Poročno darilo-nujno

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

3. sep 2014 19:11

Nola, zanimivo, jaz pa sem prepričana, da se ohcet (se pravi poročno slavje) naredi predvsem zaradi svatov. Midva bi se tudi sama lahko kje prav luštno imela in prepričana sem, da so svatje na ohceti uživali, drugače bi mirno lahko odšli domov.

Barbra, s tem, da ne vem, koliko je kdo dal, sem želela povedati, da nisem delala seznama in razmišljala o tem, da je dal kdo premalo ali kaj podobnega. Sva pa spravila vse čestitke v poročni album. Glede na to, da je najin prostor omejen na 18 kvadratnih metrov, si lahko predstavljaš, koliko stvari lahko zbaševa noter, sploh glede na to, da mi je tašča že pred 3 leti podarila krožnike in skodelice, teta jedilni pribor, prijateljica kozarce itd. In glede na to, da nisva v tako rožnati situaciji, da bi izgledalo, da bi šla kmalu na svoje, si ne predstavljam, da bi dala v sobo še več stvari, ki jih trenutno ne uporabljam.

Sploh pa je to predlog, dobila sva tudi nekaj čisto konkretnih daril (seveda cel set loncev, ki jih po vsej verjetnosti še 3 leta ne bom mogla uporabljati in so zdaj shranjeni v garaži) in tudi tega sva bila vesela.

 

 

JJ

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. sep 2014 22:43

JanisJoplin je napisal/a:

Nola, zanimivo, jaz pa sem prepričana, da se ohcet (se pravi poročno slavje) naredi predvsem zaradi svatov. Midva bi se tudi sama lahko kje prav luštno imela in prepričana sem, da so svatje na ohceti uživali, drugače bi mirno lahko odšli domov

JJ

Janis no, še enkrat preberi pa premisli tole, kar si napisala.

Prav nobenemu ženinu in nevesti nobeden ne zvija roke in ju sili v širno ohcet in prav tako nihče ne čaka za svojo zabavo in užitek neke tuje svadbe. Prijaznost svatov je, da se udeležiljo svatbe ne glede na gastronomsko  ponudbo tistega dne.

Poroka je praznik dveh, ki se poročata, ohcet  je pa žurka za toliko povabljencev kolikor si jih mladoporočenca (ali njuni družini) lahko privoščita.

Poročna darila so pač v razponu in na način ki ga trenutna kultura določa.

Ko sem se sama možila, sva dobila komplet posnetkov Grateful dead, teflonsko ponev, veliko budilko in ogromno, ročno pleteno volneno odejo (ki jo imam še danes in jo vlačim od selitve do selitve). Pa eno plastično šeflo, ki jo imam še vedno za delo na vrtu in se ob njej vsakič spomnim darovalca, hvala Dare. Denarja pa ne, ampak  to je bilo že leta 1974, ko smo bili še vsi bogati.

No, najina poroka je bila čisto zaradi naju, v Piranu seveda, svadba pa kar pri nas na dvorišču in verjamem, da so se tudi svatje dobro imeli.

 

 

nola

čarodejka  

član od: 6.4.2013

sporočila: 35

3. sep 2014 22:50

Midva sva se tudi poročila že kar precej let nazaj in sem se ob teh odgovorih tudi sama malo zamislila (denar ja ali ne). Od enih sorodnikov sva dobila denar (super, ker sva gradila), od enih par krožnike iz najcenejše akcije, da sem jih dala kolegici za na vikend, posode iz prejšnjega stoletja... Vesela sem bila brisač (lepih in kakovostnih), rjuhe, ki sem jih izrecno prosila, nisem dobila od nobenega, dobila sem tudi krasno posodo in krožnike, ki jo uporabljam še vedno... Čeprav velikokrat pravijo, da so boni neosebni, sem jaz tega še vedno bolj vesela, ker si lahko sama izberem v trgovini, kot pa če ti izberejo drugi (najbrž samo kaprica, ampak občutek je pa boljši). Vse poroke naprej pa sva "rešila" z izdelavo kuhinje, namreč mož je mizar, vsak je rabil kuhinjo, material je plačal sam, izdelal mu jo je pa za poročno darilo in je bilo zadovoljstvo obojestranko.

čarodejka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

4. sep 2014 5:22

Meni se zdi ideja, uokviriti prve nespretne in okorne črke neveste, zelo dobra, posebej ker je vezano na vajin odnos, ne na šolski.

 Ne vem sicer, če bo to cenila danes, ampak če bo imela srečo in živela dovolj dolgo, kasneje zagotovo. Če se ti zdi premalo, boš  kasneje kaj dokupila, potreb bo še veliko.

Povabilo na poroko  postaja vedno bolj  mora in ne  zadovoljstvo; razbijanje glave, kaj naj podarimo, da ne bomo izpadli škrti ali revni, pa kako naj se za ta dogodek oblečemo in še kaj bi se našlo.

Poroka naj bi bila čudovit, zelo oseben  dogodek dveh, ki ga pa vendarle  želita deliti z ljudmi, ki jih cenita. Pa se prevečkrat sprevrže v preštevanje in ocenjevanje ( neuporabnih) daril in denarnim  izkupičkom( izgubo ).

Prevečkrat, ponavljam. 

 

 

 

 

 



lp Lučka



Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 04. 2014 05:36

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

4. sep 2014 6:45

lucka52 je napisal/a:

Meni se zdi ideja, uokviriti prve nespretne in okorne črke neveste, zelo dobra, posebej ker je vezano na vajin odnos, ne na šolski.

Ne vem sicer, če bo to cenila danes, ampak če bo imela srečo in živela dovolj dolgo, kasneje zagotovo. Če se ti zdi premalo, boš  kasneje kaj dokupila, potreb bo še veliko.

Povabilo na poroko  postaja vedno bolj  mora in ne  zadovoljstvo; razbijanje glave, kaj naj podarimo, da ne bomo izpadli škrti ali revni, pa kako naj se za ta dogodek oblečemo in še kaj bi se našlo.

Poroka naj bi bila čudovit, zelo oseben  dogodek dveh, ki ga pa vendarle  želita deliti z ljudmi, ki jih cenita. Pa se prevečkrat sprevrže v preštevanje in ocenjevanje ( neuporabnih) daril in denarnim  izkupičkom( izgubo ).

Prevečkrat, ponavljam.

lp Lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 04. 2014 05:36

Lučka, post, na katerega ti odgovarjaš, je bil objavljen leta 2006, zdaj pa tisa sprašuje, koliko denarja je primerno dati v dar.

 

Po mojem je mora, če si tako vzmeš. In zakaj bi bilo sedaj bolj morasto kot 100 let nazaj? Saj ljudje smo še vedno enaki (mislim, da na mentalnem in emocionalnem področju nismo kaj dosti napredovali od takrta, ko obstajamo), še vedno imajo nekateri denar, drugi ne, lepo obleko in drugi ne. Če smo iskreni in pošteni in če je par, ki nas povabi, tudi tak (drugače seveda ne bomo šli), potem po mojem ni razloga, zakaj bi bila to mora, saj je bistvo dogodka veselje. Če pa nas to kakorkoli obremenjuje, je pa po mojem bolje, da se opravičimo.

JJ

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. sep 2014 6:47

Opozorilo: Tole ni za občutljive dušice, ni za romantiičarke tik pred poroko ali recentno poročene, ki živijo v prepričanju, da so imele najmanj royal wedding (in da edina razlika je v tem, da je bilo na royal wedding več televizijskih kamer). Takisto ni za tiste, ki mislijo, da je poročna dekoracija vrhunec oblikovanja.

 

Jaz sem pred kakšnim desetletjem slišala vrhunsko razlago (razložil jo je pa možakar iz Slavonije, ki je znana po maratonskih žurkah in šibiečih se mizah) v čem je fazon silne ohceti. Fazon silne ohceti je v tem, da mladi pari, ki si ustvarja skupno življenje, družino ipd...gostje ekonomsko podprejo pri tem. Se zato malo premisli, koga se povabi. V smislu, kdo lahko kaj prispeva in kako se bo potem temu povabljencu ta prispevek vračal. Recimo: Povabi se Josipa in Marijo in njune otroke in je potem samoumevno, da se bo darilo, ki sta ga prinesla Josip in Mairja, vračalo v obliki daril/denarja za njune otroke (bodo šli v šole, imeli zakramente...). Skratka, vse, kar mladi par dobi, je v bistvu eno zelo dolgoročno posojilo, ki se prejme v denarju in stvareh in se potem naslednjih 20 letu tudi vrača v denarju in stvareh. In v rastru tega se potem tudi dela slavje: Ni odveč tista, da noben kmet ni delal ohdceti svojih otrok v minusu - so znali ljudje čisto zadosti matematike in so razumeli poslovno noto vsega.

Potem so pa prišli ameriški filmi, ki so ponujali pravljice o princesasti nevesti in od tu naprej industrija teh produktov in mlade ženske vedno znova padajo kot zrele hruške na to finto, potem pa malo boli, ko priletijo na trdna tla.

Skratka, če kdorkoli želi s svatbo narediti dober dolgoročni kšeft, potem ga naredite. Manj ko bo romantike notri, bolj bo uspešno. Ne mislite pa si, da bo svatom kaj blazno pomenila sreča pravkar poročenega para. Svatom več pomeni, če je gobova juha (nikoli nhisem razumela slovenske fascinacije z gobovo juho na svatbah) okej, ker če ne bo, oziroma, se bo čutilo, da je iz vrečke, potem se jim bo zdelo nazarensko zamalo, da so sploh prišli na event.  Druga zanimiva zadeva na svatbah je pa ponavadi to, da se poišče, če se je kaka sorodnica, ki je že dolgo nismo videli, v zadnjem času strahovito postarala/zredila - ta podatek starhovito razveseli tudi najbolj zlovoljenega svata in tudi okus po gobovi juhi iz vrečke po tem spoznanju ni več tako grozne. Oziroma, če ni kakšne strahovito postarane, ali tipa, ki se je strahovito zredil, se pa vedno na takem eventu najde vsaj eno nesrečnico, ki je z obleko tako obupno udarila mimo, da je pravi gušt opravljati jo naslednjih nekaj ur....

 

 

Če pa ni tega poriva, vam je pa kristalno jasno, da se da poročiti pred matičarjem in da dve prištevni priči zadoščata. In če imate denar - pojdite raje na potovanje. Pa omislite si spektakularno življenje, v katerem se bo dalo nositi večerne obleke, ki so mnogo lepše od poročnih oblek.

 

Vendelina jr.

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

4. sep 2014 6:57

Moja poroka je bila mala... Prisotna sva bila midva, priči, njegova mama in moj oče. Po civilni poroki smo šli na kosilo k starim tetam (ki so se same javile, da bodo na ta način sodelovale), daril pa nisva dobila, ker sva jih strogo prepovedala. Najina filozofija je pač, da sva se poročila zase, ne za druge in ne zato, da bi kaj dobila. 

Lp od R.

kozamurnik

sporočila: 2311

4. sep 2014 7:11

lucka52 je napisal/a:

.

Poroka naj bi bila čudovit, zelo oseben  dogodek dveh, ki ga pa vendarle  želita deliti z ljudmi, ki jih cenita. Pa se prevečkrat sprevrže v preštevanje in ocenjevanje ( neuporabnih) daril in denarnim  izkupičkom( izgubo ).

Prevečkrat, ponavljam. 

 

 

 

 

 



lp Lučka





Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 04. 2014 05:36

S tem se pa še kako strinjam. Tudi z Vendelino jr. in poroko Riddle. Pač nisem romantična dušica..

Denar kot poročno darilo mi pa tudi ni všeč.

murnik

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

4. sep 2014 7:22

Na poročno slavje se da razmišljati tudi v stilu, da dejansko prirejaš privat čago, s polnimi mizami in rajanjem do zore za ljudi, ki so ti blizu in jih imaš rad.

Roko na srce, ampak takšne čage v življenju nimaš dostikrat priložnosti pripraviti. 

Svoje veselice ne bom pozabila - nikoli 

Ampak, vsak po svoje...

nejcanja  

član od: 15.3.2006

sporočila: 270

4. sep 2014 7:38

Meni ni pa nič všeč...no ne razumem,kako lahko...bom povedala primer...sta prišla mladoporočenca povabit in vprašamo,če majo kakšne posebne želje glede daril in nevesta reče ''najraj denar'' ,kar direkt..ne vem no. In sva se odločila, da dava bon iz gradbene trgovine za 1000eur,ker so zidali(mož priča) in spet njen odziv ob darilo ''uredu bo'' .Ne vem,včasih smo bili malo bolj obzirni. Nobene hvaležnosti ni..mogoče je bilo pa premalo za kakšno ničlo.

nejcanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti