Testenine brez glutena

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

17. jan 2013 14:16

mizarka, tudi jaz sem glutensko senzibilna in laktozno intolerantna ;) (a se ne, kot je napisala patka, res imenitno sliši?) ;)

 

Na začetku je včasih res hudo, ko se mora roka z do takrat najljubšo hrano še pravi čas ustaviti - nekajkrat sem celo že malo prežvečila, pa se šele potem spomnila in hitro izpljunila :) ampak, se navadiš. Sploh zdaj, ko se dobi že svega i svašta "brez". Če ne v trgovinah, pa na spletu. V avstrijskih Sparih imajo tudi skuto brez laktoze 

 

So pa vse te stvari "brez" (jogurt, smetana, mleko ...) malo drugačnega okusa. Mleko od LM SPLOH ni dobro - je sladko ko vrag. Hofer ima kar dobrega, drugače pa je odlično sojino in riževo (Mercatorjeva linija, zeleni tetrapaki), tudi ovseno je OK - odvisno, kaj ti je všeč. Je pa ODLIČEN Jošt brez laktoze - jedla bi ga, tudi, če ne bi imela teh težav. NJAM!

 

Želim ti vse dobro in čimmanj težav - takšnih in drugačnih.



s0ncek*



Sporočilo je spremenil(a) s0ncek* dne 17. 2013 14:17

Sporočilo je spremenil(a) s0ncek* dne 17. 2013 14:17

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. jan 2013 16:52

patka je napisal/a:

Ja mizarka velikokrat je pri celiakiji odkriti v odrasli dobi problem intoleranca na laktozo. Mene je hvala Bogu obšla jih poznam pa kar nekaj, ki niso imeli te sreča,  a pravijo, da v glavnem  izgine, ko se organizem prečisti in začne normalno presnavljati.

Samo popravek, če smem. Presnova teče v celicah in nima neposredne zveze s prebavo, ki teče v prebavni cevi (v ustih, želodcu, tankem in deloma debelem črevesu). Kar bvsesplošno se ta dva izraza mešata, to pa ustvarja nejasnosti in napačna razumevanja.

rimljanka

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

17. jan 2013 20:50

Rimljanka hvala za obrazložitev. sem mislila napisati prebavljati samo tisti trenutek mi ta beseda ( ne vem kako) ni prišla na pamet pa sem kot vsesplošno mislila, da gre za isti pomen.

 

Mizarka šele sedaj sem videla, da sprašuješ o njokih ali cmokih ali knedlih, kakorkoli jih že kdo poimenuje. Jaz jih delam z Scharjevo moko Farina in mi super uspejo. Delam tako sladke kot tiste ki jih postrežemo z omako. Delam jih pa tako kot sem jih delala z navadno moko.



patka

Sporočilo je spremenil(a) patka dne 17. 2013 20:51

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

18. jan 2013 10:45

Hvala. Danes sem v peki. Sem ravno spekla po prirejenem receptu nekaj kot domači prijatelj, sedaj pa se mi gnede še kruh . Bom videla kako bo uspelo.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

18. jan 2013 14:08

Mizarka, kar pogumno. Te BG moke funkcionirajo malo drugače, kot pšenična, pa je lahko kako razočaranje kdaj nad izdelkom. Tudi starajo se te pekovske dobrote veliko hitreje od klasičnih = hitreje postanejo suhe in drobljive.

 

 

robida

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

22. jan 2013 11:47

Pozdravljena Robida!

Zgoraj sem videla, da veliko uporabljaš proseno moko, pa bi te vprašala, kje jo nabavljaš. Tudi jaz sem si skozi leta uspela diagnosticirat glutensko intoleranco (je šlo tudi brez zdravnikov, ki te, če nimaš ravno zelo zelo hudih težav odpravijo z razdraženim črevesjem) in se trudim izogibat glutenu, kjer le gre. Proseno moko sem ujela le enkrat v DM ju in nikoli več, kakega dobrega, domačega vira pa še nisem odkrila. Imam srečo, da moja intoleranca ni življenjsko ogrožujoča in dopušča tudi kak greh (ki ga potem seveda plačam s prebavnimi motnjami v obliki spahovanja, napenjanja in podobnega). Tako da - če zaupaš informacijo, hvala že v naprej.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. jan 2013 11:50

tinca, iz prosa jo brez težav zmelješ. Imam MUM, dokupila sem mlin in res ni težav z mletjem bolj eksotičnega žita. Morda ti bo ta namig kaj pomagal.

rimljanka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

22. jan 2013 12:06

Ih.... draga Rimljanka, jaz imam trenutno doma samo mlinček za kavo. NA tega pa najbrž ne bo šlo? Ali pač? Mum je pa najbrž oni ta nobel Braunov multipraktik? Jaz premorem samo nek približek tega, ki samo še za silo opravlja svoje dolžnosti. Vem, da je najbolj zdrava sveže zmleta moka, ampak trenutno nisem v situaciji, ko bi šla lahko v kakšno naložbo, zato sprašujem po moki.

Vseeno hvala za prijaznost.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

22. jan 2013 12:09

No Tinca, potem ti žal tudi moja inf. ne bo v pomoč - kupujem proseno kašo v Mediacorju in jo sama meljem. Kako reševati s fitinsko kislino, pa še tuhtam...

 

lp

robida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. jan 2013 12:12

O ja, tudi z mlinčkom za kavo bo šlo, le kašo bi jaz najprej temeljito psoušila in mlinčka ne bi napolnila do konca. Tudi, če bo malo manj mleta, bo OK.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti