Sojino/riževo mleko

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

tema odprta - 12. avg 2005 10:49 | ogledi: 9.017 | odgovori: 45

Ker se mi čedalje večkrat pojavljajo čudni znaki po zaužitju mlečnih izdelkov (kravjega mleka in tudi kozjega) sem se odločila da poizkusim s sojinim in riževim mlekom. Je res nekoliko dražje (vsaj še enkrat kot navadno) ampak moj želodec je čisto razdražen. Ima morda kdo kaj izkušenj z njima, zanima me predvsem vsebina maščob ter uporabnost - sem že brala tukaj na kulinariki v člankih, kjer je zelo veliko napisano, ampak ne vem - se bi dalo to zadevo uporabljati tudi na kavi???

Ali obstaja kaka podobnost tudi pri smetani - rastlinske smetane ne maram?

Hvala za vaše izkušnje in ideje,

p, maja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. avg 2005 14:34

Jaz delam sojino mleko sama. Sojo, pridelano na domačem vrtu, namočim čez noč in jo naslednji dan zmeljem v mesoreznici. Zmleto sojo zalijem z vodo in vsake toliko časa premešam, da se iz nje izluži vse kar je dobrega. Mleko precedim skozi gazo in ga skuham tako kot kravje mleko. Kuham ga 10-25 minut in ves čas mešam. Ko se mleko ohladi, ga dam v steklenico in v hladilnik. Z njim delam vse kar se dela s kravjim mlekom. Je malce bolj pusto, zato si ga osladkamo s fruktozo. Brez skrbi ga daješ tudi v čaj ali kavo. Malce je zamudno a pri nas nismo mlečnojedci in ga zato ne porabimo prav veliko. lp Vesna Vesna Milek Recko

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

12. avg 2005 14:44

Vesna, hvala za informacijo, a je zahtevno pridelovat sojo - pogoji pri nas? A si posadila kar navadno rumeno sojo in je vzklila?Sama se še privajam, sem bila velik ljubitelj mleka in izdelkov iz njega, zdaj pa postaja res vse huje... A misliš da bi isto šlo tudi s kupljeno sojo, a mora biti sveža?Oprosti nevednosti! P,

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

12. avg 2005 23:07

Maja, v Šparu in Tušu imajo tudi čokoladno in vanili kremo iz soje, cena je tam od 315 do 369 sit za 500g. Ne morem se spomniti proizvajalca. Jaz nisem ravno oboževalka sojinega mleka, to pa še nekako gre.. Poskusi tudi tofu in pa npr sojino meso ali pa sojine koščke...Z malo domišljije bo že šlo... A si občutljiva na laktozo? Potem se ti ni treba izogibati jogurtu in ostalim fermentiranim rečem iz mleka... Mam prav? Pa drži se in lep pozdrav juhica

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

13. avg 2005 13:32

Juhica pojma nimam na kaj naj bi bila alergična, mi ene pol ure po zaužitju čist noro deluje želodec in črevesje, da se moram total spucat in na koncu prav čutim tohlost in vse stene želodca. Me pa ful utrudi ta zadeva, pa se tako težko uprem mleku - že od malega sem imela težave s prebavo ko je bilo za večerjo kak gres ali riž. Drugače sem tudi sojino mleko že sprobala, pa mi nekako ni šlo prav lepo po grlu. Danes pa sem si nabavila sojino mleko z okusom vanilije - pravijo da se nekoliko lažje pije če ima kak priokus in še ovseno mleko, pač riževega v leclercu še ne premorejo, do kalčka pa se mi res ni dalo... Drugače pa nasplošno kupujeva bolj natur zadeve - sva vegija, sir iz navadnega mleka še gre če le ne pretiravam, po jogurtu in kefirju res da ponavadi ni bilo nič težav, samo sem jedla tudi v manjših količinah. Gredo pa zelo v promet kake vegi paštetke, pa tofu in vegi pečenice itd, kakih sojinih koščkov pa se bolj izogibava ker je soja ena najbolj popularnih zadev za gensko spremenjeno hrano...saj vem da sva malce tečna in zahtevna, nama že doma to govorijo, ampak če se le da gre čim bolj natur... Hvala za ideje... lep vikend, maja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. avg 2005 14:12

Praviš da hodiš v Leklerc. No jaz sem tam redna stranka in povej kdaj ti lahko prinesem seme doma pridelane bio soje. Ni zahtevno in bo šlo. lp Vesna Vesna Milek Recko

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

13. avg 2005 15:57

Ja ravno danes sva šla tja, nama je najbližji, ko sva iz lj jug konca, pa tudi tako se bolj izogibava btc centra, Mercator pa je sploh oddaljen razen če imava pot proti Gorenjski, se pa tudi najde kar veliko takih bolj bio natur zadev. Kdaj bova spet šla kar težko rečem, enkrat naslednji teden gotovo, tako da če boste vi kje v bližini, se lahko dobimo, bova pa še prej na vezi. Pa si bova takrat dali kak nasvet. Najlepša hvala! Lep dan še naprej, Maja

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

13. avg 2005 15:59

Maja, ko pišeš, da si vegetarijanka, mi je pa postalo jasno. Dokler sem bila sama vegetarijanka, sem imela podobne probleme po zaužitju mleka, kot ti. Mene je tako bolel želodec, da sem mislila, da me bo razneslo. Prav hud pritisk sem čutila in je včasih postalo neznosno. Potem pa pucanje ... In luknja v želodcu. Sem sicer popoln laik za te zadeve in si to laično predstavljam tako: v želodcu vegetarijanca se ustvarijo drugačni pogoji, ko neha jesti meso in nekateri so mi v zvezi s tem pojasnjevali, da je možno, da se mi v želodcu ustvari premalo kisline, mleko pa je zelo bazično in nastane pri razgradnji hud problem. Odkar spet jem meso, pa čeprav v majhnih količinah, nimam nobenih problemov z mlekom. Verjetno kdo to bolj pozna in lahko bolj strokovno razloži. burbonka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

13. avg 2005 18:16

Burbonka to je res kar možno, čeprav sem imela te probleme tudi že prej preden sem preklopila na vegi sceno, je pa sedaj še stopnjevanje, mogoče je kaj tudi podedovano (ima prav tako sestra in mami - sta pa obe tudi vegetarijanki, ampak tudi zgolj zadnjih 5-6 let) Meso me pa sploh ne mika - mogoče enkrat letno kak biftek, drugače sem pa že od nekdaj bila bolj anti mesojedec, so bile prave muke s kako pariško:), da ne govorim v šoli (kot da bi se delala s hrane norca - so govorile profesorice), pa prihajam iz vasi in od dedka sestra ima celo kmetijo... p,

dome  

član od: 7.4.2004

sporočila: 341

18. avg 2005 23:34

Reca, lepo prosim, če napišete koliko dodate vode k zmleti soji za kuhanje mleka. Na enak način sem kuhala, a mi je pregosto, drugačni okus od kupljenega... hvala in lep pozdrav dome

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

19. avg 2005 16:55

100g zmletih sojinih zrn in 700g vode. Če katero zanima kaj več naj si v knjižnici sposodi knjigo z naslovom:Prezrte stročnice avtorjev: Marija Kodele, Miha Uršič, Olga Markovič. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti