Velika noč

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

5. apr 2006 19:49

Evo, še moj recept Napisala bom okvirno, ker količin nikoli ne tehtam. Kruh narežem na kockice, prekajeno slanino ali pa še boljše, prekajeno svinjsko glavo tudi narežem na kockice (kuhano seveda), dodam sesekljano na malo olja prepraženo čebulo, poper, sol, malo vegete, na drobno sesekljan "lukec" ( gordana bo že vedela kaj je to) in poljubno količino zmesi iz jajc in mleka ( samo toliko, da je masa prepojena nikakor pa ne "pocasta"). Vse skupaj rahlo zmešam, najboljše je kar s kuhalnico. To zmes nadevam v široko črevo, zašpilim ali zavežem in rahlo kuham v slanem kropu cca 25 minut. Obvezno gre zraven v košarico za "žegen". Lukec je zelo mlada tanka čebulica z zelenimi stebelci in zelo dobrega in specifičnega okusa, pri nas je še nisem videla v prodaji, ponavadi mi jo sorodniki prinesejo s Hrvaške. Upam, da sem napisala dovolj razumljivo in da ni preveč komplicirano. LP Marjana

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. apr 2006 19:52

Hvala za recept Dalsi. Kaj misliš, ali bi šlo tudi brez črevesa, recimo v foliji? nola

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

5. apr 2006 19:56

Masa je dokaj kompaktna, lahko poskusiš, vendar je po moje potem boljše, da ga spečeš v pečici, ker ne vem kako bi se kuhalo v foliji. Če te moti črevo lahko kupiš umetnega in poskusiš s tem. LP Marjana Marjana

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

5. apr 2006 21:04

Seveda vem kje je Čabar in Gerovo (tu imam sestrično), Podpreska mi pa ni znana, Loški potok pa ja in Gotenica (za to sem le slišala ..bau bau). Moji so iz Osilnice.To pa itak vsi tam poznajo. Sem prej napisala podroben postopek kako delam to jed, pa me je ven vrglo . No saj v grobem je isto, kot je napisala Marjana. Če ne bom pozabila letos to pofotkat, bom poslala recept v bazo in bo za drugo leto. Če kdo ne ve, je iz teh krajev doma legendarni Peter Klepec.LP Aki

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

5. apr 2006 21:17

Sem pozabila poovno napirat ( prvič sem), da v foliji nebi bilo dobro.Včasih črevo ali mehur poči in tisto se sicer poje, ampak nikoli ni tako dobro. Jaz delam v suhih svinjskih mehurjih, ki jih namočim v topli vodi z precej narezane čebule. To drgnem iz obeh strani kar nekaj časa, tako da odvzame morebitni slabi vonj.Potem nadevam ne preveč polno,ker masa nekoliko naraste in zašijem. Meni je najboljče če 20- 30 min kuham na počasnem ognju, in prav toliko časa še pečem v nepreveč vroči pečici.Sem jedla že samo kuhano in samo pečeno, pa mi je kombinacija najboljša. Sem pa že napisala da zadnja leta to delam zgolj za druge , jaz pa gledam in voham, to pa nič ne škodi. Spet sem ena velika Aki

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

5. apr 2006 21:25

Imam eno vprašanje - pa, prosim, ne se mi smejat: ali v pletenico z jajcem na sredini damo že v trdo kuhano jajce oz pirh še preden damo pletenico peči? Tako da pletenica/venček vzhaja skupaj z jajcem? In se potem z njim tudi peče ... (torej je jajce najprej kkuhano in potem še pečeno) uharica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. apr 2006 21:49

Sem brala, da damo tja prazno lupino, ki jo potem, ko je pletenica pečena, zamenjamo s pravim pirhom.Deelam pa takih pleztenic ne, jih pa imam letos v planu. Bi pa jaz tisto lupino temeljito namastila, da bi potem šla s pletenice. rimljanka

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

6. apr 2006 8:42

Jaz prazno lupino zavijem v alufolijo odkar sem pulila lupine in lupinice iz pečene pletenice! Lep pozdrav val

dzoana  

član od: 12.3.2006

sporočila: 81

6. apr 2006 9:56

Jed, ki jo imenujete nadlavanje poznamo tudi na Gorenjskem v okolici Kranja. Mi jo imenujemo prata in jo delamo prav tako kot je opisala dalsi, le da se samo peče. Tudi jaz sem mnenja, da se prata mora peči v črevesu. Poskusila sem jo speči zavito v peki papir in v alu folijo, pa ni bilo tako dobro. dzoana

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

6. apr 2006 10:03

Moja mama pa je iz Kostela. Tam za veliko noč delajo kostelski želodec. Sestoji iz posušenega svinjskega želodca, starega belega kruha, jajc, šunke in slanine. Mi smo to včasih pekli tudi brez želodca. Na tej strani pa najdete recept za kostelski želodec http://www.tsdrustvo-kostel.si/zelodec.htm LP K

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti