Polnozrnat kruh - "saj je vseeno!"

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

tema odprta - 8. maj 2006 13:59 | ogledi: 5.671 | odgovori: 52

Zanima me, kakšen kruh si vi predstavljate pod nazivom "polnozrnat"?

V Montignacovi knjigi piše, da je to kruh, ki je narejen iz moke celega pšeničnega zrna - od tod tudi tak naziv. Se mi je pa že večkrat zgodilo, da sem v trgovini kupovala polnozrnat kruh in mi je prodajalka dala navaden bel kruh - ki pa je bil posut s semeni - in nato trdila, da je polnozrnat, ker je pač posut s "celimi" zrni!!

Nazadnje se mi je to zgodilo prejšnji teden v eni privat pekarni pri nas v Kamniku. Prodajalka je vprašala ali želim bel ali sojin polnozrnat kruh. Ko sem ji poskusila obrazložiti, kaj pravzaprav pomeni izraz "polnozrnat" (ker se mi je zdelo prav da to ve, ker pač dela v pekarni), se je razjezila in dejala: "Saj je vseeno." Nato je s prstom kazala na skorjo, da so gor posuta cela zrna(!!) in rekla, da če mi ni všeč, da naj ga pač ne kupim.

Zanima me ali imam prav in če, zakaj pri nas delajo v trgovinah trgovci ki sploh ne vedo kaj prodajajo?!

"Saj je vseeno!"

ivonja

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

8. maj 2006 14:15

Se popolnoma strinjam s tvojo definicijo - tudi zame je polnozrnat kruh tisti, ki je nerejen iz moke iz celega zrna, torej iz neprečiščene moke. Se pa tudi jaz srečujem z idejo prodajalk, da je polnozrnat kruh tisti, ki ima v testu cela semena. sara

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

8. maj 2006 14:16

Ivonja, seveda imaš prav. Polnozrnat je iz celega pčeničnega zrna in ga v trgovinah in pekarnah nimajo. Vsaj jaz imam takšne izkušnje in si ga zato pečem sama. O trgovcih pa ni, da bi človek izgubljal besede. Samo nekaj jih je za vzorec, ki to delajo z veseljem in znanjem.. Tina

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

8. maj 2006 14:17

Ne ni vseeno, meni ne. Zato zelo nereda kupujem kruh. Pri nas pa; koliko stvari še ni poštimanih, kakšni so odnosi prodajalcev... Da ne bi govorila...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

8. maj 2006 14:18

Peči ga doma, boš vsaj ziher, da je polnozrnat, pa še prišparala boš malo denarja in predvsem veliko živcev:) Veri

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

8. maj 2006 14:38

Saj ponavadi ga pečem sama, samo občasno ga pa tudi kupim - čeprav redko. Ne samo da sem ob živce ko se "bodem" s prodajalkami, domač je tudi veliko boljši!! ivonja

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

8. maj 2006 14:49

Tako kot je rekla Veri. Kruhomat ali pečico, hajd po moko v mlin ali na tržnico, pa vsaj veš kaj spečeš. Brez konzervansov, aditivov, ipd. Se pa strinjam, marsikje nimajo pojma kaj prodajajo. Zadnič sva gledala z mojim en rabljen avto... Ah kaj ti tam ne poskusijo podturit kot avto. lp, Marija

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

8. maj 2006 16:56

Tokrat izgleda, da imamo vsi enake odgovoer in razmišlanje toko zaradi moke , kot za prodajalce. Ti bi res morali vedet kaj prodajajo, so pa še nesramni povrhu. Pozdrav, antonija

binca2  

član od: 3.5.2006

sporočila: 57

8. maj 2006 18:59

seveda imaš prav (sigurno kruh iz celega zrna,zmletega seveda).Prijazno pokliči v to pekarno in šefom povej, naj izobrazijo svoje prodajalke.Saj ni treba povedat katera je bila. binca2

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

8. maj 2006 20:55

Po mojem so pa za imena kruhov krivi proizvajalci vsaj toliko kot trgovci, če ne še bolj. Saj dajo oni kruhu ime polnozrnati, trgovci ga pa potem pod tem imenom prodajajo. Posujejo kruh z ovsenimi kosmiči, notri pa je bel in ga prodajajo kot ovsen kruh. Saj človek kar težko verjame, a je res. Lp

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

8. maj 2006 22:43

Tudi jaz sem pred leti naletela na tako reakcijo prodajalke......ne moreš verjet. Zdaj že kake tri leta sama pečem in kot pravi Veri, vsaj vem kaj jem. Občasno sem še pojedla kak košček kupljenega, ko pa sem po čebulni čibati dobila izpuščaj, tega je že dobro leto, pa kupljenega sploh več ne probam. Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti