Peka piškotov za praznike

lenčika  

član od: 18.12.2005

sporočila: 97

10. dec 2006 18:11

Danes sem malo brskala za recepti za praznične piškote in naletela na tole temo. Na strani 11 je napisan recept za Marcipanove srčke z rumom (avtorica je mamamia) in ker nameravam ta recept preizkusiti v teh dneh, imam le eno vprašanje. Zanima me, kako debelo je treba razvaljati marcipan. Lp lenčika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. dec 2006 20:23

Marcipan razvaljaš na dva, tri mm debelo, odvisno od tega, koliko imate marcipan radi. Torej lahko tudi čisto na tanko, toliko da je čisto tanka plast, ali pa tudi na debelino piškota. Lepiš ga pa z marmelano, gre najlepše, ali pa z nugatom. Mamamia mamamia

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

10. dec 2006 20:32

Mamamia,enkrat sem nekje zasledila tvoj recept za praline-mislim, da z nugatom in marcipanom. Mi ga prosim zaupaš(in kratek postopek priprave) ? Lp, ela

lenčika  

član od: 18.12.2005

sporočila: 97

12. dec 2006 13:42

Mamamia, zanima me, ali bi lahko mogoče dobila sliko vaših marcipanovih srčkov z rumom. Lp, lenčika

_pikica_  

član od: 1.9.2006

sporočila: 208

12. dec 2006 13:56

stasafrank mene pa zanima recept za diabetične piškotkenajlepša hvala

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. dec 2006 14:47

lenčika, na tem linku je tudi slikica, na krožniku so ti srčki takole na levi strani, zeleni po vrhu (bravla sem marcipan, nalepljen na pecivo). http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=8308 Ela, praline pa delam tako, da nugat malo zmehčam nad soparo. Ko se začne strjevati, dam v nugat lešnikov jedro, kandirano češnjo, mandelj, košček žele bonbona, oblikujem kvadratem ali kroglico in to potem ovijem z marcipanom. Surov marcipan - lahko kupiš tudi že obarvanega, sicer pa ga s sokom, likerjem, jedilno barvao, kar pač imaš pri roki, obarvaš sama - pregneteš z malo sladkorja v prahu in malo tekočine (količine uravnavaš sproti, saj vidiš, kako se marcipan postaja gladek in voljan za valjanje). Razvaljaš ga, potem pa z njim oviješ nugatovo kroglico ali kar pač oblikuješ. Ko se posuši (lahko pa tudi prej, ni pomembno), obliješ pralino s čokoladno glazuro (narediš jo po nadoilu na ovitku) in okrasiš. Na vrh bonbona daš čokoladni srček, kavno zrno iz čokolade, lahko narediš kakšne črte in glazure kontra barve (obarvaš belo čokoladno kuverturo), daš gor biserčke, potreseš z mletimi orehi, lešniki ali mandlji, skratka domišljija naj dela.... Bom še doma malo pobrskala za kakšnim bolj "delikatnim" receptom, pa ti pošljem (ne vem sestavin na pamet). Pozdrav, Mamamia mamamia

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

12. dec 2006 15:00

Mamamia, ker vidim, da obvladaš dobrote iz marcipana - mene pa zanima, če vedno marcipan zmehčaš s tekočino pred valjanjem, na primer za te srčke, ali pa če delaš oblogo za torto. Jaz sem ga enkrat valjala za zvezdice, pa se mi je zdelo, da ne bi mogla razvaljat tako velike plošče za celo torto prekrit in bi se trgalo, ko bi ga hotela pobrat s pulta. matilda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. dec 2006 15:31

Ja, vedno ga pred valjanjem dobro pregnetem z malo sladkorja in tekočine. Najprej dodam malo sladkorja v prahu (na 200 g marcipana recimo dve zravnani jušni žlici) in žlico vode (ali vina, ali ruma z malo vode, ali likerja). Potem ga razvaljam - če ga potrebujem za torto, razvaljam za med plasti testa dva do tri mm, za na vrh torte pa na pol cm. Da bi v enem kosu delala tako zgornjo plast kot obod - tako spretna pa nisem. Zato dam eno plast na vrh torte, z obodom pa se ne mučim, tega okrasim s kremo. Z dodatkom tekočine in sladkorja v prahu se mi še ni trgal, vedno mi je uspelo, da je bil tako lepo gneten, da se je dal s široko loaptko ali dolgem nožem lepo prenest na torto. Mamamia mamamia

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

12. dec 2006 16:35

Mamamia,najlepša hvala za navodila!!! Ob prvi priliki probam in poročam. Me pa zanima, če mora biti kuvertura kupljena ali velja tudi domača? Ponavadi jo namreč delam kar sama,kupila sem jo menda samo enkrat. Lp, ela

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. dec 2006 16:49

Kuvertura je lahko tudi domača, pomembno je le, da se lepo strdi in posuši, ko preliješ. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti