zasvetijo. V drugi kozici prav tako na hitro posotiramo na kocke narezane sveže svinjske kožice, nakar vse skupaj dodamo k jagnječim stegnom. Ob stalnem zalivanju z vinom jih pri temperaturi 200 st.C pokrite dušimo še 40 minut. Pečeno meso preložimo na desko in odstranimo vrvico, ga poševno razrežemo in vrnemo k zelenjavi. Jed potresemo s sesekljanim petršiljem in zdrobljenim lovorjem, na hitro pokuhamo in postrežemo v isti posodi. Tako, upam, da je za začetek dovolj. Ta dva recepta sem prepisala zato, ker se mi zdita zanimiva in uporabna tudi za peko druge divjačine. V navedeni knjigi so še drugi recepti za jazbeca: mesarčkov jazbec, pečenka iz mladega jazbeca, jazbečje zarebrnice z rozinami in gratiniran jazbečji ragu. Če so ti zanimivi, ti jih lahko napišem na ZP. Še to: sama navedenih receptov še nisem preizkusila, saj še nisem imela možnosti priprave jazbeca. LP kača

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

29. jan 2007 21:02

Jazbeci,ki sem jih pripravljal so bili vedno mladi in nikoli niso imeli neprijetnega vonja.Morda ima kak zelo star samec močan vonj,kakor lahko to opazimo pri prašičih.V tem primeru,pa ima močan duh že sveže meso in takega raje ne pripravljaj,saj boš verjetno nad mesom razočaran,vonja se pa ne znebiš tudi če imaš meso v pacu. ati zlati

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

30. jan 2007 8:37

Ponovno hvala obema. In, kača, hvala za trud in ponudbo, mislim pa, da bo najbolje, da si kar v knjižnici izposodim knjigo, ki jo navajaš, saj bom verjetno našel še kaj zanimivega. dolenjcek

nicol  

član od: 8.11.2004

sporočila: 120

30. jan 2007 10:17

kaj pa ljudje vse ne jejo zadnje čase nicol

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

30. jan 2007 10:54

Joj, to so po moje jedli že pred časom, ne samo zadnje čase... Kje se pa meso jazbeca da kupit? Če se ga sploh da? lidka Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 30. jan 2007 10:55:05 Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 30. jan 2007 10:55:21

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti