Ločila

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. sep 2006 10:51

Jaz pa med datumi in d. o. o. ali d. d. vedno pišem presledek. Ljudje pa dejansko ne vedo, da je tako prav. Za presledek pred tremi pikami sem pa tokrat prvič slišala. Bom se trudila upoštevati. Dragička, tudi praksa ni vsemogočna, če se nekaj narobe naučiš in to uporabljaš, ni nujno, da je prav. Tudi če drugi tega ne popravljajo. Tvoje primere bi malce popravila: proslava ob 60. obletnici ali 60-letnici 4. 9. 2006 100 % Magnolija: Pri črtici pazi, kdaj pomeni pomišljaj in kdaj vezaj. Če je vezaj, ni presledka, če je pomišljaj, sta dva presledka. Dvopičje je tudi levovezno. Pa še nekaj: Moti me, ko vidim pomanjkanje vejic v stavkih, kot so: Srečanje bo v torek, 5. septembra, ob 10. uri. Tisto drugo vejico večina zelo rada pozablja. (To je ena stvar, katero sem naučila moža) Da ne omenjamo vrinjenih stavkov. Tudi ti, Magnolija, si enega napisala: Seznam knjig, ki bi jih želela imeti doma je zelo dolg. Tu ti manjka vejica za doma. Majčken nasvet: ko pišeš daljše povedi, jih potem potihem preberi in boš videla, kje narediš predah. Tam je (ponavadi) vejica. Pa še to: Nisem slavistka a se trudim čim bolj razumeti pravila pravopisa, za kar gre zahvala odlični učiteljici Sonji iz OŠ. Take teme so zelo koristne - vsak dan se naučimo kaj novega. Veliko uspeha pri seminarski in pozneje pri diplomi! Pa lep pozdrav v najino rodno deželico! Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 04. sep 2006 14:34:31

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

4. sep 2006 13:13

Magnolija, vsem se lahko zatipka, sploh sredi noči. Hotel sem samo poudariti napako, ki jo mnogi velikokrat naredijo, namreč tri pike brez presledka pred prejšnjo besedo. S tem ne bi hotel biti siten ali nadležen. Želim ti vse najboljše. In še namig; (tukaj bi moral biti pomišljaj, ki pa ga zaradi računalniških omejitev lahko zamenjamo z vejico ali pogosteje s podpičjem) tudi tvoji profesorji so strokovnjaki le na svojem področju in v glavnem požrejo marsikatero slovnično napako. Še to: Dvopičje obravnavamo kot piko in za njim, če ne gre za naštevanje, po razmiku (pravilno je razmik, ne razmak) pišemo z veliko začetnico. Nekateri odgovori, ki si jih dobila na svoje vprašanje, bolehajo za pomanjkanjem vejic. O postavljanju vejic ne bi govoril, čeprav je slovenščina pri tem zelo dosledna. Veliko je še pravil, ki slovenščino naredijo sočno in zanimivo. Pri hitrem tipkanju v forum pa seveda marsikdaj pozabimo na pravila. Kljub temu pa bi nas, vse udeležence foruma, pohvalil, da za razliko od nekaterih drugih forumov gojimo sprejemljivo slovenščino. Bravo, čeprav brez kakšne vejice ali s slabo natipkano besedo!!! Lep in uspešen dan! Boris ivi ravni. booris

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

4. sep 2006 17:56

Magnolija, pozdravljena, veliko nas ima podobne probleme. Bi lahko pomagal kakšen slavist? Nisem prepričana, kako je s tem drevo:smreka. Če misliš kot naštevanje, potem bo držalo takole: "....drevo: smreka, bor, jablana itd." Če pa misliš na razmerje, ki se tudi pogosto podaja, je pa po mojem drugače: "....... razmerje smreka:bor 1:1" Drži ali ne? Lep pozdrav Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. sep 2006 18:30

Oprosti, Nenika, a ni bil Jernej Kopitar in ne France Kopitar tisti, s katerim se Prešeren ni razumel? Verjetno gre za lapsus. Mamamia mamamia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

4. sep 2006 19:05

Joj, kako je težka ta slovenščina, prebrala sem dvakrat, triikrat , pa še nisem vsega zastopila Anamarija

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

4. sep 2006 19:51

Dragička, šele zdaj sem prebral tvoj odgovor in z vsem se ne strinjam. Datum praviloma pišemo z razmiki med piko in naslednjo številko, na primer 4. 9. 2006. Tako velja pri vseh revijah, knjigah, časnikih ... V poslovnem svetu pa so nam programerji omejili presledke, tako da tudi naše podjetje izdaja račune z datumom 4.9.2006. Tako napisan datum je napačno napisan, a kaj, ko program ne sprejme druge oblike! In s tem se sprijaznimo, kar na koncu postane pravilo. Lep pozdrav! Boris booris

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

4. sep 2006 20:07

Dragička, vmes me je nekaj zmotilo, hotel pa sem ti še povedati, da je prav 100 % in ne 100%. Merske enote, kamor lahko pripišemo tudi odstotke, namreč pišemo z razmikom med številko in oznako za mersko enoto (na primer 100 mm, 100 °C, 100 % itd.). Le izjemoma, če bi se na koncu vrstice oznaka za mersko enoto zaradi razmika prelila v naslednjo vrstico, številčno vrednost in mersko enoto pišemo brez presledka. LP! booris

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. sep 2006 23:55

Ja, Booris, natanko tako sem napisala tudi jaz, če pogledaš prvi prispevek (nočem uporabiti besede post) na tej strani. Tisto z merskimi enotami imaš popolnoma prav, samo s tem: "če bi se na koncu vrstice oznaka za mersko enoto zaradi razmika prelila v naslednjo vrstico, številčno vrednost in mersko enoto pišemo brez presledka" se ne strinjam. V Wordu, npr., imaš "nedeljivi presledek" ctrl+shift+space, "nedeljivi pomišljaj" ctrl+_. To najdeš, če greš Vstravi, Simbol, Posebni znaki. Atina

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

5. sep 2006 7:31

Ja mamamia, imaš prav, Boris Kopitar je Žametne vrtnice zapel v 20. stoletju, ne v 19. nenika14

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

5. sep 2006 9:49

Atina, hvala za namig. Word sicer redko uporabljam, kvečjemu za kakšne dopise, a človek se uči vse življenje in morda mi bo, kar si napisala, še kdaj prišlo prav! Lep pozdrav iz danes sončne Ljubljane! Boris booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti