Beli črvički

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

14. nov 2005 11:29

Ja, pa kako, hudiča, pridejo te žvalce (beli črvički od moljev) v embalažo, ki je daleč narazen v kuhinji? Saj ne potujejo iz omarice v omarico kot kakšni duhci... Zadnjič sem morala vreči preč nekaj čajev, kupljenih v Kiki, v Avstriji, ker so bile noter pajčevine in prebivalci. Iz druge omare pa vreči preč en star ječmen v plastični vrečki. Kar težko verjamem, da je že vsa ta šara noter takrat, ko filajo embalažo.. Ali pa živim v iluzijah, da proizvajalci pazijo takrat, ko filajo... Lp Mohka

taja  

član od: 16.4.2002

sporočila: 83

14. nov 2005 12:36

to so ličinke, ki zlezejo iz zapredka-tega pa naredi molovka ravno tam kjer ji paše-verjemi sem jih naštudirala kot za diplomsko nalogo...skratka ti črvički/ličinke, potem, ko se izležejo najdejo pot do hrane- spodnji tekst sem našla na spletni strani http://www.unichem.si Tekstilni molji Zaradi hitrega tempa življenja ljudje nimamo več časa znositi in prezračiti garderobo na balkon, tako kot so to včasih delale naše mame in babice. Pri novogradnjah ne načrtujejo več drogov za stepanje preprog. Vsi pa opažamo, da se okoli nas nahajajo nadležni molji. Tekstilni molj Molji so pravzaprav metulji med katere spada tudi tekstilni molj. Molji spadajo med tiste škodljivce, ki so številčno vsako leto vse bolj prisotni v naših stanovanjih. Molji so se odlično prilagodili na nove razmere, saj poleg volne uživajo njihove ličinke tudi sintetiko in stiropor, s katerimi so izolirane hiše. Poleg tega ličinke nekaterih moljev jedo tudi preproge, suhe rastlinske in živalske ostanke. Molji uspevajo v okolju, kjer je temperatura višja kot 18°C. Lahko bi rekli, da so bili molji hvaležni prav toliko kot ljudje, ko so izumili centralno gretje. Stanovanja s centralnim gretjem so idealna mesta za bivanje tekstilnih moljev, saj je temperatura približno enakomerna in višja kot 18°C. Škodo na tekstilnih izdelkih (garderoba, preproge, divani, ipd) delajo ličinke, medtem ko se pa odrasli molji hranijo predvsem s tekočo hrano ali vodo. Vendar kljub temu dejstvu se moramo z molji spopasti še preden nam začnejo ličinke delati škodo, ker se je le-teh veliko težje znebiti. Pa še zanimiva ugotovitev: če pustimo samo en par moljev za razmnoževanje v omari celo leto, pojedo molji, ki se razmnožijo v tem času, 42 kg volne, kar pomeni da bi nam izpraznili omaro (približno 40 puloverjev!). ZA ZATIRANJE TEKSTILNIH MOLJEV PRIPOROČAMO: Sredstva za zatiranje moljev obstajajo v različnih oblikah. Najpogostejši obliki za zatiranje te vrste mrgolazni so tekoči mikrokapsulirani insekticidi in insekticidni trakovi proti moljem. BIOTOLL INSEKTICID PROTI MOLJEM je kontaktni insekticid, ki ga napršimo po stenah omare, lahko pa tudi po oblačilih, saj ne pušča sledi. Biotoll insekticid proti moljem vsebuje tudi sivko, ki je znana kot naravni odganjalec moljev. Mikrokapsule omogočajo dolgotrajno delovanje, kar pomeni, da so oblačila po naprševanju varna pred molji več kot 1 mesec. BIOTOLL TRAK PROTI MOLJEM je druga oblika zaščite pred tekstilnimi molji. Rumeni trak prepojen z insekticidom za zatiranje moljev enostavno obesimo preko garderobne police ali obešalnika, lahko ga tudi prilepimo na notranjo stran vrat ali zadnjo steno omare ali pa ga razrežemo in ga nastavimo med oblačila v predalih, skrinjah, kovčkih, ipd. Kuhinjski molji Pri zatiranju škodljivcev v kuhinjah in shrambah je uporaba klasičnih insekticidov zelo omejena, saj ti ne smejo priti v stik s hrano, ne smemo pa jih naprševati niti na površine, na katerih pripravljamo hrano ali na posodo. Kuhinjski molj Larve moljev lahko povzročijo precejšnjo škodo v kuhinjskih shrambah ali drugih skladiščenih proizvodih, ko se hranijo ali s sproščanjem svojih produktov. Zapredki lahko popolnoma pokrijejo shranjene oziroma skladiščene proizvode. Odrasli insekti ne delajo škode, saj se hranijo s tekočo hrano ali vodo ali sploh ne jedo. Tako imenovan skladiščni molj inficira žitarice, sadje, orehe, lešnike, ribe, začimbe in tobak. ZA ZATIRANJE MOLJEV PRIPOROČAMO: BIOTOLL FEROMONSKO VABO PROTI KUHINJSKIM MOLJEM lahko brez skrbi uporabljamo tudi v tako zahtevnih pogojih kot so kuhinjske omare ali shrambe, saj ne vsebuje strupenih snovi in je brez nam zaznavnega vonja. Feromoni so kemične snovi, ki služijo sporazumevanju med osebki iste vrste. Izločajo jih lahko samci ali samice. Vplivajo na vedenje ali razvoj posameznika nasprotnega spola iz iste vrste. Sintetično pridobljene feromone izkoriščamo za zatiranje različnih škodljivih žuželk. V ta namen se največkrat uporabljajo spolni feromoni. Njihova primarna funkcija je zbliževati samice in samce iste vrste. S feromonskimi vabami privabljamo samce ali samice v lepljivo past, kjer poginejo. Ker tako preprečujemo parjenje, se populacija škodljivcev postopno zmanjšuje dokler škodljivci ne izginejo. Feromoni, s katerim je prepojena feromonska kapsula, privabljajo samce moljev, ki letijo v smeri pasti, prepričani, da letijo proti za parjenje pripravljeni samici. Prilepijo se na površino papirnate hišice, v katero nastavimo feromonsko kapsulo in propadejo Taja

spomincica  

član od: 20.8.2005

sporočila: 20

14. nov 2005 19:01

Tudi pri meni so se pojavili molji :( v starih orehih in na drobtinah na dnu omare (sploh ne vem, kako so lahko tja prisli). Midva sva imela bolj primitivno metodo (ce se le da, ne uporabljava kemije za take zadeve): ocistila sva vsa mesta, kjer bi se lahko redili, potem sva pa zvecer s sesalcem strasila in jih sesala. cez nekaj casa jih ni bilo vec. Bojim se pa, da so se ali pa se bodo, ce je se kaksen kje ostal zajedli v obleko. A kdo ve, kje bi se lahko dobilo sivko za med obleko. Baje pomaga.

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

30. nov 2005 12:44

Sivko dobiš v raznih "bio trgovinah" ali pa v trgovinah, ki prodajajo razna "srčkana darilca". V Kranju je taka Hana na Glavnem trgu, tam prodajajo razne luštkane vrečke (v obliki miške) napolnjene s sivko. Sicer pa sem izvedela, da baje iz Zavoda za zdravstveo varstvo pridejo na dom in ti očistijo zadevo. Je za plačat. MissLady

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

30. nov 2005 18:46

No, spominčica, tisti molji, ki živijo v moki in ostali hrani, ne gredo na obleko. Za obleke so specializirani drugi. Jaz Zavoda za zdravstveno varstvo zaradi moljev ne bi klicala, molji pač niso kakšna taka nadlega kot podgane, zaradi njih pa je že treba resneje ukrepati. Sicer je pa 14 dni od tvojega zadjega javljanja in nam že lahko sporočiš, če se je nova generacija pojavila. So pa tisti "črvički" ličinke, ki se morajo še zabubiti v bube in preobraziti v male metuljčke sivkasto rjavkaste barve, ki jim rečemo molji. V 14 dneh, zdaj, ko je tolo, bi se to najbrž že moralo zgoditi. rimljanka

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

1. dec 2005 14:09

V Delu in dom sem našla nasednji nasvet proti moljem: kuhinjskim (samo ) moljem: Biotoll vrhniškega Unichema, je za človeka nenevarno sredstvo, hormonska vaba v majhni škatlici, na kateri je narisano kako jo sestavimo in uporabimo. to so predlagali trije bralci, se pravi do bo že res učinkovito. Pozdrav smrkolina

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

1. dec 2005 15:39

Pri meni je bila tudi panika zaradi kuhinjskih moljev. Na srečo sem se jih uspešno rešila in imam zdaj že kakšen mesec mir. Sem pa v neki knjigi prebrala, da je olje klinčkov (nageljnove žbice) zelo dober naraven insekticid in žuželkam zelo smrdi. Tako imam zdaj v vsaki omari košček vate pokapan s tem oljem - za enkrat deluje! Lp, Tina

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

1. dec 2005 19:57

to so molji. izprazni vso hrano iz omaric, pošpricaj z biokilom, operi omarice in preden zložiš hrano nazaj, vso dobro preglej, najboljše pa je, da moko, žitarice (polenta, gris, ječmen in podobno) vedno hraniš v plastičnih posodah z pokrovom, vsako posebaj. meni se je zgodilo pred nekaj leti, da sem prinesla molje v paketu od mlincev že iz trgovine, in sem mogla čiščenje kar nekajkrat ponoviti, da sem se zalege znebila. pa še to: pašto, riži in podobno tudi hrani v plastičnih posodah. imajo zelo veliko izbiro v obiju, od fakelmana (vseh dimenzij, primerne za pranje v pomivalnem stroju in za zamrzovanje) pppp

zuzu  

član od: 29.11.2005

sporočila: 5

2. dec 2005 6:56

Tudi midva z ženo sva imela pred nekaj časa doma polno majhnih bubic, ki pa niso bile bele, nagravžne pa še bolj. Vse sva preiskala, od živčnosti se že skor skregala, zmetala stran vso zalogo hrane (ampak res vse - moko, sladkor, začimbe, testenine), bubice pa še kar lezejo. In veste kje so bile? V original zaprtem čaju (filter vrečke). Še tisto sva vrgla stran, zdaj je pa mir. zuzu

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

2. dec 2005 8:15

Tina, kje pa se dobi olje klinčkov? Baje je učinkovit proti zobobolu, pa bi ga bilo dobro imeti za preventivo. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti