Ali je jogurt sploh še kaj zdrav?

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

13. jan 2007 13:58

maji, kaj pa ce das v sojino mleko laktozo? Mislim, da bi dobila spet tezave z zelodcem. Zdi se mi, da za te tvoje tezave ni krivo mleko kot tako ampak zate neprebavljiva laktoza. Je pa res, da je v glavnem kupljeno mleko "mrtvo" po vsej tej pasterizaciji, tako da stoji v hladilniku lahko kar dolgo casa. Jerneja USA

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jan 2007 14:30

Juhica, imam tistega s 6 lončki, ki imajo pokrovčke različnih barv, kar je prav fajn, če si taka experimentalna dušica in daš v enega marmelado na dno, v drgega sadni pire, v tretjega vmešaš cimet... In potem veš, kaj je v katerem, ne da vse ven daješ in gledaš od spodaj... Prostornina je ravno prava, v vseh 6 lončkov, če jih dobro napolniš, gre ravno liter mleka, ki mu zamešaš še jogurt za cepivo. Jaz ne bi zamenjala, se mi zdi veliko bolj praktično met 6 lončkov, pa tudi dlje zdrži jogurt, če imaš lončke lepo zaprte, poješ 1 po enega in ostali so še vedno zaprti in čisti in se ne pokvarijo. Ker 1 liter jogurta pa ne pojem naenkrat... Res dolgo ostane tak domač jogrut, tudi 14 dni sem ga že mela... Toliko o tem, da je vse sama kemija, hehe:) Samo je pa res odvisno, koliko se potrudiš pri čistoči - lončki morajo bit čisto čisti, če jih daš prat v pomivalni (kar priporočam, ker jih streilizira), jih potem takoj še tople zapri, da ne pride kaka plesen iz zraka not. Pa če mleko res prevreš prej, pustiš, da se ohladi nazaj na 40, vmešaš not jogurt, ti bo veliko dlje zdržal, kot če ga samo segreješ na 40 st. in vmešaš jogurt. Tako da očitno vsaj tisti tetrapaki, ki jih jaz kupim, so živi:) mam očitno srečo:) Ker se mi mleko tudi samo od sebe skisa, če ga ne porabim pravočasno in to precej prej ko v 1 tednu... Za točno ceno strojčka ne vem, ker mi ga je prinesel en fejst dedek mraz pred enim letom, je pa bil okoli 7 jurjev nekje, se mi zdi. hvala za čestitke:) Včeraj je bil zelo "izletniški" dan, upam, da bo danes malo manj, čeprav zaenkrat ne kaže prav idealno... No, sicer bi se moralo to že nehat, pa bom očitno spet izjema;) Samo da bo vse ok, pa tut če vseh 9 mesecev bruham:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jan 2007 14:32

maji, tisti, ki nimamo dovolj encima laktaze, ne moremo prebavljat mleka kot takega, vse mlečne izdelke pa lahko, torej jogurt, skuta, smetana, sir,... ni problem. Lahko ti razložim, zakaj tako v teoriji ali pa v praksi (ker mam tudi jaz premalo tega encima in mlek0=driska zame...). Drugo pa je, če si alergična na mlečne beljakovine, v tem primeru ti bo vse mlečno delalo težave. Sicer pa lahko delaš sojin sir - tofu tudi sama, čeprav ne bo enak kot če ga kupiš. Veri

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

13. jan 2007 15:37

Hvala Veri. Mleka imamo pri nas res dovolj, zato (ko bom imela svojo kuhinjo) se res ogrevam za kakšno tako stvarco, čeprav me bolj vleče bolj nakup takega, ki nima lončkov. Da lahko daš noter več mleka in potem narediš še skuto ali pa sir iz tega...Tako malo eksperimentalno..Ena gospa dela domač mladi sirček v take strojčku in je prav dober. Mislim, da ga samo stisne in ga nič ne namaka.Jo moram bolj natančno zaslišat... Primeša pa mu začimbe in zelišča... Drži se Veri LP juhica

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

14. jan 2007 0:18

Jaz že kar nekaj časa kupujem nehomogenizirano mleko Planika in sem z njim zelo zadovoljna. Jaogurt se mi lepo naredi in tudi skisa se brez problemov. Kar se pa tiče jogurta iz LJ mlekarne: ko je enkrat narejen, in zapakiran, ima zelo dolg rok trajanja. Jogurt ni mrtev, še vedno so v nem bakterije, ki opravljajo svoje delo-fermentacijo, zato bo tudi vedno bolj kisel. Pokvari se, če je pokrovček slabo pritrjen. Glede rokov trajanja: spremenili so se predpisi, zdaj proizvajalec le.tega določa sam in ni več zabetoniran, kot je bil. V bistvu bi lahko bil rok trajanja tudi mesec dni, vendar je zaradi varnosti omejen na manj. Po preteku roka izdelki več ne sme v prodajo, čeprav ni z njim nič narobe. Pri nas ga vržejo proč, v Nemčiji, na primer, pa gredo taki izdelki brezplačno v različne ustanove, kjer se porabijo! Janca

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. jan 2007 15:52

juhica, jaz še nisem videla pri nas strojčka za več kot 1 liter mleka, prej preveri, za koliko je kak, da ne boš potem mela lonca za samo liter, kar je pa najbolj nepraktično, za moje pojme. Sicer pa lahko sir narediš tudi brez tega apartka - jaz po navadi naredim skuto iz pokvarjenega mleka - ga namreč ne popijeva veliko in se nama zelo pogosto pokvari. Pa mi ga je škoda stran vršt, dam ga na cedilo, spodaj prestrežem sirotko, kar ostane na cedilu je pa skuta. Sirotko porabim potem za kruh namesto vode, skuto pa - normlano, saj veš, recimo za burek:) Če bi to skuto potem še stisnila in pustila zoret na hladnem, pa bi dobila sir. Bom se enkrat podstopila tudi tega, ampak saj veš, zdaj v kuhinji naredim kosilo, pa sladico, potem pa že letim v kak drug prostor:) Pa ne vem, kje bi v bloku lahko zorela sir, v stanovnanju je verjetno pretoplo, v kleti pa zna bit prevlažno. Bom pa enkrat probala, saj liter mleka ni tak hud strošek za en poizkus:) Veri

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. jan 2007 18:59

Veri, samo en majčken popravek. Skuto lahko naredimo iz skisanega mleka, iz pokvarjenega pa ne. Uf, ta ima pa podobe n okus in vonj kot gnil kostanj. Pokvari se takrat, ko se ne more sesiriti - ravno danes sem zadaj v hladilniku našla enega od že prej omenjenih 5 litrov, ki mu je rok trajanja potekel. Sesiriti se ni mogel, je izgleda imel toliko dodatkov, smrdel je pa že. Tudi od prej že poznam primere pokvarjenega (ne sesirjenega) mleka. To sem napisala zato, da ne bi katera mislila, da s pokvarjenim mlekom res splača še kaj početi. Vsem en lep nedeljski pozdrav! Cila

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. jan 2007 0:49

Cila, hvala za popravek! Pri naju se mleko v glavnem vedno sesiri, mogoče se je kdaj naredila tudi kaka plesen gor, verjetno, se zdaj ne spomnim, verjetno pa (tisto je šlo seveda proč), ne vem, kako srečo imam, ampak res se mi mleko zelo rado sesiri, na žalost včasih še pred rokom, no, dokler se res ne pokvari, ok, a ne? Se strinjam, da je tu najboljše zaupat nosu:) Veri

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

15. jan 2007 8:46

Ne vem zakaj se mi iz kefirja učasih naredi skuta včasih ne .Ali katera dela iz kefirja skuto,jaz sem probala pa mi je učasih uspela zelo dobro, učasih pa ne zakaj to. runo01

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. jan 2007 11:54

Iz prve roke: jogurti iz lončkov (2 dl) Lj. mlekarn in Planike, 3,2 mm imajo zanesljivo krasno bakterijsko kulturo. Smo s temi jogurti ravnokar delali mikroskopske preparate (razmaze, barvane z metilenskim modrilom) in rezultat so preparati z množico bacilov, najdejo pa se tudi koki. Skratka, kot mora biti. nekaj takega se vidi, samo vmes še ostanki jogurta: http://trinity.blog.bai.ne.jp/images/Lactobacillus.jpg rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti