Posoda za vzhajano testo

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

6. jun 2006 19:24

Jaz imam tudi rada to posodo za vzhajanje. Tudi mene je bilo malo strah kvašenega testa, zdaj se pa temu mojemu strahu le smejem... Prva stvar, ki sem jo jaz delala s kvasom, je bila belokranjska pogača. Sem pač od tam :) Najbolj enostavno je po moje kruh (enostavno v tem smislu, da je malo sestavin). Jaz vzamem za kilo moke eno kocko kvasa in tekočine po potrebi, da rata lepo voljno testo. Moja tašča dela kot Veri (kvas kar nadrobi v moko), jaz pa delam solno-kvasno emulzijo: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5771 Vzamem torej kocko kvasa, dodam 2 zvrhani žlički soli, ok. pol litra hladne vode. Drugi dan zamesim kruh iz 1 kg moke, vodo dodam še po potrebi. Meni in mojim je tak kruh zelooo všeč. Iz tega testa lahko narediš malo morje stvari (muffine, žemlje, štručke, celo flancate...) Enkrat moram kaj poslikati, ko bom pekla. Vedno pozabim! No, za prvič se loti tega, potem boš pa videla, da ni težko in se boš lotevala vse težjih stvari. Pa vprašaj kaj, tu smo, da pomagamo! Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. jun 2006 19:42

Mejtika, jaz sem ZELO zadovoljna s posodo za vzhajanje (pa še, kot pravi Veri, bila je čisto poceni, kakega dobrega jurja je stala). Najbolj sem zadovoljna zato, ker jo je po mesenju tako lahko očistit. Tudi, če se ostanki testa v njej zasušijo, odpadejo, posodo samo splahnem, obrišem in je. Pa ob mesenju se testo skoraj ne prijema nanjo. Testo dam vzhajat v pečico, ki jo med mesenjem segrejem, da je prijetno topla, ko dam vanjo roko. Pečico ugasnem in dam vanjo skledo s testom. Testo vzhaja hitro. Pustim, da pripleza do vrha. Premesim, dam direktno na pekač s peki papirjem ali v model, postopek z ogrevanjem pečice ponovim, pustim, da hlebčki vzhajajo, previdno dam iz pečice, pečico ogrejem in spečem. Tako delam kruh, pa tudi šarkelj in ostale kvsaene izdelke. Praviloma vsi uspejo. rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. jun 2006 21:47

Zelo me zanima tale posoda za vzhajanje. Kvašeno testo sem celo življenje do prejšnjega tedna mesila in vzhajala v nekakšnem porcelanastem lavorju. Bil je iz zelo debelega porcelana in zelo težek in trpežen. Stokrat mi je padel po tleh, stoprvič je bilo enkrat preveč. Zdaj iščem novo mesilno/vzhajalno posodo. Ali se v posodi za vzhajanje lahko testo tudi mesi (je dovolj velika), kako izgleda in kje se jo da kupiti? Če pa mogoče katera od vas slučajno ve, kje bi se še dalo dobiti porcelanski lavor (gotovo se starejše še spomnite tovrstnih posod), bom pa sploh potolažena. nola

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

6. jun 2006 23:03

nola je napisal/a:
Zelo me zanima tale posoda za vzhajanje. Kvašeno testo sem celo življenje do prejšnjega tedna mesila in vzhajala v nekakšnem porcelanastem lavorju. Bil je iz zelo debelega porcelana in zelo težek in trpežen. Stokrat mi je padel po tleh, stoprvič je bilo enkrat preveč. Zdaj iščem novo mesilno/vzhajalno posodo. Ali se v posodi za vzhajanje lahko testo tudi mesi (je dovolj velika), kako izgleda in kje se jo da kupiti? Če pa mogoče katera od vas slučajno ve, kje bi se še dalo dobiti porcelanski lavor (gotovo se starejše še spomnite tovrstnih posod), bom pa sploh potolažena. nola
Mogoče tale tukaj.... http://www.supercena.com/I-Skleda_za_vzhajanje_testa__ http://www.akvonij.si/pics/240605125108.jpg http://www.keramika-kerus.com/index_content.html escada Sporočilo je spremenil(a) escada dne 06. jun 2006 23:11:27

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. jun 2006 23:21

Escada hvala, tista Merkurjeva bo najbrž kar prava, pa še poceni je. nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. jun 2006 6:30

Ja, o taki oz. tej skledi sem pisala tudi jaz. Imam jo in je imenitna. Da se lepo mesiti v njej, obstajajo pa različne velikosti. In res je poceni. rimljanka

sissi  

član od: 30.7.2004

sporočila: 184

7. jun 2006 8:23

Bolj za šalo kot za res. Nimam posebne posode za kvašeno testo, dobra je večnamenska plastična posoda. Če se mi zgodi, da zamesim preveč trdo testo in mi hitrost vzhajanja ne ugaja, to plastično postavim na lonec s toplo vodo, da gre hitreje. Sicer pa pri nas prisegamo na delo "na roke" in iz roda v rod gre rek "bolj ga mesiš, večji je", ki ga lahko apliciraš tudi na druge življenjske situacije. Pa dobro mesi! sissi

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

7. jun 2006 9:55

sissi je napisal/a:
. Sicer pa pri nas prisegamo na delo "na roke" in iz roda v rod gre rek "bolj ga mesiš, večji je", ki ga lahko apliciraš tudi na druge življenjske situacije. Pa dobro mesi! sissi
He he ...ja , a ne...pa še res je.... Zanimivo, to življensko aplikacijo je tudi Lenderotova Saška s pridom uporabljala....vsaj ona tako pravi escada

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

7. jun 2006 12:14

Predvsem bi se strinjala s teorijo od Sisi: Sicer pa pri nas prisegamo na delo "na roke" in iz roda v rod gre rek "bolj ga mesiš, večji je", ki ga lahko apliciraš tudi na druge življenjske situacije. Kar se pa tiče posode za vzhajano testo. Seveda, morala sem jo tudi jaz imeti in sem pred letiiii kupila (plastično s pokrovom, ki se odpre). Sedaj sem se pa kar vrnila nazaj na mojo staro "vandliko". Testo zamesim kar v njej, pokrijem s kuhinjsko krpo, dam na vrata od tople pečice in testo lepo vzhaja. Nič se bat vzhajanega testa, saj ne grize. Enkrat, drugič, tretjič... ne uspe.... četrtič in potem še stotič vedno uspe. Le v čem je štos? Pozdravček!

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

7. jun 2006 12:24

Jaz sem se tudi bala vzhajanega testa in pri peki peciva dlje od pecilnega praška niti poskusila nisem priti. Odprlo se mi je z uporabo kruhomata. Zdaj delam kvašeno vsevprek in se mi zdi, da vzhajam od tega tudi sama. Uspeva mi v vsaki posodi, testo za pizzo mi hoče še iz hladilnika pobegniti, pa uporabljam, po nasvetu Veri, minimalne količine kvasa in to vedno svežega. Kar pogumno, torej. Nikoli ni prepozno (moja ugotovitev). Lp Dolores Sporočilo je spremenil(a) Dolores dne 07. jun 2006 12:26:57

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti