Leče! kdaj so primerne?

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

26. sep 2006 10:15

Vanja, oči so tako dragocen organ, da je najbolje poiskati strokovno pomoč in tudi nasvete okulista. Po pregledu oči in očesnega ozadja ti bodo tudi povedali, kaj je zate najprimernejše. Ognjič

atilem  

član od: 26.5.2006

sporočila: 109

26. sep 2006 10:20

Draga Vanja, tako kot je rekla Og, najbolje , da poiščeš strokovno zdravniško pomoč. Mogoče še ne mali nasvet , če si blizu Celja . V optiki Clarus dela dr.Drev, pri njemu pa zelo prijazna medicinska sestra, ki je tudi meni pomagala pri začetku nošenja oz. vstavljanja leč. In če ji je pri meni uspelo, ki sem bila za doktorja brezupen primer, pol veš, da ima voljo. Imeti pa jo moraš tudi ti. Zato kar najhitreje k zdravniku, ki bo ugotovil katere leče so zate primerne. lp atilem

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. sep 2006 11:26

Vanja, jaz nosim poltrde leče že več kot 20 let in imam izvrstne izkušnje. Poltrde leče imajo površino, ki je manjša od površine kroga, ki ga naredi šarenica - ampak nič bati, vedo prekrivajo zenico in slika je lepa. Ker imajo manjšo povšino, omogočajo boljše presnovne procese celotnega zrkla in zaradi tega oči ne pečejo in žilice ne pokajo in ne gledam rdeče. Ja, leče plavajo. Vse leče plčavajo na tankem sloju solz. Če tega sloja solz ne bi bilo, bi se leča prijela na zrklo in potem jo je malo težje spraviti ven. Vsekakor pa obišči oftamologa (ali okulista - še zdaj ne vem, kakšna naj bi bila razlika, semantično je ne vidim), ljudje so hodili v šolo in to znajo. Sicer vem, da se sliši to, da "leče plavajo" malo tehnično in nepojmljivo, ampak, ko jih enkrat nosiš, ni frke...no, ja, leče "plavajo mrtvaka"....:) Vendelina jr.

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

26. sep 2006 14:37

Leče plavajo mrtvaka. Tako sem se nasmejala, da sem komaj malo napisala. Ta je pa dobra! Pa še res je. Mislim, da kdor se ne spozna na leče, je najbolje, da obišče oftamologa ali kako se že reče. Tam bo dobil strokovni pregled in nasvete, kako nositi leče, pa še naučili ga bodo, kako se vstavljajo in kako jemljejo ven. Kyara

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

26. sep 2006 16:44

Resnična hvala za odgovore in če ste dobro prebrale - jaz se "ponovno" odločam za leče. Nosila sem mehke in bila pravi mojster vstavljanja in jemanja iz očesa - z dvema prstoma ene roke v delčku sekunde. Naj povem, da tisto kar te tam učijo ni najbolj praktično. Sem bila enkrat priča takemu učenju, ko so pri optiku eni punci razlagali kako si naj vstavi lečo. Revica je imela čisto rdeče oči in res nisem mogla biti več tiho, ko sem gledala kako ji dopoveduje. No, po mojem nasvetu si jih je vstavila, ko šus. Ampak, skratka.....po kakšnem letu nošenja so se mi oči nekako uprle - nisem imela rdečih oči, leče me niso motile, ko so bile v očesu - pravzaprav jih sploh nisem čutila, ampak, ko pa sem si jih dala ven, se mi je zdelo, da so bile, kot prilepljene na zrklo in čez nekaj časa so me začele boleti oči tako globoko nekje - v ozadju in temu je sledil glavobol in nemalokrat migrena. Okulist je rekel, da je dioptrija OK, da je očesni pritisk v redu,....No, ko pa sem mu rekla, ali jih ne prenašam zaradi kontracepcijskih tablet, mi je rekel, da za to povezavo še nikoli ni slišal. No, krasno, sem si mislila. Jih poznam kar nekaj, ki jih ravno zaradi tabletk ne morejo nositi. No, naredila sem pavzo in sedaj razmišljam o poltrdih, ker vem, da so manjše in se ne prilepijo tako na oko. Pri meni verjetno res ni povezave s kontr. t., ker bi potem verjetno oči odreagirale že prej, ne pa šele po enem letu. Vseeno hvala in zelo dobrodošel bo še kak nasvet, izkušnja. vanjatajnsek

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

26. sep 2006 17:27

Vanja, to s prilepljanjem na oko pa poznam tudi jaz! Zgodi se mi, kadar imam leče predolgo v očesu ali pa sem v zakajenem prostoru - oko se nekako izsuši in leča se zalepi, jo je težko dobiti stran. Jaz nekako pazim, da jih zvečer jemljem ven mnogo preden grem spat (kombiniram z očali), precej pa pomagajo tudi t. i. umetne solzice, kapljice, ki vlažijo oko. smrketa

vizi123  

član od: 14.9.2008

sporočila: 14

14. sep 2008 11:55

Mogoče lahko meni kdo pomaga. Skoraj dva meseca imam poltrde leče, stara sem 14let. Hitro sem se navadila na vzstavljanje in ven dajanje. S tem nimam problemov. 1. včasih nisem gledala v ogledalo ko sem si jih norti dajala in se mi je učasih prilepila na beli del očesa nato sem jo hitro potegnila(zapelala) do zenice--> zdaj se gledam ko si jo vstavljam in takoj ko se prilepi se mi včasih ulije solza do konca lica in me včasih v očesu tudi nekaj žgečka 2. enkrat(kar na lepem) me je začelo tako žgečkati v očesu da so mi tekle le solze in nisem mogla odpreti očesa in sem nahitro pogledala in si jo vzela ven 3. je mogoče problem ker se ličim? po tem ko si lečo vstavim se namažem spodaj z barvic narahlo in malo trepalnice 4. imam tudi izkušnjo ko mi enkrat leča ni hotela iti ven in sem morala malo počakati da sem jo dobila ven seveda pa jo vstavljam tako da si pridržim trepalnice drugače odbijejo lečo 5. zadnjič sem po nesreči zamešala leči ko sem jih dajala v encimsko tabletko in je škatlica napol razpadala in ni imela oznak. nato sem šla do bližnje okulistke kjer sem si morala obe leči v oba očesa vstaviti in razpoznati črke. zadeva se je uredila. 6.imam pa še en problem z gledanjem. prijatelji in družina opažajo da z njimi nekoliko čudno gledam. nekako bolj glavo dvignem in dol gledam.zakaj to? in mislim tudi da malo zaostajajo za mojimi gibi mislim da če bi glavo malo hitreje obrnila d bi mogoče padle ven 7. pravijo da je normalno da tako gledam, vendar je zelo nerodno, saj čudno izpadem recimo v kakšni trgovini 8. po daljšem nošenju me oči začnejo boleti 9.verjetno se jih še nisem navadila, ker jih še čutim 10. največ do zdaj sem jih nosila 8 ur 2x, drugače jih nosim na dan po 5,6,7 ur včasih tudi po 2,3. različno 11. leče si vstavljam in izstavljam kar v svoji sobi, kjer imam ogledalo in tekočine Piiloset, zato se mi je zgodilo ko sem leče jemala iz posodice, ne maram si namreč izliti tekočine z lečo na dlan ker je use mokro, zato s prstom vzamem lečo iz posodice in si jo dam na dlan, nato tekočino izlijem v drugo posodico, ki jo zavržem ko vzamem lečo iz posodice nanjo kapnem še malo fiziološke raztopine. 12. na soncu se mi je zelo bleščalo, zato sem uporabljala sončna očala brez diptrije. 13. lahko nosim leče med menstruacijo? zdaj jih raje nisem, prav tako jih nisem nesla na morje 14. zgodilo se mi je pa tudi ,da sem si roke obrisala z brisačo, ki so ji izpadala vlakna, ki so se prensla n lečo, ki sem jo potem dobesedno zalivala s tekočino da so šla vlakna iz nje. vem da je dolgo sporočilo, vendar so to vse moje izkušnje o lečah. hvala vnaprej za pomoč vizi123

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

14. sep 2008 13:23

12. na soncu se mi je zelo bleščalo, zato sem uporabljala sončna očala brez diptrije. 13. lahko nosim leče med menstruacijo? zdaj jih raje nisem, prav tako jih nisem nesla na morje Živjo! Odgovor na 12. vprašanje sončna očala lahko uporabljaš brez problema, tudi jaz jih. 13. jaz leče nosim konstantno ne glede na to ali imam menstruacijo ali ne in tudi na morju se z njimi kopam brez problema Glede ličil menim da ne bi smelo bit problema ker se tudi jaz precej mažem in dajem senčilo za oči tudi pod spodnje trepalnice pa ni nič narobe razen če si oči kaj mečkam pride kakšen prah not. Mogoče pa ti leče ne ustrezajo? Prosi okulista da ti da za probo mehke leče kot jih imam jaz (na levem očesu imam -4 dioptrije, na desnem pa cilinder in -6 dioptrije). Tudi meni je nekajkrat leča zlezla v veko pa sem jo dobila ven, to se pač zgodi. Upam da sem ti odgovorila na tvoja vprašanja.

vizi123  

član od: 14.9.2008

sporočila: 14

14. sep 2008 13:29

verjetno je problem le, da na njih še nisem navajena. Hvala vizi123

vizi123  

član od: 14.9.2008

sporočila: 14

14. sep 2008 13:30

koliko časa si se pa navajala na mehke leče? ker trde so težje in se na njih navadiš kasneje. vizi123

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti